Advert
Advert
Advert

Olası Deprem Riskine Karşı Gerekli Önlemler Alınıyor

Kentsel Risk Yönetimi Komisyonu ÇATOD ve Muhtarlar İle Buluştu

Olası Deprem Riskine Karşı Gerekli Önlemler Alınıyor
Olası Deprem Riskine Karşı Gerekli Önlemler Alınıyor Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1774 kez okundu.

Çanakkale Belediye Meclisi Kentsel Risk Yönetimi Komisyonu; Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) ve Muhtarlar ile bir araya geldi.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından olağanüstü toplanan Çanakkale Belediye Meclisinde alınan kararla depreme dirençli bir kent oluşturmak amacı ile kurulan Kentsel Risk Yönetimi Komisyonu, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kurulmasının hemen ardından çeşitli meslek odaları, kurum ve kuruluşlar ile görüşmelerini sürdüren komisyon, 27 Mart 2023 Pazartesi günü ÇATOD ve muhtarlar ile Belediye Meclis Salonunda birer toplantı gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın da katılımı ile gerçekleştirilen toplantılar kapsamında komisyon üyeleri ilk olarak ÇATOD üyeleri ile bir araya geldi.

 

“Depremin Ardından Meclis Olağanüstü Toplandı”

Toplantıda konuşan Başkan Gökhan, kentte meydana gelebilecek olası bir depreme karşı Çanakkale Belediyesi ve Kentsel Risk Yönetimi Komisyonu tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgilendirmede bulundu. Depremin hemen ardından toplanan mecliste alınan kararlara ilişkin konuşan Başkan Gökhan; “Deprem olduktan sonra olağanüstü bir meclis toplantısı yaptık. Orada meclis içerisinden bir komisyon oluşturduk. O komisyona da istediği kadar alt komisyon kurabilme yetkisi verdik. Dolayısı ile depreme yönelik çalışmalarımıza böylelikle başlamış olduk. Belediyenin içerisinde İmar Müdürlüğümüze bağlı bir alt birim oluşturacağız. Bu birim tamamen deprem koordinasyonu ile ilgili olacak. Buraya yapı denetim ekipmanlarını alacağız ve binaları belediye olarak biz denetleyeceğiz” dedi.

“Altında Dükkan Bulunan Binalar Öncelikle Denetlenecek”

Kent genelinde yapıların hızlı bir şekilde denetleneceğini ifade eden Başkan Gökhan; “Burada temel olan şu; Mevcut yapı stoğumuz ve durumu, şu anda yapılmakta olan binalar ve bundan sonra yapılacak olan yapılar ile ilgili alacağımız önlemler.

Mesela yapılar ile ilgili şöyle bir karar alınabilir; öncelikle altlarında işyerleri olan yapılar denetlenecek. Ne için? Olası kolon kesilmesini denetlememiz gerekiyor. Biliyorsunuz bu depremde yıkılan binaların en başında bu binalar geldi. Onun dışında insanların toplu bulunduğu alanlar. Mesela kamu kurumları, yurtlar ve oteller. Buralarda insanlar kitleler halinde bulunduğu için öncelikli olarak denetlenmeli. Tabi bu çalışmalar ile ilgili kurumlar ile görüşmeler yapılacak ve ne yapılması gerekiyorsa bunlar bir bir yerine getirilecek” dedi.

 

“Çanakkale'nin Zemin Haritasını 2013 Yılında Çıkardık”

Çanakkale Belediyesi'nin 2013 yılında üniversite ile birlikte yaptığı çalışma ile kent zeminin haritasını çıkarttığını ifade eden Başkan Gökhan; “Çanakkale Belediyesi olarak 2013 yılında Çanakkale'nin zemin haritasını çıkardık. Bunu Türkiye'de ilk yapan biziz. Üniversite ile birlikte yaptık. O günden beri binaların temelleri ile ilgili raporları geoteknik mühendislerine imzalatıyoruz. Bunları eskiden inşaat mühendisleri imzalıyordu ama şu anda bunları geoteknik mühendisleri imzalıyor. Bununla ilgili bina inşa edilirken yapılan zemin iyileştirme raporlarını istiyoruz. Ondan sonra geoteknik mühendislerinin raporlarını istiyoruz. Şimdi bunlara bir ilave daha yaptık ve yapılan binaları biz inceleyeceğiz. Yani giderek inşaat denetimlerini sıkılaştıracağız. Tabi biz bu çalışmalar konusunda ileri aşamadayız. Yani Çanakkale Belediyesi tarafından önceden alınan birçok karar, daha sonra yasalaştırıldı. Dolayısı ile Çanakkale Belediyesi olarak bu konuda hazırlıklıyız” dedi.

Başkan Gökhan'ın konuşmasının ardından söz alan İmar ve Şehircilik Müdürü M. Kemal Albayrak, Çanakkale Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar hakkında bir bilgilendirme yaparak, ÇATOD üyelerinden gelen soruları yanıtladı.