Advert
Advert
Advert

CHP'Lİ ERKEK: ‘TAAMMÜDEN MEMLEKETİ BATIRIYORLAR’

CHP'Lİ ERKEK: ‘TAAMMÜDEN MEMLEKETİ BATIRIYORLAR’
CHP'Lİ ERKEK: ‘TAAMMÜDEN MEMLEKETİ BATIRIYORLAR’ Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 653 kez okundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Genel Merkezde gerçekleştirdiği basın toplantısında 2022 Türkiye Adaletsizlik Envanteri Raporu'nu açıkladı. Türkiye'de her alandan adaletsizliğin saçıldığını vurgulayan Erkek, "2022 yılında gördük ki taammüden memleketi batırıyorlar." dedi.

CHP'li Erkek raporda basın ve ifade özgürlüğü ihlallerine ve adaletsizliklere dikkat çekti. Türkiye’de yurttaşların kritik eşiklerde yaşamaya, hukuksuzluklara, adaletsizliklere ve yoksulluğa alıştırılmaya çalışıldığını belirten Erkek, bu düzeni değiştireceklerini söyledi. Erkek'in açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

 

“Türkiye’de, 2017 yılında OHAL koşullarında bir referandum gerçekleştirildi. Bu referandum ile kuvvetler ayrılığı yok edildi ve sonuçta her alana yansıyan bir adaletsizliğin önü açıldı. Ülkemizde 2018 yılından sonra iyiye giden hiçbir veri yoktur. Bu kapsamda 2020 yılında Saray iktidarının ülkemize yaşattığı adaletsizlikleri “adaletsizlik pandemisi” olarak tanımlamıştık. 2021 yılında ise “adaletsizlik yeni varyantlarla devam ediyor” demiştik. Geldiğimiz aşamada Türkiye’de yurttaşlarımızı, kritik eşiklerde yaşamaya, hukuksuzluklara, adaletsizliklere ve yoksulluğa alıştırmaya çalışan bir iktidar mevcuttur. 2022 yılında gördük ki keyfilikle ve tasarlayarak Türkiye’yi batırıyorlar. Taammüden memleketi batırıyorlar!”

 

“AÇLIKTAN BAYILAN ÖĞRENCİLERİN OLDUĞU BİR ÜLKE HALİNE GELDİK”

 

“Geçtiğimiz yıla şöyle bir dönüp baktığımızda her yerden adaletsizlik saçılmaktadır. Güzel ülkemizde daha önceden eğitimde öyle ya da böyle bir fırsat adaleti söz konusuydu. Geldiğimiz noktada eğitimde adaletten bahsetmek mümkün değildir. İnternete, kitaba, kaynağa ulaşmayı geçtik, temel gıda maddelerini beslenme çantalarına koyamadıkları için okula gidemeyen, açlıktan bayılan öğrencilerin olduğu bir ülke haline geldik.”

 

“KUYRUĞUNA GİRECEK DOKTOR YOK, SIRADA BEKLEYİP ALINABİLECEK İLAÇ YOK”

“Sağlık artık “Türk hekimlerine emanet” aşamasından oldukça uzakta, çünkü Türk hekimleri maalesef şiddete maruz kaldığı, değerleri bilinmediği ve hak ettiklerinin çok uzağında özlük haklarına mahkum edildiği için ülkemizi terk ediyorlar. “Sağlıkta kuyruklar son buldu” diyorlardı. Kuyruğuna girecek doktor yok, sırada bekleyip alınabilecek ilaç yok. Görüntüleme randevuları acil hastalar için bile aylarca sonraya verilebiliyor. “Sağlıkta çağ atladık” ifadesinde geriye doğru bir çağ değişikliği olduğu açıktır. Anayasa’nın 56. maddesi “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.” diyerek devlete bu konuda özel bir görev yüklemiştir. Geldiğimiz aşamada Saray iktidarı sağlıkta da adaleti yok etmiştir.”

 

“SİYASET SARAY YANDAŞLARI İÇİN GEÇİM KAPISI HALİNE GELMİŞTİR”

“Saray iktidarı, bir avuç yandaşı ve yakınları hariç gelir adaletiyle ilgilenmeyi çoktan bıraktı. Ekonomide adaletten değil, uçurumlardan bahsetmek gerekmektedir. İktidarı üzmemek, gerçekleri gizlemek üzere çalışmalarına hız kesmeden devam eden Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre 2022 yılsonu enflasyonu yüzde 64.27’dir. Oysa Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise bu oranı yüzde 137.55 olarak hesaplanmaktadır. Orta sınıf tamamen eritilmiş, siyaset Saray yandaşları için geçim kapısı haline gelmiştir.”

 

“2023, TÜM ADALETSİZLİKLERİN ADALETLE ORTADAN KALDIRILMAYA BAŞLANACAĞI YIL OLACAKTIR”

“Mahkemede adalet yok! Türkiye’de adalete güven yüzde 30’lardadır. Başka bir ifadeyle yurttaşlarımızın yüzde 70’i mahkemeye düştüğünde adaletin tecelli etmeyeceğini düşünüyor.

Millet İttifakı olarak bu tespitleri yapmakla yetinmedik. 2022 yılında Genel Başkanlarımızın önderliğinde altı siyasi parti olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. 28 Şubat 2022’de Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metnimizi, 28 Kasım 2022’de ise Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerimizi kamuoyuyla paylaştık. Bu sırada seçim güvenliği, kurumsal reform gibi konularda altı parti çalışmalarımız devam etti. Liderlerimizin yaptığı toplantılarda, Türkiye’nin hem güncel hem de kronik sorunlarına çözüm önerileri açıklandı. 2022 yılı, bir önceki yılın sonundan başlayarak ülkemizin tarihinde görülmemiş bir siyasi deneyime tanıklık etti ve altı parti “demokratik hukuk devleti” asgari müştereğinde bir araya geldi. Çünkü hepimiz biliyoruz ki yaşadığımız tüm adaletsizliklerin temelinde mevcut tek adam sistemi yatmaktadır. Bu değişmeden, demokratik hukuk devleti temelinde yeni bir sistem inşa edilmeden aş da iş de ekmek de olmayacaktır! Bu bilinç ve inançla çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı da olan 2023, tüm adaletsizliklerin adaletle ortadan kaldırılmaya başlanacağı yıl olacaktır. İlk seçimden sonra Adaletsizlik Envanteri Raporu hazırlanmayacak bir sistem kuracağız.”

 

CHP’li Erkek, basın açıklamasının devamında şu verileri paylaştı: