Advert
Advert
Advert

CHP’li Erkek: ‘Adalet için olmazsa olmazdır savunma’

Kendisi de avukat olan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

CHP’li Erkek: ‘Adalet için olmazsa olmazdır savunma’
CHP’li Erkek: ‘Adalet için olmazsa olmazdır savunma’ Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 581 kez okundu.

Erkek, mesajında şunları söyledi:

“Demokrasinin sacayağı yasama, yürütme ve yargı ise adaletin sacayağı da sav, savunma ve karardır. Bu ayaklardan biri sakatlanırsa adalet tecelli etmez. Adaletin tecelli etmediği yerde demokrasiden bahsedilemez.

Adalet için olmazsa olmazdır savunma. Onun ruhunu bedene kavuşturan ise avukatlardır. Dolayısıyla avukatlar, demokratik hukuk devletinin vazgeçilmez parçasıdır. Avukatlar, eğitimden sosyal güvenliğe, özlük haklarından sav makamıyla eşitliğine kadar günümüzde büyük sorunlar yaşamaktadır. Çoklu baro denilen sistemle Saray’ın arka bahçesi yapılmak istenen avukatlar tüm olumsuzluklara rağmen adalet için çabalamaktadır.

Adaletin ve özelde savunmanın zorla içerisine sokulduğu durumun farkındayız. İşte bu nedenle Millet İttifakı olarak Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Ortak Mutabakat Metnimizde savunmanın temel unsuru avukatlarımız için adalete erişimin, temel hak ve hürriyetlerin korunması ve hukuk düzeninin tesisinin hayati öneme sahip olduğunu vurguladık. Yargının kurucu unsuru olan avukatlık mesleğini anayasal güvenceye kavuşturacağımızı ve çoklu baro uygulamasına son vereceğimizi belirttik.

Yine Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümet programı da olan Ortak Politikalar Metninde savunmayı özenle ele aldık. Ceza yargılamalarında, duruşma düzenini ‘silahların eşitliği ilkesi’ne uygun hale ge¬tirecek, iddia makamı ile savunma makamının duruşma salonlarında fiziki olarak eşit konumda olmasını sağlayacağımızı bir kez daha vurguladık.

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023, tüm adaletsizliklerin adaletle ortadan kaldırılmaya başlanacağı yıl olacaktır. Meslektaşlarımızın ve mesleğimizin sorunlarının çözümü için, ülkemizde demokratik hukuk devletini tesis etmek için var gücümüz ile çalışacağız. Bu vesileyle Şubat ayında yaşadığımız depremlerde kaybettiğimiz meslektaşlarımızı rahmetle anarken, 5 Nisan Avukatlar Gününü kutlarım. Tüm meslektaşlarıma adalet için çabaladıkları görevlerinde başarılar dilerim.” 

 

 

 

 

 

 

#çanakkale #chp #muharremerkek #avukatlargünü #mesaj #haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Öğrenciler için Trafik Kuralları Eğlenceli Hale Getiriliyor
Öğrenciler için Trafik Kuralları Eğlenceli Hale Getiriliyor
Dünya Dans Günü'nde Renkli Kutlama
Dünya Dans Günü'nde Renkli Kutlama