Advert
Advert
Advert

Uluslararası Troya Halk Dansları ve Müzik Festivali Başladı

Uluslararası Troya Halk Dansları ve Müzik Festivali Başladı
Uluslararası Troya Halk Dansları ve Müzik Festivali Başladı Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1539 kez okundu.

Çanakkale Folklor Araştırma Derneği Gençlik ve Spor Kulübü (ÇAFAD) tarafından düzenlenen 13. Uluslararası Troya Halk Dansları ve Müzik Festivali, renkli gösterilerle başladı. Festival ekibi açılış öncesinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ı da ziyaret etti.

Festival Heyetinden Ziyaret

Troya Halk Dansları ve Müzik Festivali heyetini Meclis Salonu'nda ağırlayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ziyaret nedeni ile duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bosna Hersek, Romanya, Bulgaristan ve Endonezya'nın yanı sıra Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen folklor ekiplerini Çanakkale'de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Gökhan; “Balkan coğrafyası bizim tanıdığımız bir coğrafya. Oradaki ülkelerden yıllar önce gelip yerleşen birçok vatandaşımız var. Onun için Balkan ülkeleri ile bir yakınlığımız var. Endonezya bize uzak bir ülke ama onlarla da dini açıdan bir yakınlığımız var. ÇAFAD yıllardan bu yana folklor adına çok güzel işler yapıyor. Bu yıl festivalin 13.'sü gerçekleşiyor. Bu bağlamda çok sayıda genci folklor ile buluşturdu. Bu nedenle ÇAFAD'a teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

“Dostluk kurmak için müzik ve folklor en iyi araçlardan biridir” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Gökhan; “Müziğin ve dansın dile ihtiyacı yoktur. Sadece oynar ve neşeleniriz. Barış içerisinde olmak için de insanların neşeli olması gerekir. Yolda gördüğünüzde elini sıkmayacağınız bir insanla kol kola neşe içinde dans edebilirsiniz. Onun için buradan ülkelerine ve şehirlerine barış duygularını götürsünler. Çünkü burası Çanakkale ve barışın kenti” ifadelerini kullandı.