Advert
Advert
Advert

İbrahim Girgin Tır Parkı Törenle Hizmete Girdi

İbrahim Girgin Tır Parkı Törenle Hizmete Girdi
İbrahim Girgin Tır Parkı Törenle Hizmete Girdi Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 880 kez okundu.

Türkiye'den Yunanistan'a açılan İpsala Sınır Kapısı yakınındaki 400 tır ve 100 küçük araç kapasiteli Umat İpsala İbrahim Girgin Tır Parkı'nın açılışı gerçekleştirildi.

Tören açılışının ilk konuşmasını UMAT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen yaptı.

“Saygıdeğer Ticaret Bakanımız Prof.Dr. Ömer BOLAT, Kıymetli Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Sayın Valimiz, Değerli Milletvekillerimiz, Sayın Kaymakamlarımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği değerli Yönetim Kurulu üyeleri, Sayın Belediye Başkanlarımız, Sayın hissedarlarımız ve Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanım, değerli konuklarımız öncelikle hepinizi Umat Gümrük ve Turizm İşletmeleri Tic. A.Ş. adına saygıyla selamlıyorum.

Gümrük Kapımızın ve Tır Parkımızın iki dakikalık bir tanıtım filmi olacaktır, birlikte izliyoruz.

Bilindiği üzere şirketimizin serüveni 2001 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız öncülüğünde Yap-İşlet-Devret modeli projesi ile başlamıştır. Şirketimiz; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Ticaret Borsası, İstanbul Ticaret Odası ve Trakya’da bulunan diğer Oda ve Borsalar olmak üzere toplam 28 ortağın katılımı ile kurulmuştur.

Gerçekleştirilen model nedeniyle, Avrupa’da ilk örnek olan İpsala Sınır Kapısı, ülkemize prestij ve imaj sağlamaktadır. Öte yandan, ilk Yap-İşlet-Devret modeli çerçevesinde Devletimize yük olmadan modernize edilmesi ile, gerek ihracatçılarımız, gerekse şirketimizinhem kazançları hem de vergileri ve ekonomiye sağladığı katkıları ile devletimiz için önemli bir kazanım olmuştur. Elbette, bu çerçevede; her zaman birlikte hareket ettiğimiz ve şirketimizi verimli bir işletme haline getirdiğimiz ortaklarımız da kazanmıştır. Dünyaya İpsala’dan” kazan-kazan-kazan modeline” iyi bir örnek çıkmıştır.

2018 yılında Sayın Rıfat Başkanımızın desteği ile Bakanlık-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğive UMAT arasında imzalanan 15 yıl süreli Uygulama Sözleşmesi çerçevesinde, İpsala Gümrük Kapısı yeniden yapılandırma projesi kapsamında saha modernizasyon çalışmalarımız tamamlanmış ve ikinci Yap-İşlet-Devret dönemimiz başlamıştır.

İkinci Yap-İşlet-Devret dönemimizde şirketimiz tarafından yaptırılan, bölgemizin gizli kahramanlarından covid döneminde kaybettiğimiz Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. İbrahim GİRGİN’in adını verdiğimiz ve şuan açılış töreninde bulunduğumuz Tır parkı tesisimizden özetle bahsedeceğim. Öncelikle şuan aramızda olan ailesine, acı kaybı için sabır diliyor, değerli İbrahim GİRGİN’i de saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Mekanın cennet olsun İbrahim kardeşimiz.

Üzen, Sayın Bakanım, sayın Başkanım, değerli konuklar;

Tesisimizin bu şekilde modernize edilmesi ve yeni bir model olarak sunulması ile birlikte oluşan bazı kazanım ve özellikleri hatırlatmak isterim:

Ülkemizi karayolu ile Avrupa’ya bağlayan ve Avrupa ile ticaretin sağlandığı sınır kapımızda, oluşan araç kuyruklarının önlenmesi ve yurtdışındaki gurbetçilerimiz ile tır şoförlerinin bekleme sürelerini insani şartlarda geçirmeleri sağlanmıştır.

Ayrıca, Ülkemizde göçmen hareketliliğinin yoğun olduğu bu süreçte yasadışı sınır ihlali yapmaya çalışanların da önüne geçilebilmektedir.

Özellikle tırlar ile otomobillerin düzensiz ve rastgele park edilmesi, denetim ve güvenlik zafiyeti oluşturması önlenmiş ve tırların gümrük işlemlerine geçişlerinde sıralamaya tabi olmaları ile karmaşa yaşanmaması sağlanmıştır.

100.000 m²’lik alan üzerine kurulu, 1.815 m²’si kapalı olmak üzere toplam 2.360 m² oturum alanı bulunan sosyal tesisli Tır Parkı yapılmıştır.

Söz konusu tesis 300 tır ve 200 binek araç (arka taraf) kapasiteli olup, araç park sahasının bir kısmının beton kaplaması yapılmıştır. Zemin oturduktan sonra diğer alanların da beton kaplaması yapılacaktır.

Tesisimizde; dönemsel yoğunluklarda otomobil ve tır kuyruklarının önüne geçilmesi, yolcular ile tır şoförlerinin gümrük kapısına girene kadar geçen süreçte bekleme sürelerini konforlu ve güvenli bir alanda yapabilmeleri adına, ticari ve sosyal tesis alanlarının yanı sıra, ibadet alanları, fotokopi, berber ve çamaşırhane gibi birçok imkânların yer aldığı hizmet alanı sunulmaktadır.

Tır parkımızın diğer bir özelliği Yurtdışına çıkış yapan yolculara da hizmet edecek olmasıdır. İhracatçılarımızın, şoförlerimizin ve yolcularımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir tesis olmasının yanı sıra, tesis sayesinde bekleme süreleri azalacak ve geçişlerin hızlı, konforlu ve güvenli şekilde yapılması da sağlanacaktır. Bu sayede ihracatçılarımızın rekabet gücü artarak ürünlerin de hızlı şekilde ulaşımı ile, hem ihracatçılarımız hem de devletimiz açısından kazanç sağlanacaktır.