Advert
Advert
Advert

Milli Sporcu Şahika Ercümen, Bu Kez Istakozlar İçin Nefesini Tuttu

Serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, bu kez ÇOMÜ’nün yetiştirdiği ıstakozlar için nefesini tuttu. Milli sporcu Çanakkale Boğazı'nın derinliklerine ıstakoz yavruları bıraktı.

Milli Sporcu Şahika Ercümen, Bu Kez Istakozlar İçin Nefesini Tuttu
Milli Sporcu Şahika Ercümen, Bu Kez Istakozlar İçin Nefesini Tuttu Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1135 kez okundu.

 

Dardanel ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin (ÇOMÜ) sürdürülebilir deniz yaşamının ve denizlerdeki çeşitliliğin korunması amacıyla yerli ıstakoz popülasyonunu artırmak için hayata geçirdiği 'İyilik Yap, Denize At' projesinin ikinci yılında 300 yavru ıstakoz denizle buluşturuldu.

Proje kapsamında, 'Avrupa ıstakozu' olarak bilinen ve Türkiye sularında da bulunan yerli ıstakoz türü 'Homarus gammarus'un popülasyonunu artırmak için çalışma yürütüldü. İngiltere'de bu ıstakoz türünün yetiştiricilik yoluyla üretilip doğal ortamına bırakılarak doğadaki ıstakoz popülasyonunun sürdürülebilir şekilde desteklendiği başarılı bir model örnek alındı. ÇOMÜ Dardanos yerleşkesindeki Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi'ne ait Deniz Canlıları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde Prof. Dr. Umur Önal öncülüğündeki ekip, özel havuzlarda larval aşamadan itibaren yüzlerce yavru ıstakoz yetiştirdi.

 

Gelibolu'daki Dardanel Midye Çiftliği'nde gerçekleştirilen programa; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Dardanel Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, milli sporcu Şahika Ercümen, ÇOMÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi'nden akademisyenler ve basın mensupları katıldı.