Advert
Advert
Advert

Proteo Can Dostlar Parkı Hizmete Açıldı

Çanakkale Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve kenti birlikte paylaştığımız can dostlarımızın özgürce vakit geçirebilecekleri yeni bir alan olan Proteo Can Dostlar Parkı, 4 Ekim 2023 Çarşamba günü itibariyle hizmete açıldı.

Proteo Can Dostlar Parkı Hizmete Açıldı
Proteo Can Dostlar Parkı Hizmete Açıldı Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1070 kez okundu.

Cevatpaşa Mahallesi Özgürlük Caddesi üzerinde bulunan ve önceki adıyla Masal Parkı olan 3.614 m2'lik yeşil alandaki parkın açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcıları M. İrfan Mutluay ve Handan Özyayla Kenar, Belediye Birim Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İl Başkanı Doğan Ateş, CHP Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun başta olmak üzere davetliler, kentliler, hayvanseverler ve patili dostlarımız yoğun katılım gösterdi.

Neden Proteo?

Parkın ismi; sosyal medyadan yapılan duyurular neticesinde kentlilerin de çoğunluk önerisi ile Proteo olarak belirlendi. 6 Şubat 2023 Gaziantep-Kahramanmaraş merkezli depremde Meksika'dan arama kurtarma faaliyetlerine yardımcı olmak amacıyla ülkemize gelen ve görevini başarıyla gerçekleştirirken kaybettiğimiz kahraman can dostumuz Proteo'nun isminin, kente kazandırılan can dostlar parkında yaşatılmasına, kentlilerin de istek ve önerisiyle karar verilmiş oldu.

Parkın açılış töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nün, insanların hayvanları korumak ve kollamak gibi bir misyonları olduğunun bir kez daha anlaşılması gereken bir gün olduğunu kaydederek sözlerine başladı. Dünyanın pek çok canlının ortak yaşam alanı olduğunu kaydeden Başkan Gökhan, insanlar, hayvanlar ve bitkilerin birbirleri için olmazsa olmaz varlıklar olduğunun da altını çizdi.

Parkın isminin verildiği Proteo'nun eşsiz bir canlı olduğunu söyleyen Başkan Gökhan, ülkemizde enkaz altında kalan vatandaşlara yardım ettiği sırada yaşamını yitiren kahraman köpek için ülkesi Meksika'da devlet töreni yapıldığını da kaydetti. Başkan Gökhan, “Proteo'nun anlamı 'ben korurum' demek. yani Biz de bu örnek, bu eşsiz hayvanın ismini hemşerilerimizin de talebiyle bu parka vermeyi uygun bulduk” diye konuştu. Başkan Gökhan yeni parkın hem can dostlar hem de sahipleri için yeni bir sosyal mekan olarak kente kazandırıldığını kaydetti.

 

Yeni Merkez İçin Çalışmalar Sürüyor

Çanakkale Belediyesi olarak can dostlar için özverili çalışmaların sürdüğünü belirten Başkan Gökhan, bu doğrultuda sokak hayvanları için yeni Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi için de çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Gökhan, “Yeni Can Dostlar Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezinin yapımı için Tarım ve Orman Bakanlığından hibe talebimize olumlu dönüş aldık. Yapımına başlayacağız. 13 Ekim'de ihalesini yapacağız. Yeni merkezimizde çok daha ileri tekniklerle sadece kısırlaştırma değil, aynı zamanda diğer tedavileri de gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

Yasal Düzenlemelerin Acilen Yapılması Gerekiyor

Konuşmasında sokak hayvanları ile ilgili sorunlara da değinen Başkan Gökhan, “Yasaların bize vermiş olduğu sorumluluklar var. Bizim Veteriner İşleri Müdürlüğündeki personelimiz sokak hayvanlarının yasalara uygun olarak aşılanması ve kısırlaştırılması işlemlerini yaptıktan sonra bulundukları mekana geri bırakıyorlar. Bu bağlamda zaman zaman şikayet de alıyoruz. Çünkü bazen hayvanlar saldırganlaşabiliyor veya bulundukları alanı kirletebiliyor. Ama yasalar da bunun bu şekilde yapılması gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda vatandaşlar da takip ediyor. Örneğin köpeği aldıktan sonra  kısırlaştırma ve aşılarını yaptıktan sonra, bulunduğu yerine bırakmazsan, vatandaş bunu talep ediyor. Onun için biz de duyarlılık göstermek zorundayız” dedi.

Başkan Gökhan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sistematik bir bozukluk var diye düşünüyorum. O hayvanlar nasıl olmuş da sokağa düşmüş? Sormamız gereken soru bu. İnsanlar çocuklarını sokağa bırakabiliyor mu, bırakamıyor. Bu noktada bir kere yasaların çok iyi bir biçimde uygulamaya dönmesi ve yeni yasalar çıkarılması lazım. Sahiplenen insanın hayvanı yeniden doğaya, sokağa bırakmasının belli bir cezai sorumluluğu olması lazım. Zevk için alıyor, çocuğu istediği için alıyor, yazın alıyor, kışın sokağa bırakıp gidiyor. Bu canlı için de ciddi bir suçtur. O da toplumun bir parçasıdır. Bizim yasalarımız kısırlaştır, aşıla, yaşat diyor. Biz de onlar için çaba gösteriyoruz. Yasal düzenlemelerin acilen yapılması gerektiğini düşünüyorum.