Advert
Advert
Advert

Istakoz Stok Destekleme Programı Yerinde İncelendi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri Teknolojileri Fakültesi (DBTF) tarafından yürütülen Istakoz Stok Destekleme Programı kapsamındaki çalışmalar yerinde incelendi.

Istakoz Stok Destekleme Programı Yerinde İncelendi
Istakoz Stok Destekleme Programı Yerinde İncelendi Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 931 kez okundu.

Dardanos Yerleşkesinde bulunan Deniz Canlıları Araştırma ve Uygulama Merkezinde gerçekleştirilen saha ziyaretinde ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, DBTF Dekanı Prof. Dr. Murat Yiğit, DPTF Öğretim Üyesi Umur Önal, akademisyenler ve araştırmacılar hazır bulundu.

DBTF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Umur Önal merkezde yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi verdi ve şunları aktatrdı:

“Sahip oldukları ekonomik değer nedeniyle aşırı avlanan ıstakoz türü ile ilgili bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyoruz. Son yıllarda avcılık miktarı yaklaşık bin 800 kg yani yaklaşık bin 800 hayvandan ibaret. Ancak elbette kayıt dışı avcılık mevcut. Aşırı avlanan ve nesli tehlike altında olan deniz canlılarının miktarlarını arttırmak için dünyada kabul gören yaklaşımlardan bir tanesi, türün önce insan eli altında karada üretilmesi ve takiben larvalarının genç bireyler haline getirilerek denizlere bırakılmaları. Buna stok destekleme programı adı veriliyor. Biz de 3 yıllık çalışmamız sonunda önce ıstakozların üretim yöntemlerini optimize ettik.  Artık 1 ıstakozdan binlerce genç birey elde edebiliyoruz.