Advert
Advert
Advert

ESKİŞEHİR ÇEVRE DERNEĞİ ÇANAKKALE’ YE GEZİ DÜZENLEDİ

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) yönetici ve üyeleri 18 Mart’ta kutlanan Çanakkale deniz zaferlerinin yıldönümü öncesi Çanakkale’ye gezi teknik düzenlemiştir.

ESKİŞEHİR ÇEVRE DERNEĞİ ÇANAKKALE’ YE GEZİ DÜZENLEDİ
ESKİŞEHİR ÇEVRE DERNEĞİ ÇANAKKALE’ YE GEZİ DÜZENLEDİ Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 420 kez okundu.

 

1.Dünya Savaşında Fransa, Avusturalya, Yeni Zelanda ve İngiltere'nin oluşturduğu İtilaf Devletleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan İstanbul'u ele geçirmek istiyorlardı.

1915 ve 1916 yıllarında Gelibolu Yarımadası’nda yapılan Çanakkale Savaşları ilk hedef noktası olarak Çanakkale Boğazı’nı seçmiş ve Çanakkale’yi alamayarak geri çekilmek zorunda kalmıştır. Savaşı kazanabilmek adına ülkenin dört bir yanından yaşı fark etmeden bütün erkekler savaşa gitmiştir. Bu sebeple savaş yıllarında ülkedeki neredeyse hiçbir okul mezun verememiş, ancak büyük bir mücadele başarıyla sonuçlanmış fakat 500.000 şehit verilmiştir. Milletin birlik ve beraberlik içinde verdiği şanlı mücadeleyi anlatan Çanakkale Zaferi insanlık tarihinde benzerine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır.

1.Dünya Savaşının kaderini değiştiren 18 Mart 1915 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün de dehasıyla Çanakkale Zaferi kazanılmış ve 18 Mart Tüm Türkiye de bu nedenle kutlanmaktadır.

Eskişehir Çevre Derneği yönetici ve üyelerini;  Çanakkale ve Ecebat ı Rehber Bülent ÖZEL ve Çanakkale’de Çevre mücadelesinin önderlerinden İDA Dayanışma derneği başkanı Ekrem AKGÜL gezdirmişlerdir.

Eskişehir Çevre Derneği( ESÇEVDER ) başkanı Sadık YURTMAN, Çanakkale gezisine katılan üyelerine, rehbere ve Ekrem AKGÜL’e ayrı ayrı teşekkür ederek, gezilen yerleri hatırlamak için fotoğraflar çektirerek o anları ölümsüzleştirmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

#çanakkale #eskişehirçevrederneği #gezi #esçevder #sadıkyurtman #çanakkaledenizzaferi #geliboluyarımadası #haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Öğrenciler için Trafik Kuralları Eğlenceli Hale Getiriliyor
Öğrenciler için Trafik Kuralları Eğlenceli Hale Getiriliyor
Dünya Dans Günü'nde Renkli Kutlama
Dünya Dans Günü'nde Renkli Kutlama