Advert
Advert
Advert

TARİHİ BİR ALBÜM DAHA ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI’NA BAĞIŞLANDI

Çanakkale Muharebeleri sırasında Anadolu Hamidiye Tabyası’nda görev yapan Alman Subay Ernst Krieger’in fotoğraf albümü orijinal hali ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na bağışlandı.

TARİHİ BİR ALBÜM DAHA ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI’NA BAĞIŞLANDI
TARİHİ BİR ALBÜM DAHA ÇANAKKALE SAVAŞLARI GELİBOLU TARİHİ ALAN BAŞKANLIĞI’NA BAĞIŞLANDI Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 208 kez okundu.

 

 

Çanakkale Muharebeleri’nde Anadolu Hamidiye Tabyası’nda görev yapan Ernst Krieger Çanakkale’de kaldığı süre boyunca fotoğraf albümü oluşturdu. Çanakkale Merkez, Troya Bölgesi ve Çanakkale Tarihi Alanı fotoğraflarını çekti. Savaş öncesi, savaş sırası ve savaş sonrası olarak bölgenin fotoğraflarını çeken Krieger fotoğrafları ülkesi Almanya’ya götürdükten sonra yıllarca muhafaza etti.

 

2016 Yılında Ernst Krieger’in kızı Sabine Krieger tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniverstiesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslana takdim edildi. Bir süre Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde kalan albüm ile ilgili akademik çalışmalar gerçekleştirildi. Çanakkale Muharebeleri ile ilgili önemli bir eser olması sebebiyle 10 Temmuz Çarşamba günü Prof. Dr. Rüstem Aslana tarafından Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’na bağışlandı.

 

Takdim esnasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ‘de yer aldı.