Advert
Advert
Advert

İNTERNETİN KONTROLÜ İÇİN İKNAYA ÇALIŞIYORLAR

İNTERNETİN KONTROLÜ İÇİN İKNAYA ÇALIŞIYORLAR
İNTERNETİN KONTROLÜ İÇİN İKNAYA ÇALIŞIYORLAR
Bu içerik 5246 kez okundu.
Advert

İnternetin kontrolünün ABD’nin elinde olması dünya ülkelerinde büyük rahatsızlık yaratıyor.

 

Dolayısıyla ABD’ye internetin anahtarını bağımsız bir kuruluşa devretmesi için yapılan baskılar sonucunda, ABD 1 Ekim’de internetin tüm kontrolünü uluslararası bağımsız bir kurum olan ICANN’a devretmesi bekleniyor.

Ancak bu durum ABD Kongresi’nin hiç memnun etmiyor. Kongre’de büyük bir çoğunluk ABD’nin kontrolü dünya ülkelerine teslim etmesini istemiyor. Birleşmiş Milletler’de samsun rent a carğu gibi, ICANN bünyesindeki otoriter ülkelerin temsilcilerinin, internetteki ifade özgürlüğüne karşı kararları devreye almak için baskı yapabilecek olmaları ve başarılı olabilecekleri endişesi dile getiriliyor.

Öte yandan, Facebook, Google, ve Twitter, kongre üyelerini, kontrolün ICANN’a devredilmesi yönünde ikna etmek için büyük bir lobi çalışması yürütüyor.

Kongre üyelerine açık bir mektup gönderen Facebook, Google ve Twitter, ABD’nin internetin kontrolünü devretme sözü verdiğini ve bunun dünya ülkelerinin internete yaklaşımı açısından çok önemli samsun rent a carğunu, bu gelişmenin online ticarete ve dijital iletişime büyük katkı sağlayacağını, böylece dünyadaki sorun yaratan farklıların ve düşmanlıkların daha hızlı aşılabileceğinin altını çizdiler.

İnternet şu anda ABD’nin BTK’sı olarak kabul edilebilecek, National Telecommunications and Information Administration (NTIA) kurumu tarafından kontrol ediliyor. ABD Kongresi bugün (14 Eylül) internetin kontrolünün uluslararası topluma devredilmesi hakkındaki konuşmaları dinleyecek ve son kararını verecek. Kongrenin en önem verdiği konuların başında Çin gibi ülkelerin internet üzerine sansür uygulama girişimlerine karşı ICANN veya diğer organizasyonların hazırlıklı olup olmaması geliyor. Kongrenin bu konuda ikna olması halinde internetin kontrolünü ICANN’a devretmeye onay vermesi bekleniyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
AK Parti’den Kurban Bayramı Kutlaması
AK Parti’den Kurban Bayramı Kutlaması
Troia'ya Saygılarımla Sergisi Açılıyor
Troia'ya Saygılarımla Sergisi Açılıyor