Advert
Advert
Advert

AK PARTİ VE CHP’NİN SİYASİ ANALİZİ

AK PARTİ VE CHP’NİN SİYASİ ANALİZİ
AK PARTİ VE CHP’NİN SİYASİ ANALİZİ
Bu içerik 4779 kez okundu.
Advert

24 Haziran seçimlerinin üzerinden neredeyse 1 aya yakın bir süre geçiyor, Çanakkale’de siyasi kulisler hala hareketli ve durulmadı.

Çanakkale’de seçimin galibi ittifak bazında Millet İttifakı, Cumhurbaşkanlığı bazında Muharrem İnce,Parti bazında ise AK Parti oldu. Siyasilerin seçimin hemen ardından bu sonuçların muhasebesini yapması gerekirken Çanakkale’de partiler kendi iç sorunları ile uğraşıyorlar.

Basın açıklaması yapan partililer çıkıyor biz şu hesaba göre başarılı olduk diyerek seçimlerin sonuçlarını irdelemeden ,1.yiz deyip yırtmaya çalışıyorlar.

AK Parti’de 2002 yılından beri girilen her seçimde Çanakkale’de 1.Olma durumu mevcut(7 Haziran 2015 hariç) Fakat son seçimde seçmen sayısının artmasına rağmen alınan oy oranında 1 Kasım seçimlerine göre oransal anlamda düşüş mevcut. Konu ile ilgili Bülent Turan sandık sandık ne kadar oy aldık, Merkezde CHP neden bize fark attı hepsinin muhasebesini yapıyoruz diye açıklama yaptı. Sayın Turan’ın siyaset tarzı asla sonuç odaklı olmayıp sonuca neden olan tüm argümanlara da önem veren cinstendir. İşte bu yüzden sonuçlara sebep olan tüm etkenler konusunda ince eleyip sık dokuduğunu tahmin edebiliyoruz. İl Başkanı Yıldız ise Turan’ın önderliğinde davası için mücadelesine devam ediyor. Fakat kendi kurmadığı yönetiminde bulunan kriptolar son zamanlarda Yıldız’ın canını oldukça sıkıyor. Yönetimdeki kriptoların dışarıya bilgi sızdırmak dahil her türlü hainliği yapmaları ve İl Başkanı Yıldız’ın başarısına gölge düşürmek istemeleri artık onları son kozlarını oynar hale getirmiş durumda. Hatta bunlar o kadar ileriye gitmiş durumdaki İl Başkanı Yıldız’a bayrak açmış durumdalar. 

Hatta bizi İl yönetiminden atamaz seçimi biz kendisine kazandırdık diye ortalıkta gezen 5-10 kişilik gurupta maalesef mevcut Sayın Yıldız’ın bir an önce yönetimin toplu istifasını alıp kendi ekibini kurması elini güçlendirecektir.

Merkez ilçe’de ise Yıldıray Ölçek güzel bir ivme yakalamış durumda, Mahalle başkanları ile tam bir uyum söz konusu. Ama merkezde 1 değil 10 çalışmak lazım. Sayın Ölçek’in mütevazı kişiliği ve düzgün kişiliği AK Parti’yi merkezde daha da güçlü hale getirecek…

CHP’de ise seçim sonuçlarının ardından tam bir kaos durumu söz konusu. Çanakkale’de millet ittifakının ve Muharrem İnce’nin 1.Olması CHP’de kazanın kaynamasına engel olmadı. Seçimlerde Muharrem İnce’nin CHP’nin oyundan 8 puan daha fazla oy alması Genel Merkezde kaynayan kazanın yerelde de kaynamasına sebep oluyor. Çanakkale’de Belediye ekibi ve Muharrem İnce’ciler arasında oldukça sert tartışmalar yaşanıyor. Partilerde genel merkezden bağımsız siyaset yapmak imkansız olduğu için yerelde de sıkıntılar büyük. Burada İl Başkanı Güneşhan’a oldukça önemli görevler düşüyor. Çalışkan ve başarılı siyasetçi Güneşhan’ın seçim sonrası örgütü toparlaması gerekiyor. Belediye başkanlarından gelen bir eleştiriye göre seçim sonrası İl Başkanı Güneşhan seçim değerlendirme toplantısı bile yapmamış. Genel Merkezde kaynayan kazana bakmaksızın yerelde CHP’nin bir an önce kendini toplaması gerekiyor. Yıllardır Çanakkale merkezi kalesi olarak gören CHP Mart 2019 da yapılacak seçimlerde hiçbir oyu çantada keklik görmesin çünkü seçmen belirsizlik sevmez. Bizden söylemesi.


Göksel ACARAY

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiliz savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti
İngiliz savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti
Şifayı 160 Kilometre Uzakta Buldu
Şifayı 160 Kilometre Uzakta Buldu