Advert
Advert
Advert

BİR BAKIŞTA YEREL SEÇİM KRİTİĞİ

BİR BAKIŞTA YEREL SEÇİM KRİTİĞİ
BİR BAKIŞTA YEREL SEÇİM KRİTİĞİ
Bu içerik 4644 kez okundu.
Advert

31 Mart 2019 yerel seçimler öncesi  partilerin aday belirleme sürecinde son düzlüğe girilmiş durumda. CHP’de aday adayları belli oldu, eğilim yoklamalarının tarihi belli. Merkezde mevcut Başkan Ülgür Gökhan dahil 4 aday var. Genel merkezin yaptırdığı anketlerde Ülgür Gökhan isminin önde çıktığı bilgisine ulaştık. Muhtemelen Çanakkale’de CHP’nin adayı mevcut başkan Ülgür Gökhan olacak.

Ömer Faruk Mutan ise kavgasını merkez için veriyor, CHP ‘de seçim öncesi kavga edilir, saç baş yolunur ama seçimlerde tek yürek olunur. Bunu daha önce defalarca yaşadık. Ömer Faruk Mutan’ın da aday adaylığı başvurusu yapmamasına rağmen Kepez’den tekrar aday gösterilebileceğini düşünüyorum.

Kepez ‘de İYİ Partiden belediye başkan aday adayı olacağını deklare eden Akademisyen Gökhan Bayram ise çalışmalarına hızla devam ediyor. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Kepez’de CHP, İYİ Parti yarışı şaibeli bir ismin belediye başkanı olmasına sebep olabilir.İki parti kapışırken aradan dosyası hala açık bulunan bir isim belediye başkanı olabilir. İhtimal az ama çok küçükte olsa bu ihtimale fırsat vermemek lazım.

AK Parti’de ise bugün başvuruların son günü, saat 19.00' a kadar sisteme başvuru yapılabilecek. Yazımı kaleme aldığım saatlerde önceki dönem İl Başkanı Yeşim Karadağ’ın bugün aday adaylığı başvurusu yapacağını öğrendim. Görev yaptığı süre boyunca AK Partinin tek kadın il başkanı sıfatını elinde bulunduran Karadağ bu kez de Çanakkale de tek kadın aday adayı olacağa benziyor. 

AK Parti’de merkez için Erdener Can, Yeşim Karadağ, Süleyman Kamçı,Sami yavaş kenti yönetmeye talip olan aday adayları. Bu adaylardan birisi zaten isminin çizik yediğini biliyor. Kendi beldesinden aday yapılmayacağını anlayınca bir tık üsten aday olayımda jubilemi yapayım amacında. Partilileri dahil herkes bunun farkında. Daha ismi ile ilgili şaibeler ortadayken partisi gidip onu merkez adayı yapmaz herhalde! Erdener Can'a ,Yeşim Karadağ'a ve bana gelen bilgilere göre başvurusunu genel merkezden yapan Süleyman Kamçı 'ya başarılar diliyorum.

Geyikli’de ise dün dostumuz Mevlüt Oruçoğlu AK Parti’den aday adaylığını açıkladı. Kendisine başarılar diliyorum. Ama daha öncede ifade ettiğim gibi siyaset ticarete benzemez. Yüzünüze gülenler yanınızdan ayrıldıktan sonra sizi tanımazlar. Maalesef siyasetin kuralı ve çirkinliği bu. Ama Mevlüt beyin işinde olduğu kadar siyasette de başarılı olacağından şüphem yok.Kendisi ak, temiz ve şaibesiz bir insandır. Aday gösterilirse AK Partiye ve Geyikli 'ye çok şey katacaktır.

Bozcaada AK Parti’de ise eski başkan Mutay bu kez AK Partiden şansını deneyecek. Adalı olan Mutay’ın uzun yıllar belediye başkanlığı yapmış olması handikap. Erdoğan Madak'ta Aday adaylığını açıkladı.Kendisi uzun yıllardır Bozcaada'da ticaret yapan ve neredeyse haftada 2-3 gününü Ada da geçiren bir isim. Şansı yüksek genç ve vizyon sahibi.Etrafındaki şaibeli, rantçı insanlardan uzak durursa şansı Ak Parti'den en yüksek aday bence.

Bozcaada'da CHP’nin çıkartacağı adaya ve pozisyona göre seçimin kaderi belirlenecek. Mevcut Başkan Hakan Can Yılmaz haricinde kim aday yapılırsa  kaybeder Bozcaada'da.

Gökçeada’da CHP’nin temayül yoklamasında İlçe Başkanı Mehmet Güneşhan önde çıktı. Muhtemelen belediye başkan adayı da kendisi olacak. Mevcut Başkan Ünal Çetin’in İYİ Parti’den aday olmama durumu söz konusu, AK Parti’de ise eski başkan Yücel Atalay er meydanına çıktı. Kendisi adada sevilen bir isim. Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Dağlar’da AK Parti'den aday adayı. Güçlü adayları olan AK Parti’nin adayı, tekrar geri alma şansı yüksek. Tabi burada başarılı İlçe Başkanı Ümit Mahmut Kolçak’a çok iş düşüyor. Ada’nın siyaset denince akla gelen ismi olan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Ayhan Kıraç’tan da yerel seçimlerde olabildiğince faydalanmak gerekiyor.

Göksel ACARAY

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiliz savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti
İngiliz savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti
Şifayı 160 Kilometre Uzakta Buldu
Şifayı 160 Kilometre Uzakta Buldu