Advert
Advert
Advert

YEREL SEÇİMLERİN YEREL PAZARLIKLARI...

YEREL SEÇİMLERİN YEREL PAZARLIKLARI...
YEREL SEÇİMLERİN YEREL PAZARLIKLARI...
Bu içerik 4362 kez okundu.
Advert

31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimleri için Çanakkale’de, seçimde kıyasıya yarışacak partilerin adayları belli olmuş durumda. Kalan iki parti MHP ve İYİ Parti’de adaylarını yakın zamanda açıklayacak.

Zaten seçimin iki parti arasında geçeceğini düşünürsek aslında rakipler belli;

Ülgür Gökhan ve Ayhan Gider. Bir tarafta 16 yıldır bu şehri yöneten ,neredeyse her gün sokakta rastlayabileceğiniz ,halkçı, demokrat,mütevazi , 16 yıldır yaptığı bu görevden maaş almayan,hak ettiği maaşı huzurevine bağışlayan Ülgür Gökhan diğer tarafta 10 yıl İl Özel İdare Genel sekreterliği gibi önemli görevi icra eden, 4 yılda milletvekili olarak Çanakkale’ye hizmet eden 24 Haziran seçimlerinde kendi isteği ile milletvekili adayı olmayarak bu anlamda tarihe geçen Ayhan Gider var. İkisi de Çanakkale tarafından sevilen isimler. Büyükşehir olsak Ayhan Gider zorlar Ülgür Beyi derdim ama seçim CHP için çok kolay olacağa benziyor. Gerçi sandık bu belli olmaz…

Çanakkale Merkez için şöyle bir 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarına göz atacak olursak CHP’nin merkezde 34.886 oyu, AK Parti’nin 20.635 Oyu,İYİ Parti’nin 16.405 Oyu ve MHP’nin ise 5031 Oyu mevcut. Bu aritmetiğe bakılırsa AK Parti’nin MHP İle Cumhur İttifakını Çanakkale’de uygulasa bile belediyeyi CHP’den alması oldukça zor gözüküyor. Zaten ittifakın sadece büyükşehirlerde uygulanacağı konusunda mutabık kalınmış durumda. 

CHP’de geçen hafta sandıktan üyelerin %60 oyu ile çıkan Ülgür Gökhan’ı seversiniz sevmezsiniz ama kendisinin Çanakkale Belediyesi'nde ranta izin vermediğine bence herkes şahittir. Kimse onu hırsızlık ile şaibe ile suçlayamaz, adaletine ve hakkaniyetine en yakınındakiler ve Çanakkale halkı da kefildir ki geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında Ülgür Bey çok güzel bir laf etti; ''Kimse kimseyi 16 yıl boyunca iş yapmazsa bu koltukta tutmaz''. Bence de çok haklı. Çanakkale gibi önemli bir kentin belediyesinde adı ranta karışmadan 16 yıl kalmak çok onurlu bir durumdur. Ülgür Gökhan değil de başkanlık koltuğunda başka bir isimler olsaydı veya iktidarın AKP’li bir kaç ismi olsaydı şimdi Çanakkale’de ranttan geçilmezdi. Her yer Parsellenir yandaş ve rantçılara teslim edilirdi. İşte seçmen bu yüzden tedirgin ve oy vermiyor.Bir dönemde kent tanınmaz hale gelir diyorlar. 

Tabiki devlet ve iktidar gücü ile düzgün bir adayla şehrin çehreside değişebilir. Bu anlamda seçmene bu güvenceyi vermelisiniz.

Çevrenizdeki AKP' li , şaibeli ,rantçı ,kriptocuları uzaklaştırmadan bu iş olmaz.

O koltukta 16 yıl siz otursanız Çanakkale ne durumda olurdu? AK Partili değil AKP’li diyorum,  bunun ekran görüntüsünü birilerine atacaklar iyi okusun diye! AK Partililer ve AKP’liler farklı çünkü.

İYİ PARTİ’DE MERKEZ ADAYI İÇİN İSİM ARAYIŞLARI DEVAM EDİYOR

İYİ Parti’nin 24 Haziranda Çanakkale merkezde 16 binden fazla oyu vardı. Kurucu İl başkanları, Merkez ilçe yönetimler istifa etmeden önce tabiki ve parti bir kişinin egosu yüzünden Çanakkale'de bitirildi.İlk heyecan ve rağbet kalmadı. CHP'den giden emanet oyları da saymazsak İYİ Parti merkezde en fazla 6-7 bin oy alır. Tabi çıkartacağı adayda bunda etkili olacak. Kulis notlarıma baktığımda İYİ Parti’nin eski vekil İlker Genlik’in oğlu Ali Genlik’e başkan adaylığı için teklifte bulunduğu iş adamı Genlik'inde bu teklifi red ettiği konuşuluyor.Ali Genlik'ten beklediği cevabı alamayan İYİ Parti Kurmayları rotayı her kesim tarafından sevilen başarılı baro başkanı Bülent Şarlan’a çevirmişler. Şarlan’da tekliflerini red etmiş. Ne diyelim iş yine Kkndi içlerinden bir adaya kalacak gibi duruyor.

KÜÇÜKKUYU’DA BALKAN GERÇEĞİ 

Küçükkuyu’nun CHP'li başarılı başkanı Cengiz Balkan Parti meclisinin kararı ile yeniden aday gösterildi. Balkan’ın arkasından kuyu kazanlar ibre ona dönünce yine yalakalığa başlamışlar. Fakat yaşanan 1 aylık buhran Cengiz Balkan’ın gerçek dostlarını tanımasında yardımcı olmuş. CHP’nin oy farkını katlayan Cengiz Balkan başkan bu seçimde de yeni bir tarih yazacak. Küçükkuyu’da başka partilerin şansı yok. Mevcut başkan temiz,dürüst ve Küçükkuyu için gecesini gündüzüne katan bir insan. Şimdiden kendisini tebrik ediyorum.

KEPEZ’DE NELER OLUYOR?

Türkiye’nin en büyük beldesi olan Kepez’de AK Parti MHP ittifakı Kepez'de nasıl işleyecek, bu hafta icinde netleşecek gibi gözüküyor. Merkezde AK Partinin adayının Kepez'de ise MHP'nin adayının destekleneceği formül masada.Bu arada dün Gelibolu MHP adayıda açıklandı,Eski AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Eligül. AK Partiye yakışan Gelibolu’da ve Kepez’de aday çıkarmamaktır.

Kepez’de İktidarın aday adayları arasında Bülent Turan destekli olanın şansı yüksek gibi ama görüldü ki Merkez’de Tülay Ömercioğlu’na verilen destek çok fayda etmedi. Amorti ikramiyesi olarak Ömercioğlu’na İl Genel Meclis üyeliği vaat edilmiş durumda. Mevcut şahıs Belediye meclisinde ne hizmet etti de il genel meclisinde hizmet edecek? Artık yeni yüzlerin siyaset sahnesinde yer alması lazım.Şener Akçay ismi AK Parti’de il genel için heyecan yaratmış durumda. 

Zaten yazılarımızda ifade ettiğimiz gibi Gökhan Bayram geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’den aday olduğunu açıkladı, çalışmalarına başladı.Yakın Dostumuz Bayram Kepez’de oy bölmekten başka kimseye faydası olmayacak bir hamle bu. Kepez’de Birol Arslan çok iyi bir rüzgar yakalamış durumda. Sahaya indi ve ilmek ilmek geziyor Kepez’i. Mutan’ın geçen yazımız da ifade ettiğimiz gibi partisine ihanet etmeyeceği düşünüldüğünde ki, etmeyecektir.  CHP Kepez’de bayrağı Birol Arslan devralır ve olağanüstü bir sonuç olmaz.

Not: Yerel seçimler yaklaşırken Çanakkale’de bazı çevreler siyasetin nabzı üzerine paravan internet siteleri kurup sözde köşe yazarlığına başlamışlar.Bu kişi ve kişilere tavsiyemiz sizin kim olduğunuzu,geçmişinizi ve bu siteleri ne amaçla kurduğunuzu Çanakkale kamuoyu biliyor.Kendinizi yormayın.Göksel ACARAY

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki Valiliği Ziyaret Etti
Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki Valiliği Ziyaret Etti
ÇOMÜ Öğrenci Konseyi, 92 Üniversite Başkanına Ev Sahipliği Yaptı
ÇOMÜ Öğrenci Konseyi, 92 Üniversite Başkanına Ev Sahipliği Yaptı