Advert
Advert
Advert

İYİ PARTİ-CHP MUTABAKATI NE ANLAMA GELİYOR?

İYİ PARTİ-CHP MUTABAKATI NE ANLAMA GELİYOR?
İYİ PARTİ-CHP MUTABAKATI NE ANLAMA GELİYOR?
Bu içerik 4317 kez okundu.
Advert

Geçtiğimiz haftaya Millet ittifakının taraflarından CHP Kurmayları ile İyi Parti kurmaylarının bir araya gelmesi ve bu bir araya gelişten sonra imzaladıkları ön protokol damgasını vurdu.

Yapılan protokole göre;

Biga, Bayramiç ilçe merkezi, Karabiga, Çardak, Umurbey Beldesi CHP’ye ,

Lapseki, Yenice ilçe merkezi ve Gümüşçay beldesi İYİ Parti’ye ,

İttifak yapılan Biga ve Lapseki’de Belediye Başkan Yardımcılığı karşılıklı olacak,

İlçe örgütleri belediye meclisi üyeleri konusunda karşılıklı olarak anlaşacaklardı.

Bu paylaşımlara baktığınızda aslında 31 Mart akşamı için bir takım sonuçları da ilan etmiş oluyorsunuz;

Biga’da CHP İktidarı devam edecek, Umurbey’de CHP seçimi kazanacak,Lapseki’de  İYİ Parti AK Parti’yi çok zorlayacak,Yenice’de AK Parti iktidarı devam edecek, Bayramiç’te CHP AK Partiyi çok zorlayacak. Gümüşçay’da AK Parti iktidarı devam edecek,Çardak’ta AK Parti iktidarı devam edecek. Siyaseti az çok biliyorsak alın bu sonuçları not edin 31 Mart akşamı yeniden konuşuruz. Tabi ki burada iktidar kanadının adayları da çok önemli. Onlarda bu hafta netleşecek.

Buraya kadar her şey normaldi, fakat anlaşılmayan seçim bölgeler vardı.Protokolün son paragrafında da bu konu yer alıp şöyle bir ifade ile protokol sonlanmıştı;

Ortada kalan ilçe ve beldelerle ilgili olarak  taraflar 21 Aralık Cuma günü tekrar bir araya gelerek karara varacaklardı.

21 Aralık Cuma günü geldi çattı yapılan toplantıdan bir sonuç çıkmadı. Taraflar 23 Aralık Pazar günü tekrar bir araya gelmek üzere anlaştılar.

Dün yapılan zirvede de anlaşma sağlanamadı. Peki neydi anlaşma sağlanamayan konu?

Kepez ve Çan…

Kepez’de CHP ‘nin ve İYİ Partinin güçlü adayları mevcut. Her ikisi de sahada ve her ikisi de tam saha çalışıyorlar. İttifak demek güçlü olanın etrafından birleşmektir. Yani o seçim bölgesinde hangi parti güçlüyse orada birleşilir ve seçim kazanılır.

Kepez özeline baktığımızda CHP’nin bariz üstünlüğü söz konusu, zaten Kepez 2 dönemdir CHP Tarafından yönetiliyor. İYİ Parti’de ise Gökhan Bayram ile biz güçlüyüz diyor. Fakat düşünemedikleri bir şey var, eğer bu inatlarında diretirlerse Kepez’i umulmadık şaibeli bir aday adayına altın tepsi ile sunacaklar. Kepez’de CHP’nin adayı Birol Arslan üyelerin büyük çoğunluğunun desteği ile sandıktan çıkmış durumda, CHP’li üyelerin örneklerinde sandıktan güçlü çıkan Arslan’ın 31 Martta’da sandıktan çıkması olası bir sonuç olur. Bana kalırsa Kepez’de İYİ Parti’ye başkan yardımcılığı formülü uygulanması bu krizi bertaraf edecek. Merkez’de ise konuşulacak bir şey yok. Millet ittifakının Ülgür Gökhan etrafında birleşmesi yapılması gereken en olağan ittifaktır.

Çan’da ise iktidarın adayı hala belli değil, eski vekil Müjdat Kuşku’nun Ankaray’a çağrıldığı ve belediye başkan adaylığı teklif edildiği konuşuluyor. CHP’de ve İYİ Parti’de adaylar net. Daha doğrusu CHP’de Bülent Öz, İYİ Parti’de Fazıl Sayın.

Bülent Öz açıklama yaptığı ilk günden itibaren sahada, her güne yeni programlar sıkıştırıyor. Fazıl Sayın’da ilçede seviliyor. İYİ Parti ve CHP’nin Bülent Öz etrafından birleşmesi olası bir sonuç.Tabi ki Çan’da dostumuz Abdurrahman Kuzu gerçeğini kimse  göz ardı edemez.

AK Parti’de İlçeler ve Beldeler Bu Hafta Netleşiyor

İktidar kanadı AK Parti’de ise merkez belediye başkan adayı Ayhan Gider’in ardından ilçeler hala açıklanmadı. Tüm Türkiye’de bu prosedür uygulanıyor. Bence geç kalındı. Merkez’de Ayhan Gider hala seçim hazırlıklarını tamamlayıp sahaya çıkmadı. Şu an da parti içi toplantılara katılarak teşkilatın heyecanını yokluyor.Genel Merkezin ona çalışamayacağın teşkilatı bize bildir gereğini yapalım, seçim zamanı sıkıntılar yaşanmasın dediği konuşuyor. İlçeler de adaylar az çok belli. Ezine’de mevcut başkan Haluk Babaoğlu ve İlçe Başkanı Güray Yüksel arasında adaylık kavgası var. Bülent Turan’ın Yüksel’e aday adayı ol dediği Haluk Babaoğlu’nun da bu olaya çok kızdığı belirtiliyor. Mevcut başkan varken 1 yıllık ilçe başkanının Belediye başkan aday adayı olması bence de abesle iştigaldir. Bülent Turan’a güvenip kontrpiyede kalan AK Parti’li sayısı her geçen gün artıyor. Merkez’de Tülay Ömercioğlu vakasını unutmayalım lütfen. Gerçi İl Genel 1.Sıra adaylığı sözü verildi deniyor ama hayırlısı. Bayramiç Sadettin Başkan ile devam, Ayvacık Ünal Başkanla devam. Lapseki Eyüp Başkan ile devam. Eceabat Adem başkan ile devam.Bozcaada,Biga hala karar verilmedi Gerisi zaten bu hafta belli oluyor. Benden bu kadar.Göksel ACARAY

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Voleybolda Yıldız Kızlar'dan Önemli Başarı
Voleybolda Yıldız Kızlar'dan Önemli Başarı
81 İLİMİZDEN 81 ÖĞRETMENİMİZ ÇANAKKALE DESTANININ YAZILDIĞI TOPRAKLARDA
81 İLİMİZDEN 81 ÖĞRETMENİMİZ ÇANAKKALE DESTANININ YAZILDIĞI TOPRAKLARDA