Advert
Advert
Advert

CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan'dan Basın Açıklaması

CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan'dan Basın Açıklaması
CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan'dan Basın Açıklaması
Bu içerik 863 kez okundu.
Advert

CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan'dan Basın Açıklaması; 

''Bugün burada bu basın toplantısında ülkemizin 2018 yılını, il yönetim kurulu olarak bizim göreve gelişimizin birinci yılını ve 31 Mart 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimler ile ilgili olarak yapmış olduğumuz çalışmaları kamuoyuyla paylaşmak için bu basın toplantısında bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ben öncelikle tekrar 2019 yılının başta ülkemiz olmak üzere, bölgemize ve tüm insanlığa Demokrasi, Adalet, Barış, Huzur, Sağlık ve Mutluluk getirmesini diliyorum. Değerli arkadaşlar 2018 yılının en önemli olaylarından biri 2019 Kasım ayında yapılması gereken Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erken bir seçimle baskın bir seçimle 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmış olmasıdır. Oysa Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan “erken seçim talebinde bulunmak vatana ihanettir erken seçim ekonomiye darbedir” demişti. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucu Türkiye 1876- 1.Meşrutiyet ile başlayan parlementer sistem deneyimini terk ederek tüm yetkilerin yani Yasama, Yürütme ve Yargının bir kişinin elinde toplandığı çağdaş demokrasilerin olmazsa olmazı olan Kuvvetler ayrılığıı ilkesinin ortadan kalkması ile sonuçlanmıştır. 23 Nisan 1920 yılında Egemenlik saraydan alınıp kayıtsız şartsız millete verilmişti. Kayıtsız şartsız milletin olan egemenlik maalesef tekrar saraya verilmiştir. Devlet yönetiminde olması gereken denge ve denetleme kurumları fiilen ortadan kalkmıştır.


Ülkemiz 2018 yılında çok ciddi bir ekonomik kriz ile karşı karşıya kalmıştır ve bu kriz halen devam etmektedir. 16 yıllık AKP iktidarı sonucunda Türkiye Cumhuriyeti ekonomik bağımsızlığını kaybetmiştir. 16 yıllık AKP iktidarının sonucunda Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisi bir avuç tefeciye teslim edilmiştir Vatandaş, Esnaf, Çiftçi, Sanayici, yani herkes ve devlette borç batağındadır. 2018 ilk dokuz ayında Londra’daki bir avuç tefeci, faiz lobisine ödenen para 9.724.000.000 milyon dolardır. 16 yıllık AKP iktidarında ise 159 milyar dolardır. Türkiye’deki faiz lobisi ne ise 16 yılda ödenen para 600 milyar TLdir. Bu faize ödenen paralar ile Türkiye’de neler yapılabileceğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Bugün gelinen nokta itibariyle Türkiye sadece almış olduğu borçları ödemek için değil aynı zamanda bunların faizlerini ödemek içinde borç para bulmak zorundadır. Bunun için dünyanın en yüksek faizini veren 3. ülkeyiz. 2018 yılında bu iktidar, halk için, vatandaş için değil bir avuç rantiyeci faiz lobisi için çalışmıştır. Örneğin; 13 Ağustos’ta Londra’daki bir rantiyeci Türkiye’ye 1 milyon $ getirip bozdursa 6.883.000 TL ediyor. Bununla da tahvil alıp 3 Aralık’ta bozdursa eline 7.384.000 TL para geçiyor ve aynı gün dolar alsa tam 1.400.000 dolar ediyor yani 3 aylık bir zamanda 400.000 dolar kar ediyor. Bugün ülkemizde asgari ücret altında ücret alan 1.800.000 aile var. Asgari ücret olan yani 2018 yılında 1.603 TL ile geçinmek zorunda kalan 6.700.000 aile var. 2018 yılı sonu itibariyle baktığımızda issizlik Çift hanelere ulaşmış %12 seviyesindedir. Bu işsizlik genç nüfusta ( 15-25 ) yaş arasında %21 Oysa işsizlik tüm kötülüklerin anasıdır. İşsiz kalan anne baba çocuklarına bakmak için, ihtiyaçlarını karşılamak için her şeyleri yaparlar. İşsiz baba, okulun istediği pantolonu alamayınca intihar etti. Bugün ülkemizde 4 milyon emekli aldıkları emekli maaşı yetmediği için iş bakıyor. Çiftçimizin durumu ortada gübre fiyatları ilaç fiyatları akaryakıt fiyatlarının ne kadar olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. 2006 yılında bir tarım kanunu çıktı buna göre her yıl gayrisafi milli hasılanın %1’i kadar çiftçiye destek verilmesi gerekiyordu ama hiçbir yıl bu tam %1 oranında verilmedi 12 yıllık ak AKP döneminde çiftçinin bu iktidardan 154 milyar alacağı var bunlar verilseydi ne canlı hayvan ithalatı ne saman ithalatı ne de mercimek İthalatı olurdu.


Değerli arkadaşlar, Hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz dönemde Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan ve AKP Belediye meclis üyesi Tülay Ömercioğlu arasında bir siyasi tartışma meydana gelmişti. Ancak AKPli arkadaşlar yanlış bilgiler aktararak Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ı da işe atlatmışlardır. Konu ulusal basına da yansımıştı. AKP yönetimi daha sonra da, Cumhuriyet Savcılığına başkanımız hakkında suç duyurusunda bulunmuslardır. Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma izni verilmesi için İçişleri Bakanlığı’na başvurmuştur. İçişleri Bakanlığı da içeriğine tam olarak bakmadan siyasi olarak değerlendirip soruşturma izni vermiştir. Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan da bu soruşturma izninin iptali için Danıştaya itiraz etmiştir. Danıştay 1. Daire yapmış olduğu incelemelerden sonra soruşturma izni iptal etmiştir. Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan ile Tülay Ömercioğlu arasında geçen diyalogda herhangi bir hakaret herhangi bir suç unsuru olmadığına karar vererek ve soruşturma iznine gerek olmadığını belirtmektedir. Değerli arkadaşlar Cumhuriyet halk Partisi olarak biz Çanakkale halkının teveccühünü ve desteğini almış bir partiyiz. 1968 yılından beri Çanakkale’de Belediye Başkanlığı Sosyal demokratların, Cumhuriyet Halk Partisinin yönetiminde olmuştur. Bundan sonrada olmaya devam edecektir. Biz Cumhuriyet halk Partisi olarak Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU'nun da direktifiyle ülkemizin içinde bulunduğu krizde göz önüne alınarak sahip olduğumuz belediyelerde ve yeniden kazanacağımız belediyeler de en az 2.200.0TL maaş verilecektir. Yine bize ait olmayan ve yeni kazanacağımız belediyeler de hiç kimsenin işi ile, ekmeği ile, aşı aile oynanmayacaktır. Onların haklarını sonuna kadar koruyacağız.'' ifadelerini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rumen mayın arama gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti
Rumen mayın arama gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti
Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki Valiliği Ziyaret Etti
Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki Valiliği Ziyaret Etti