Advert
Advert
Advert

AFAD: Çanakkale’de 127 Toplanma Alanı Var

Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Levent Yılmaz Çanakkale ve ilçelerinde belirlenen "Afet ve Acil Toplanma Alanları" hakkında açıklamalarda bulundu.

AFAD: Çanakkale’de 127 Toplanma Alanı Var
AFAD: Çanakkale’de 127 Toplanma Alanı Var Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1362 kez okundu.
Advert

Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Levent Yılmaz Çanakkale ve ilçelerinde belirlenen "Afet ve Acil Toplanma Alanları" hakkında açıklamalarda bulundu.

AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz yaptığı açıklamada Çanakkale merkezinde 12, il genelinde ise toplam 127 toplanma alanı bulunduğu söyledi.

"Afetlere Hazırlık Yılı" kapsamında Ekim ayı temasının "toplanma alanları" olarak belirlendiğini ifade eden Çanakkale AFAD Müdürü Yılmaz; "AFAD Başkanlığımız tarafından Temmuz ayında hayata geçirilen ve toplumu afetlere karşı bilinçlendirme amacı taşıyan afetlere hazırlık yılı projesi 4’üncü ayına girdi. Bir yıl boyunca her ay bir başka konunun işleneceği projenin Ekim ayı teması ise toplanma alanları olarak belirlendi.

Afet ve acil durumlar sonrasında halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlara odaklanan tema ile ilgili detaylara "www.hazirol.gov.tr" adreslerinden ulaşılabiliyor.

Vatandaşlarımız ayrıca "Afetlere Hazırlık Yılı" etkinlikleri ve afetlerle ilgili en güncel bilgiler için İl Müdürlüğümüzün sosyal medya hesaplarını da takip edebilirler." şeklinde konuştu.

AFAD Müdürü Levent Yılmaz açıklamasında afet ve acil durum toplanma alanları hakkında toplumun her kesimince merak edilen bazı sorulara da cevap verdi.

Toplanma alanı nedir?

Afet ve acil durum toplanma alanı, afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkımızın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanları ifade ediyor.

Bu alanlar, vatandaşlarımızın hızla bir araya gelmesi ve bir süre beklemesi için seçiliyor. Buna göre şu anda 12'si Çanakkale il merkezinde olmak üzere toplam 127 toplanma alanı bulunuyor ve belirlenmiş olan toplanma alanlarının sayısını arttırmak için gerekli tüm çalışmalar yapılıyor.

Toplanma alanları nasıl belirleniyor?

Afet ve acil durum toplanma alanlarının yerleri, 7 kritere göre Belediyeler tarafından belirleniyor. Her açık ya da boş alan, toplanma alanı olmaya uygun nitelik taşımıyor. Toplanma alanları belirlenirken çeşitli kriterler bir arada değerlendiriliyor.

Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerini, nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor. Bu kriterleri ağırlıklı hesaplamaya uygun olarak karşılayan yerler, toplanma alanı olarak tespit ediliyor.

Ev ve işyerlerine en yakın toplanma alanlarını nasıl öğrenebiliriz?

İlimizdeki toplanma alanları, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında hazırlanan Çanakkale Afet Müdahale Planında da belirtiliyor. Toplanma alanını öğrenmek isteyen vatandaşlarımız daha önce ilgili kurumlara başvuruyorlardı. AFAD Başkanlığımızın, afet ve acil durum toplanma alanlarını e-Devlet'e taşımasıyla birlikte, vatandaşlarımız "www.turkiye.gov.tr" adresine e-Devlet şifreleriyle giriş yaparak bu bilgiye anında ulaşabiliyor.

Açıklamasının sonunda her türlü afet ve acil duruma karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirten AFAD İl Müdürü Yılmaz; "İlimizde ve bölgemizde meydana gelebilecek her türlü afet ve acil duruma karşı vatandaşlarımızın hazırlıklı olması gerekiyor. Unutmayın, hazırlıklı olmak hayat kurtarır." dedi.

 

 

#çanakkale #afad #çanakkaleafad #leventyılmaz #toplanmaalanı #güncel #haber #TAMP
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kent Müzesinde Online Buluşma
Kent Müzesinde Online Buluşma
Ezine'de Tarihi Eser Operasyonu: 2 Gözaltı
Ezine'de Tarihi Eser Operasyonu: 2 Gözaltı