Advert
Advert
Advert

Vali İlhami AKTAŞ, Çanakkale Troas Bölgesi Arkeolojik Kazı Başkanlarıyla Bir Araya Geldi

Vali İlhami AKTAŞ, Apollon Smintheion Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Davut Kaplan, Assos Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, Parion Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş, Alexandria Troas Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Erhan Öztepe ve Maydos Kilisetepe Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Göksel Sazcı ile Alexandria Troas Kazı Evinde bir araya gelerek kazı heyeti başkanlarından brifing aldı.

Vali İlhami AKTAŞ, Çanakkale Troas Bölgesi Arkeolojik Kazı Başkanlarıyla Bir Araya Geldi
Vali İlhami AKTAŞ, Çanakkale Troas Bölgesi Arkeolojik Kazı Başkanlarıyla Bir Araya Geldi Çanakkale İnternet Medya
Advert

Ezine Kaymakamı Hacı Arslan Uzan, Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Ergun Çağman Esirgemez, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Cemil Agas ve Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük’ün de bulunduğu görüşmede Vali İlhami AKTAŞ, kazı heyeti başkanları ile bir süre görüşerek sohbet etti.

Kazı heyeti başkanları Vali İlhami AKTAŞ’a, devam eden kazı alanlarındaki çalışmalar ile ilgili bilgi vererek desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Programda; kazı başkanları ile önemli turizm destinasyonları olan Apollon Smintheion, Assos, Troya, Maydos, Alexandria Troas, Parion Antik Kentleri ile Troya Müzesi’nin uluslararası alanda tanıtımlarının daha etkin yapılarak, bölge turizminin gelişmesine yapacağı etkileri, Çanakkale’ye yapılan turizm yatırımları ve çalışmalar ile ilimiz tarihi değerlerinin daha iyi korunmasında izlenecek yöntemler ve Çanakkale’nin turizm potansiyeli ele alındı.

Görüşmelerin ardından Vali İlhami AKTAŞ, Dalyan Köyü’nde bulunan yüksek oranda tuz içerdiğinden dolayı yılın belirli döneminde renk değiştiren Pembe Göl ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsis ettiği Alexandria Troas kazı evi deposu ve çevresinde incelemelerde bulundu.

Ayrıca Vali İlhami AKTAŞ, kazı çalışmaları devam eden Alexandria Troas kazı alanını da inceleyerek kazı çalışmaları ve ören yeri karşılama merkezi projesi hakkında Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Erhan Öztepe’den bilgi aldı.

 

 

 

 

 

 

Yapılan bilgilendirmenin ardından Vali İlhami AKTAŞ, Çanakkale’deki arkeolojik kazı heyeti başkanlarına kazı çalışmalarında başarılar diledi.

#Çanakkale #ÇanakkaleValisi #İlhamiAktaş #Troas #Arkeolojik #Kazı #ParionAntikKenti #TroyaMüzesi #Turizm #Güncel #İlçeler #Gündem #Haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ÇANAKKALE İŞKUR’DAN OTOMOTİV FİRMALARINA ZİYARET
ÇANAKKALE İŞKUR’DAN OTOMOTİV FİRMALARINA ZİYARET
Başkan Gökhan Halkın Bakkalı'nda İncelemelerde Bulundu
Başkan Gökhan Halkın Bakkalı'nda İncelemelerde Bulundu