Advert
Advert
Advert

Bülent Turan: Bayramiç Beyazı, Dış Pazarda da Marka Olacak

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Coğrafi İşaret Tescilli Bayramiç Beyazı’nın fidan sertifikasyonu tescilinin yapılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, 'Bayramiç Beyazı dış pazarda da marka olacak' dedi.

Bülent Turan: Bayramiç Beyazı, Dış Pazarda da Marka Olacak
Bülent Turan: Bayramiç Beyazı, Dış Pazarda da Marka Olacak Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 4609 kez okundu.
Advert

 AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Coğrafi İşaret Tescilli Bayramiç Beyazı’nın fidan sertifikasyonu tescilinin yapılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, "Bayramiç Beyazı dış pazarda da marka olacak" dedi.

 Çanakkale’ye özgü markaların ve ürün tescillerinin artmasının şehrin tanıtımına ve ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını ifade eden AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, "Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Bayramiç ilçemizde endemik bir tür olarak yetiştirilen Bayramiç Beyazı’nın fidan sertifikasyonu tescilinin yapılması, çiftçimize, üreticimize ve şehrimize önemli kazanımlar sağlayacak. Çanakkale’miz için bir değer olan bu özel meyve türü, tüm dünyada Bayramiç adıyla anılacak" dedi.

  Şehre değer katmaya devam ettiklerini belirten AK Partili Bülent Turan, şöyle konuştu:

  "Tarihiyle doğasıyla değerleriyle öne çıkan Bayramiçi’mizde yetişen Bayramiç Beyazı’nın coğrafi işaret tescilinden sonra 4 farklı çeşide ait Bayramiç Beyazı fidan sertifikasyon tescili de gerçekleşmiş oldu. Tescille beraber, Bayramiç Beyazı fidanlarının yıllardan beri sertifikasız üretim eksikliği de giderildi. Bayramiç Beyazı üreticilerimiz, fidanları sertifikalı olmadığı için destek alamıyorlardı. Bundan sonra Bayramiç Beyazı bahçe tesisi yapan üreticilerimiz de fidan üreticilerimiz de Bakanlığımızca verilen sertifikalı fidan desteğinden yararlanabilecek. Bayramiç Beyazı’nın gerek ülke geneline gerekse dünya pazarına yayılması kolaylaşacak. Yine aynı şekilde Bayramiç Beyazı çeşitleri de tek tek tanımlandığından; Tarsim Sigortası kapsamında daha net bir şekilde sigortalanma ve olası doğal afet risklerine karşı tam koruma kapsamına girmiş oldu. Böylelikle üreticimizin mağduriyeti de önlenecek. Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu ile birlikte takip ettiğimiz bir projeydi. Tescil işleminin Çanakkale’mize, Bayramiçi’mize, çiftçilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor; Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü’ne, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’ne, Bayramiç Ziraat Odası Başkanlığı’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz."

4 ÇEŞİT OLARAK TESCİLLENDİ

 Endemik bir tür olarak yetişen Bayramiç Beyazı, meyve, çiçek, fidan ve ağaç yapısı itibariyle diğer şeftalilerden ve nektarlardan farklılık arz eden tüm fizyolojik, morfolojik özellikleri bilimsel kriterler dahilinde açıklanarak ortaya konuldu. Yapılan çalışmalar sonucunda Bayramiç Beyazı ilçenin eski adı olan Bayramiçi isminin fidan tescili farklı olgunlaşma tarihlerine göre 4 çeşit olarak; Bayramiçi Beyazı 1, Bayramiçi Beyazı 2, Bayramiçi Beyazı 3, Bayramiçi Beyazı 4 olarak tescil edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Çanakkale #AKParti #BayramiçBeyazı #Fidan #Tescil #BülentTuran AKPartiMilletvekili #Gündem #Haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ÇANAKKALE İŞKUR’DAN OTOMOTİV FİRMALARINA ZİYARET
ÇANAKKALE İŞKUR’DAN OTOMOTİV FİRMALARINA ZİYARET
Başkan Gökhan Halkın Bakkalı'nda İncelemelerde Bulundu
Başkan Gökhan Halkın Bakkalı'nda İncelemelerde Bulundu