Advert
Advert
Advert

ÇTSO Taşınmaz Ticareti ve 2. El Motorlu Kara Taşıtları Sınavları Düzenledi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Taşınmaz Ticaretine yönelik,sınav yetkili kuruluşu TOBB MEYBEM A.Ş. işbirliğinde Sorumlu Emlak Danışmanı ve 2. El Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik sınavları düzenledi.

ÇTSO Taşınmaz Ticareti ve 2. El Motorlu Kara Taşıtları Sınavları Düzenledi
ÇTSO Taşınmaz Ticareti ve 2. El Motorlu Kara Taşıtları Sınavları Düzenledi Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 3009 kez okundu.
Advert

25 ve 28 Ocak 2021 tarihlerinde ÇTSO Kongre Fuar Merkezi ve Peugeot Başaran Otomotiv’de gerçekleştirilen Mesleki Yeterlilik sınavları ve Mevzuat değişiklikleri hakkına bilgi veren Genel Sekreter Sema Sandal; “İlimizde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından zorunluluk kapsamına alınan tüm mesleklerde 2016 yılından beri yetkilendirilen sınav kuruluşlarıyla işbirliği yaparak Odamız organizasyonunda Mesleki Yeterlilik sınavları düzenliyoruz. Odamıza yapılan taleplerde taşınmaz ticareti ve ikinci el motorlu kara taşıtlarına yönelik taleplerde ciddi bir artış var. T.C. Ticaret Bakanlığımızın Taşınmaz Ticareti hakkında uygulamaya koyduğu son Yönetmeliğe göre; Yetki Belgesi süresinde 5 yıl şartı kaldırılarak, sektörde faaliyet gösteren tüm kişilere 100 saatlik mesleki eğitim şartı getirilmiştir. Faaliyette olan tüm işletmeler 31 Aralık 2021 tarihine kadar bu şartı sağlamak zorunda olup herhangi bir muafiyet söz konusu değildir. Bununla beraber mesleki deneyim şartıyla ilgili olarak,14 Ekim 2020 tarihi itibarıyla faaliyette olan işletmeler 31 Mart 2020 tarihine kadar yapacakları Yetki Belgesi başvurularında bu şarttan muaf tutulmuştur. Ticaret şirketleri ile şubelerde ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetlerini yürüten yetkili temsilcilerin tamamı (alım satım sorumluları) için Seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi şartı getirilmiştir.  İşletmelerde pazarlama ve satış personeli (alım satım danışmanları) olarak istihdam edilenler için Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi şartı getirilmiştir. Yetki belgesine sahip işletmelerin, yetkilendirme sözleşmesinde açıkça belirtilmesi koşuluyla yetkili oldukları taşınmazlarla ilgili olarak; Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinden,Vergi Dairesi Müdürlüklerinden, Yetkili İdarelerden, bilgi ve belge temin edebilmeleri sağlanmıştır. İkinci el motorlu kara taşıtlarıyla ilgili olarak ise, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı için Yetki Belgesi şartı getirilmiştir.

Yetki belgesinin geçerlilik süresinin 5 yıl olduğuna dair hüküm Yönetmelikten çıkarılmıştır. Bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen 3’ten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışının, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edileceğine dair hüküm eklenmiştir. Sorumlu emlak danışmanlarının en az lise mezunu olması gerektiğine yönelik hüküm korunmuştur.  15 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan işletmelerin o tarihteki sorumlu emlak danışmanları tarafından yapılan yetki belgesi başvurularında lise mezuniyeti şartı aranmaz maddesi eklenmiştir. İnternet ilanlarında, Yetki Belgesi numarasına yer vermek, üçüncü kişileri yanıltıcı bilgi ve belgelere yer vermemek, satışın gerçekleşmesi, satıştan vazgeçilmesi veya satış yetkisinin sona ermesi durumlarında 3 gün içinde ilan faaliyetine son vermek Kanuni yükümlülük haline gelmiştir.” dedi.