Advert
Advert
Advert

İl Afet Risk Azaltma Planı Üst Düzey Toplantısı Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yayınlanan genelge gereği, afetlerin olası etkilerini ve meydana getirdiği kayıpları gösteren, kayıpların en aza indirilmesi amacıyla yapılması gereken eylemleri bir süreç dahilinde belirleyen ve bu eylemlerden sorumlu kurum ve kuruluşları tanımlayan, ekonomik, sosyal ve çevresel dirençliliği hedefleyen “İl Afet Risk Azaltma Planı” (İRAP) üst düzey toplantısı Vali İlhami Aktaş başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Afet Risk Azaltma Planı Üst Düzey Toplantısı Gerçekleştirildi
İl Afet Risk Azaltma Planı Üst Düzey Toplantısı Gerçekleştirildi Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 4218 kez okundu.
Advert

İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde gerçekleşen İl Afet Risk Azaltma Planı üst düzey toplantısına; Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mehmet Cem Okyay, Çanakkale İli Merkez İlçe Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Vali Yardımcısı Ali Muhittin Varol, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, il müdürleri, üniversite ve kamu kurum temsilcileri katıldı.

İl Afet Risk Azaltma Planı tanıtım filminin izlenmesinin ardında toplantı, Vali İlhami Aktaş  tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı.

Toplantıda, AFAD Müdürü İbrahim Tarı tarafından İl Afet Risk Azaltma Planı’nın ne olduğu, amacı, kapsamı ve işleyiş süreci hakkında sunum yapılarak katılımcılar bilgilendirildi.

AFAD Müdürü İbrahim Tarı tarafından yapılan bilgilendirmenin ardından, ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Bekler tarafından “Çanakkale “Depremleri ve Genel Afet Potansiyeli Dünü Bugünü ve Yarını” konulu bilgilendirme sunumu yapıldı.

Toplantıda 11. Kalkınma Planında afet risk azaltma çalışmaları yapılarak afetlerin neden olabileceği can ve mal kaybının asgari düzeye indirilmesi, tekrarının önlenerek etkinliğinin arttırılması için ulusal ve yerel düzeyde hazırlanacak afet risk azaltma planlarının önemi değerlendirildi.