Advert
Advert
Advert

Entegre Atık Yönetimi Konusunda Örnek Bir Proje Daha Hayata Geçirildi

Çanakkale, Kepez, Lapseki, Umurbey ve Çardak Belediyeleri ile Çanakkale İl Özel İdaresi’nin yer aldığı Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği (ÇAKAB) ile SUEZ Çanakkale RR Atık Hiz. A.Ş arasında imzalanan imtiyaz sözleşmesi doğrultusunda hayata geçirilen EKAY projesi kapsamında yapımı tamamlanan Depo Gazından Elektrik Üretim Tesisi, 3 Şubat 2021 Çarşamba günü düzenlenen törenle açıldı.

Entegre Atık Yönetimi Konusunda Örnek Bir Proje Daha Hayata Geçirildi
Entegre Atık Yönetimi Konusunda Örnek Bir Proje Daha Hayata Geçirildi Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 3471 kez okundu.
Advert

“Hedef Yüzde Yüz Geri Dönüşüm”

Tören, SUEZ Çanakkale RR Atık Hizmetleri A.Ş Genel Müdürü Metin Suadiyeli’nin açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında tesis ile ilgili bilgilendirmede bulunan Suadiyeli; “ÇAKAB birliği ile Suez Çanakkale Atık Hizmetleri RR arasında 2 Ocak 2019 tarihinde 29 yıllık imtiyaz sözleşmesi imzalanmış, bu sözleşme ile Entegre Katı Atık Yönetim Tesisleri sırasıyla hayata geçirilmeye başlanmıştır. Bugün Depo Gazından Yenilenebilir Elektrik Üretim tesisinin ilk bölümünü işletmeye almış bulunuyoruz. İlgili bakanlıklardan 3,6 MW’lık üretim lisansı almış ve ilk etapta bugün 1,2 MW gücünde bir tesis kurduk. Bakanlık kabulü ile de işletmeye almış bulunuyoruz. 29 yıl boyunca sürecek işbirliği ile Çanakkale’de atık yönetimini kuracağımız tesislerle sürdürmeye devam edeceğiz. Yeni gelişen teknolojileri de burada uygulayarak önümüzdeki yıllarda Çanakkale’nin katı atık yönetiminde hedefimiz yüzde 100 geri dönüşümdür” dedi.

“Katı Atık Yönetiminde Gurur Duyduğumuz Bir Noktaya Ulaştık”

Açılış töreninde söz alan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise; “16-17 yıl önce Çanakkale’nin çöp toplama alanı şimdiki Üniversitenin Terzioğlu yerleşkesinin bulunduğu bölgede idi. Sene de 1 kez en az yangın çıkar, koku dayanılmaz noktadaydı. Çanakkale’de sağlıklı bir çöp depolama alanı yaratma ihtiyacı ortaya çıktı. Göreve başladığımda AB destekli Çevre Yatırım projelerinin kabulüne başlandı. 260 proje ile yarıştık Hibeden faydalanma hakkını ise Türkiye’de sadece Çanakkale Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi kazandı. O günlerde başlayan Katı Atık yönetimi bugün gurur duyduğumuz bir noktaya ulaşmıştır. Bugün burada ÇAKAB, Altaş ve Suez firmalarının destekleriyle örnek bir projeye daha imza atıldı” dedi.