Advert
Advert
Advert

GAZİ MECLİSTE AKİF VE ÇANAKKALE RÜZGARI ESTİ

GAZİ MECLİSTE AKİF VE ÇANAKKALE RÜZGARI ESTİ
GAZİ MECLİSTE AKİF VE ÇANAKKALE RÜZGARI ESTİ Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 3148 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 2021 İstiklal Marşı Yılı kapsamında Çanakkale Valiliği’nce Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un himayelerinde TBMM’de Mehmet Akif Ersoy Sergisi'nin açılışı ve Akif Belgeseli’nin gösterimi yapıldı.

“Gazi Meclisimizde adeta Üstad Akif ve Çanakkale rüzgarı esti.” diyen Turan, “Fikirleri, davası, mücadelesi ile tarihi bir şahsiyet olan Üstad Akif ve İstiklal Marşı’mız hepimizin ortak paydası. Birleştirici unsurlarımız, ortak değerlerimiz. Gazi Meclisimizde düzenlenen İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinliklerinden dolayı oldukça mutluyuz.” dedi.

Turan; “Sergide ve belgeselde Çanakkale Şehitliğimizi, Mehmet Akif Ersoy’u, Akif’in Çanakkale’mizde geçen çocukluk yıllarını, Bayramiç’i, Çanakkale’mizin eşsiz güzelliklerini, Biga Sancağı adına milletvekili seçildiğine dair devlet arşivlerinden alınan belgeleri, 1915 Çanakkale Köprümüzü bir kez daha görme ve tanıtma imkanı bulduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla sergimizin açılışı gerçekleştirildi. Ardından Cumhurbaşkanımız, kendilerinin de ilk kez bir belgesel film için şiir okuduğu belgeselden bazı kesitleri izledi. Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu ile birlikte, Çanakkale’mizin değerlerinin Gazi Meclisimizde ilgililerle buluşmasından dolayı gurur duyduk.