Advert
Advert
Advert

ÇTSO ORTAK KOMİTE VE NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ortak Komite ve Meclis Toplantısı, 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 15.00’da video konferans yöntemiyle yapıldı.

ÇTSO ORTAK KOMİTE VE NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ÇTSO ORTAK KOMİTE VE NİSAN AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1609 kez okundu.
Advert

21 Meslek Komitesinin Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen Ortak Komite toplantısının açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu: “ Sayın Başkanım, çok değerli Meclis ve Komite Üyelerimiz, sizleri şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına sevgi ve saygı ile selamlıyor, Ramazan ayının tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 2021 Yılının 1.Ortak Komite toplantımıza hoş geldiniz.
Yeniden kapanma kararları ile girdiğimiz Ramazan ayında inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi dinlenmiş oluruz ve Bayrama moral ve motivasyon ile girmek nasip olur. Yiyecek içecek sektöründeki üyelerimiz saat kısıtlamasından şikayetçi iken şimdi kısmi kapanma söz konusu oldu. Sektöre 1.500 TL ücret desteği ve Nisan Mayıs ayları için sigorta prim desteği gelse de kesinlikle yeterli olmadığını sürekli iletiyoruz. Allah yardımcıları olsun.
Bu süreçte Odamıza da denetleme görevi verildi ve üyelerimizi sürekli bilgilendirerek rehberlik yapmaya çalışıyoruz.
Merkeze bağlı Işıklar, Karacaören, Saraycık ve Yapıldak Köyleri, Biga Kozçeşme ve Danişment Köyleri, Yenice Karabey, Torhasan ve Çal Köyleri, Lapseki Subaşı Köyü, Ezine Mahmudiye Köyü, Gelibolu Değirmendüzü Köyü, Çan Yaykın Köyü karantinaya alındı.

“SADECE SAĞLIK PENCERESİNDEN BAKMAMIZ GEREKEN BİR DURUMDAYIZ”

Çanakkale olarak da Ülke olarak da vakalarda bize hiç yakışmayan bir tablomuz var.
 Çanakkale’nin Türkiye üçüncüsü, Türkiye’nin ise Avrupa birincisi, Dünya ikincisi olduğu ayrıca Çanakkale’nin yoğun bakımı % 80 üzerinde dolu olan 6 ilden biri olduğu açıklandı. Şubat ayından beri ilimizde salgının 21 kat artması bize daha dikkatli olmamızı maske, mesafe, hijyen kurallarına daha önem vermemizin gerekliliğini gösteriyor. Bugün Pandemi Kurulu’nda Sayın Valimizin dediği gibi sadece sağlık penceresinden bakmamız gereken bir durumdayız. İş dünyası olarak kabul etmemiz zor olsa da rakamlar bu duruma getirdi maalesef.
Bu şartlarda ekonomiyi konuşmak zorlaşsa da bardağın dolu tarafından bakmayı her zaman tercih ediyoruz. Yeni Ekonomi Reform Paketi ile amaçlanan "Makroekonomik istikrarın temini", "Rekabetçi üretim ve verimlilik artışları" ile "Şeffaf, öngörülebilir ve hesap verilebilir yönetim" inşallah mümkün olur. Kamu ve yerli sanayi işbirliği, ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme amacı umut verici. Çünkü büyüme rakamları yükselse de istihdamsız bir büyüme, yeni iş alanları yaratılmaması demektir ki başka sorunları getirecektir. Üretim ile birlikte istihdam da arttığı sürece kalkınarak büyümeden söz edebiliriz.

“BU PAKETTE BENİM EN ÇOK HOŞUMA GİDEN DİĞER BİR KONU İSE KAMUDA TAŞIT KİRALAMADAN TEMSİL VE AĞIRLAMAYA KADAR İSRAFI AZALTMA VE BÜTÇE AÇIĞINI DÜŞÜRME HEDEFİDİR. HEPİMİZ AYNI GEMİDEYSEK DOĞRU OLAN DA BUDUR.”

Bütçe açığını düşürmenin yükü iş dünyasına da yıkılmamalı, ekonomi desteklenmelidir. Bugün Ortak Komite toplantımızı da gerçekleştireceğiz ve Komite Başkanlarımıza ve Komite Üyelerimize de söz vereceğimiz için çok uzatmadan kısaca geçen aylık faaliyetlerimiz hakkında da bilgi vermek istiyorum.
Geçen ay Meclis toplantımızın olduğu gün 10 Mart’ta Ankara’da olduğum için katılamadım. İstiklal Marşımızın kabulünün 100.yılı dolayısı ile TBMM’nde düzenlenen törene katıldım. Aynı gün TOBB Başkanımız Rifat Bey’i Sayın Valimiz İlhami Aktaş Bey ile birlikte heyet halinde ziyaret ettik. Sayın Valimizi TOBB’da çok iyi tanıyorlar, ilişkileri çok iyi. Sayın Valimize her konuda gece gündüz gösterdiği ilgi ve çözüm odaklı yaklaşımı için huzurlarınızda teşekkür ederim. Rıfat Başkanımızın her birinize ayrı ayrı selamını getirdim arkadaşlar. Kendilerini Çanakkale’ye davet ettim. İnşallah salgının sürecine göre başkanımızı önümüzdeki aylarda ilimizde misafir edeceğiz.
Çanakkale Zaferimizin 106. Yılını kutladık. Pandeminin gölgesinde geçmiş yıllardaki gibi kutlayamasak da bu zaferi unutmayacağız, unutturmayacağız.

Yine 18 Mart haftası yoğun bir haftaydı, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır ve 3 milletvekili, Çanakkale İl Teşkilatından oluşan heyet ziyaretimize geldiler. Güzel kentimiz Çanakkale hakkında istişarelerde bulunduk.
Çanakkale Koleji Özel Anadolu Lisesi Müdürü Aynur Hanım ve bilgisayar öğretmeni Yahya Doğan Bey bir TÜBİTAK Projesi ile ilgili Odamızı ziyarete geldi. Anadolu Lisesi öğrencileri TÜBİTAK tarafından bu yıl ilk defa yapılacak olan Liselerarası Elektrikli Araba Proje Yarışmasına katılacaklar. Bu bizi gerçekten çok memnun etti. Bu gençleri motive etme amaçlı Yönetim Kurulumuzdan küçük de olsa bir destek verme kararı çıkardık. Kendilerini kutluyor ve başarılar diliyorum.

2017 yılında GMKA’nın güdümlü proje desteği kapsamında yapımına başlanan Çardak Ticaret Merkezi’ni Sayın Valimizin ricasıyla GESTAŞ Müdürümüz Mahir Sevinç Bey, Lapseki Belediye Başkanımız Eyüp Yılmaz Bey ve ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Murat Bey ile birlikte ziyaret ettik. Aslında bu destek Oda binamızın yanındaki 15 dönüm arazi için çıkmıştı. Dönemin Organize Sanayi Yönetimi arsa tahsisine onay vermeyince onaylanmış destek parası geri gitmesin diye Çardak’ta Ticaret Merkezi yapımına girişildi ve bina bitti. Çok güzel bir bina bu bina nasıl değerlendirilebilir diye bir ortak akıl toplantısı için gittik. Sayın Valimizle bunu önümüzdeki günlerde paylaşacağız.

Sayın Meclis ve Komite Üyeleri, biliyorsunuz her yıl Ramazan ayında TOBB tarafından sağlanan bütçe ile ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulunuyoruz. Bu yılda Yönetim Kurulu olarak uygulamamızı değiştirerek alışveriş çeki vermeye karar verdik. Verdiğimiz çekler ile üyemiz olan 20 yerel marketten alışveriş yapılarak alkol ve tütün ürünleri dışında her türlü ürün alınabilecek. Burada bu kararı vermemizin sebeplerinden bir tanesi şu; istatistikler bazı enteresan bilgileri gösteriyor. Bulguru olana bulgur veriyoruz, salçası olana salça veriyoruz ama bu çekler vasıtasıyla birçok yerde çok enteresan istatistiki bilgiler ortaya çıkmış. Mesela en çok alınan şey çocuklara çikolata. Çocuğuna çikolata alamayan bir aile çikolata almış. Bunun için insanlar gönüllerince harcasın. İnşallah hayrımız da kabul olur.
Biliyorsunuz, 31 Mart günü 7256 Sayılı yapılandırmanın son günüydü. Bu konu hakkında da bir bilgi vermek istiyorum. Toplam 981 üyemiz başvuru yapmıştı. 478 üyemiz peşin ödemiş, 281 üyemiz ilk taksitlerini ödemiş. 222 üyemiz ise ne yazık ki yapılandırmalarını bozmuş. Şimdi bu yapılandırma konusunda Sayın Bakanımızın da katıldığı Rifat Beyin Başkanlığındaki Konsey toplantısında ben şöyle bir şey önerdim; yapılandırma Kasım ayında çıkıyor, Aralık ayında ödememiz isteniyor. İnsanlar zaten zor durumda yapılandırma çıkınca insanlara bir altı ay kadar süre verilmesi lazım. Çünkü insanlar normal sistemde bu paraları çıkardıkları zaman zaten sistemleri ağır, aksak yürüyor. Oda olarak böyle bir önerimiz vardı. Onlara da bunu ilettik ve makul geldi. İnşallah bir daha yapılandırmaya gerek kalmaz. Yapılandırma yapılırsa da böyle olursa daha verimli olacağına inanıyorum.
Son Meclis toplantımızdan bu yana 67 yeni üyemiz ÇTSO Ailesine katıldı. 13 üyemiz de çeşitli sebeplerden kaydını sildirdi. Bugün itibariyle 8.051 üyeli bir aileyiz.

Değerli Meclis ve Komite Üyelerimiz; Ramazan ayının hepimize sağlık, huzur getirmesini ve gerçek anlamda idrak edeceğimiz nice Ramazan ve bayramlara erişmemizi diliyor ve sözü Komite Üyelerimize bırakmak istiyorum.” diyerek Yönetim Kurulu adına yaptığı konuşmasını tamamladı.

“KREDİ DEĞİL HİBEYE İHTİYACIMIZ VAR”

ÇTSO Meclis Üyesi ve 15 No’lu Meslek Komite Başkanı İlhami Gezici; “ Turizmde rezervasyon iptalleri bizleri çok zor durumda bıraktı. Ülkeler salgının mutasyona uğrayarak artmasıyla beraber uçak seferlerinde kısıtlama veya iptallere başladı. Turizm sektörü temsilcileri olarak krediye değil hibeye ihtiyacımız var.”

“AHŞAP STRATEJİK ÜRÜN KATEGORİSİNE ALINMALI”

ÇTSO 21 No’lu Meslek Komite Üyesi Hüseyin Şen; “Ahşap ürünlerinde yaşanan fahiş fiyat artışları değer zincirinde yer alan tüm sektör temsilcilerini zor duruma sürüklüyor. Hemen hemen tüm ihraç mallarında ahşap var. Bu kapsamda ahşabın stratejik ürün olarak değerlendirilmesini istiyoruz. Fiyat artışları hem ihracatta rekabette olumsuzluk yaratırken, iç piyasada da ham madde tedarik zincirini bozuyor.”

“İNŞAAT MALİYETLERİNDE ÖNEMLİ ARTIŞLAR BEKLİYORUZ”

ÇTSO Meclis Üyesi ve 1 No’lu Komite Üyesi Ferdi Erdoğan; “ İnşaat maliyetlerinde çok ciddi artışlar var. İnşaatta kullanılan malzemelerin yaklaşık %40’i ithal ürünlerden oluşuyor.
Konut kredi faizleri yüksek, geçen sene konut kredi faizlerinin düşük ve bir yıl ödemesiz olduğu dönemde bile satışı yapılan 1,5 Milyon konutun yaklaşık 500 bini sıfır geri kalan ise ikinci el olarak satıldı. İnşaatta kullanılan malzemelerin yaklaşık %40’i ithal ürünlerden oluşuyor.”

“PETROKİMYA SEKTÖRÜNDE YAŞANAN FİYAT ARTIŞI %350 OLDU”

ÇTSO Meclis Üyesi ve 8 No’lu Meslek Komite Üyesi Burak Kunt; “Petro kimya sektörü sıkıntılı. Geçen yıldan bugüne gelen zam oranı %350 oldu. Sadece 1 Ocak 2021’den bugüne kadar gelen zam oranı %60-70 civarlarında. Olağandışı bu artışla beraber KOBİ ölçeğindeki işletme sahipleri sattığı malları yerine koyamaz hale geldi.”

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YENİDEN DEVREYE SOKULMALI”

ÇTSO Meclis Üyesi ve 16 No’lu Meslek Komite Başkanı Armağan Aydeğer; “Pandemi şartlarının her gün ağırlaştığı bu dönemde işletmelere yapılan en büyük desteklerden olan Kısa Çalışma Ödeneğine Nisan ayı itibariyle son verilmesi işveren ile işçi arasında büyük tartışmaların yaşanmasına sebep oluyor. Temennimiz en kısa sürede yeniden Kısa Çalışma Ödeneğine başlanmasıdır. Bununla beraber konaklama tesislerinde çalışan personelin sağlığı işletmelerin devamlılığı ve misafirlerin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Talebimiz ülkemiz için çok önemli bir döviz girdisi de yaratan turizm sektörü çalışanlarının aşılanmasının en kısa sürede tamamlanmasıdır.”

“ASSOS ANTİK LİMAN AFAD’A MARUZ BÖLGE İLAN EDİLDİ”

ÇTSO 16 No’le Meslek Komite Başkan Yardımcısı Erdal Çakır; “Assos Antik Limanın AFAD tarafından AFAD’a maruz bölge ilan edilmesi sürecinde bizleri yalnız bırakmayarak, her an yanımızda olan Başkanımız Selçuk Semizoğlu’na öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Bu saatten sonra artık önümüze bakmak ve sürecin en hızlı şekilde tamamlanması için tüm paydaşlarla işbirliği yapmamız gerektiğine inanıyorum. AFAD’a Maruz Bölge ilan edilen Assos Antik Liman’ın 2022 turizm sezonuna hazır ve güvenli bir şekilde girmesi için her türlü desteği vermeye hazırız.”

“KONUT KREDİ FAİZLERİNİN DÜŞMESİNİ BEKLİYORUZ”

ÇTSO Meclis Üyesi ve 7 No’lu Meslek Komite Başkanı Ersin Vural; “Faizlerin yüksek seyretmesi inşaat sektörünün belini büküyor. Maliyetlerin de artmasıyla beraber satışlar iyice azaldı. Önümüzdeki dönemde konut kredisi faizlerinin yine düşmesini bekliyoruz.”
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Osman Okyay; “KISA SÜREDE, AŞILAMA NOKTASINDA İSTEDİĞİMİZ SEVİYELERE GELEREK, KORONAVİRÜS HASTALIĞINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE BERTARAF EDEBİLMEYİ DİLİYORUM. MÜBAREK RAMAZAN AYINA GİRDİĞİMİZ BU GÜNLERDE, MASKE-TEMİZLİK-MESAFE KURALLARINA DİKKAT EDEREK, BULAŞ ORANINI MİLLET OLARAK AZALTACAĞIMIZA YÜREKTEN İNANIYORUM.”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Nisan ayı olağan Meclis toplantısı 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 15.00’de ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Değerli Yönetim Kurulu Başkanım, Kıymetli Meclis Üyeleri;

Çanakkale Ticaret Odası’nın Nisan ayı toplantısında sizlerle bir araya gelmiş olmaktan mutluluk duyuyorum. Konuşmama geçmeden önce; birlik, dayanışma ve kardeşlik duygularımızın daha da yoğunlaştığı mübarek Ramazan-ı Şerif’in hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Rabbim, tüm inananların kalbine ışık saçmayı, bu güzel ayda yoksullarla, ihtiyaç sahipleriyle dayanışmayı nasip eylesin.

1 yılı aşkın süredir hayatımızı büyük ölçüde etkileyen ve bizi yeni normal düzenine alıştıran, Kovid-19 vakalarındaki artış, hükümetimizi yeni tedbirler almaya zorladı.

Kısa sürede, aşılama noktasında istediğimiz seviyelere gelerek, koronavirüs hastalığını önemli ölçüde bertaraf edebilmeyi diliyorum. Mübarek Ramazan ayına girdiğimiz bu günlerde, maske-temizlik-mesafe kurallarına dikkat ederek, bulaş oranını millet olarak azaltacağımıza yürekten inanıyorum.
Değerli arkadaşlarım,

Cumhurbaşkanımız, geçtiğimiz ay ekonomi reform paketini açıkladı. Ardından eylem planına dökülen reform paketiyle ilgili olarak aksiyonlar da ivedilikle alındı. Bu paket ile bütçe açığının azaltılması için yeni tedbirlerin hayata geçirilmesi uzun vadede salgının yarattığı etkileri azaltmak açısından önemlidir. Bu doğrultuda yeni hükümet sistemine uygun şekilde yatırımların cazip hale getirilmesi, yatırım iştahının arttırılması, bürokratik süreçlerin kolaylaştırılması adımları işverenlerimizi yatırım iklimine yeniden sevk edebilecektir diye düşünüyorum.
Yine Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuna duyurulan, İnsan Hakları Eylem Planı’na baktığımızda da yargı sistemimizdeki iyileşmeye destek olmasını, Türkiye’nin uluslararası standartlarının korunmasına katkı sunmasını bekliyoruz.

“ÜLKEMİZ ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR. ENFLASYONUN KALICI OLARAK YÜKSEK SEVİYELERDE İLERLEMESİ HEM REEL SEKTÖR İÇİN HEM DE TÜKETİCİLER İÇİN BİR RİSK OLUŞTURUYOR.”

Dalgalı kur seyri nedeniyle finansman maliyetlerinde artış meydana gelmesi de enflasyon üzerinde baskı oluşturan bir başka unsur olarak öne çıkıyor. Yeni Merkez Bankası Başkanı Sn. Şahap Kavcıoğlu’na başarılar diliyorum. Şeffaf ve öngörülebilir politikalarla, piyasaya yapıcı mesajlar verilmesi yatırımcılar için önemli. Bunun yanı sıra, piyasalar ile iletişimin ve ilişkilerin güçlendirilmesi de kritik konuların başında geliyor.

Artan kredi faizleri yeni iş kurmak, yatırım yapmak isteyenlerin önünde bir yük olarak duruyor. Kalıcı bir fiyat istikrarının; planlı ve sürekli bir yatırımı, üretimi ve ticareti harmanlayacak şekilde geliştireceğinin altını çizmek istiyorum. Üretim ve ticareti canlandırmak ile istihdamı artırmak için gerekli olan yatırımlar, enflasyonist baskılar sona erdiği takdirde eski rutinine dönecek, rayına oturacaktır. Ticaret erbabı olarak bize düşen; ülkemizin yerli ve milli üretimini desteklemek, dışa bağımlılığını azaltacak üretim adımlarını hayata geçirmek ve geleceğimiz olan gençlerimize istihdam olanakları yaratmaktır.

İhracatta salgının hemen başında yaşanan kısa süreli krizin çabuk aşılmasıyla kaydedilen rekorlar, ülkemizin cari açığına sağladığı katkı bakımından önemlidir. Salgın sürecinde üretimin durmaması, dünyanın krizden geçtiği noktada kaliteli Türk ürünlerinin önemini de artırmaktadır. 2021’in ilk çeyrek verilerine göre, ihracat rakamlarının 50 milyar doları geçmesi, Türk ihracatçısının gücüne güç kattığının da önemli bir göstergesi.

Değerli üyelerimiz,

Ortadoğu’nun şekillenmesinde önemli rol oynayan ülkelerin başında Türkiye ve Mısır geliyor.
Afrika’nın en büyük ülkelerinden Mısır ile Akdeniz’de imzalanması beklenen Deniz Yetki Anlaşması çerçevesini de bölgesel istikrar konusunda olumlu bir adım olarak nitelendiriyorum.

Tarihsel olarak ortak mirası paylaştığımız Mısır ile son günlerde yeniden artan diplomasi diyaloğu ihracatçılarımız için de önemli bir fırsatı beraberinde getirebilir. Bu süreci doğru okuyup, doğru yönetmek, üretim ve ticarete uyarlamak da bizim için önem arz ediyor.

Son olarak, geçtiğimiz ay Ayvacık Tarıma Dayalı İhtisas OSB için katılım kararını sizlerin huzurunda alarak, Ticaret Bakanlığı’na onay için göndermiştik. Başvurumuzun uygunluğuna dair yazı geldi, onun bilgisini de ayrıca sizlere vereceğiz. Sözlerime son verirken, siz değerli arkadaşlarımın Ramazan Ayını tekrar tebrik ediyorum ve şimdi gündeme geçiyorum.” diyerek Nisan ayı olağan Meclis konuşmasını tamamladı.

Meclis gündemine, bir önceki toplantı tutanağının onaylanması, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın Ayvacık Tarıma Dayalı İhtisas OSB ile ilgili yazısı, T.C. Çanakkale Sulh Hukuk Mahkemesi’nin ticari örf ile ilgili yazısı ile Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2021 Mart ayı mizanı ile ilgili raporunun Genel Sekreter Sema Sandal tarafından okunması ve 2021 Mart ayı mizanının tetkik ve onayı ile devam edildi. Azami Fiyat Tarife talepleri ve gündeme gelebilecek konuların görüşülmesinin ardından Meclis oturumu sona erdi.

 

 

 

 

 

#Çanakkale #ÇTSO #Meclis #Toplantı #Konferans #Sağlık #GMKA #GESTAŞ #LapsekiBelediyeBaşkanı #EyüpYılmaz #ÇanakkaleValisi #İlhamiAktaş #AssosAntikLiman #AFAD #Gündem #Haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çocuk Kültür Evi'nde Akran Buluşması Etkinliği
Çocuk Kültür Evi'nde Akran Buluşması Etkinliği
Çocuk, Kukla ve Gençlik Tiyatrosu Çalışmaları Başladı
Çocuk, Kukla ve Gençlik Tiyatrosu Çalışmaları Başladı