Advert
Advert
Advert

CHP’Lİ ERKEK: 'BAĞIMSIZLIK ATEŞİ YANMAYA DEVAM EDİYOR!'

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

CHP’Lİ ERKEK: 'BAĞIMSIZLIK ATEŞİ YANMAYA DEVAM EDİYOR!'
CHP’Lİ ERKEK: 'BAĞIMSIZLIK ATEŞİ YANMAYA DEVAM EDİYOR!' Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1285 kez okundu.
Advert

 Erkek şunları söyledi:

“16 Mayıs günü işgal altındaki bir devletin başkentinden Samsun’a doğru hareket eden gemi, bağımsızlık ruhunu, inancını ve ateşini taşıyordu. İşte o ruh yine canlı, o inanç ilk günkü gibi dipdiri ve o ateş hâlâ yanıyor. Değişmez Önderimiz Atatürk, Büyük Nutuk’a şöyle başlar: ‘1919 yılı Mayısının 19. günü Samsun'a çıktım. Ülke¬nin genel durumu ve görünüşü şöyleydi: Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu grup, I. Dünya Savaşında yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zayıf dü¬şürülmüş, şartları ağır bir Ateşkes Anlaşması imzalanmış. Büyük Savaşın devam ettiği uzun yıllar sonunda millet yorgun ve fakir bir durumda. Milleti ve ülkeyi I. Dünya Savaşına sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygı¬sına düşerek ülkeden kaçmışlar. Saltanat ve hilafet maka¬mında oturan Vahideddin soysuzlaşmış, kendini ve yalnız tahtını koruyabileceğini umduğu alçakça tedbirler araştır¬makta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki hükümet güçsüz, onursuz ve korkak. Yalnız padişahın iradesine bo¬yun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruma altına alabilecek herhangi bir duruma razı. Ordunun elinden si¬lahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta.’ Kimsenin umudunun olmadığı, bırakın bağımsızlığı kurtuluşa bile inanmadığı bir dönemde bilgisi, birikimi, inancı ve cesaretiyle yola çıkanlar gerçek kahraman olurlar. Mustafa Kemal Atatürk böyle bir dönemde Kurtuluş Savaşı’nı hem de siyasi merkez olan Meclis çatısı altından yöneterek tarihe altın harflerle kazınan başarıyı getirmiştir. Ve bu bağımsızlık ateşini yaktığı günü, ‘Cumhuriyetin ve devrimlerin bekçisi’ gençlere bayram olarak armağan etmiştir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun yoluna yoldaş olanları saygıyla anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!”

 

 

 

 

 

 

 

#Çanakkale #ÇanakkaleMilletvekili #MuharremErkek #19MayısAtatürküAnmaGençlikveSporBayramı #Mesaj #MustafaKemalAtatürk #Gündem #Haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kedi Köyü Sakinleri Sağlık Kontrolünden Geçti
Kedi Köyü Sakinleri Sağlık Kontrolünden Geçti
AK Parti’den Kurban Bayramı Kutlaması
AK Parti’den Kurban Bayramı Kutlaması