Advert
Advert
Advert

TARİHİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREN ZAFER: ANAFARTALAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Anafartalar Zaferi’nin 106. yıl dönümüne ilişkin bir mesaj yayınladı.

TARİHİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREN ZAFER: ANAFARTALAR
TARİHİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREN ZAFER: ANAFARTALAR Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 440 kez okundu.
Advert

Erkek, şunları söyledi:

“Tarihin seyrini değiştiren savaşlar vardır. İşte bu savaşlardan en önemlileri bizim topraklarımızda yaşanmıştır. Çanakkale Zaferi gerek deniz gerekse karada kazanılan büyük bir başarıdır. Tarihin seyrini değiştiren bu savaşların bir kısmı da tarihin seyrini değiştiren barışlara neden olmuştur. Yine bunların en önemlileri Çanakkale’de tarihe geçmiştir. Bu yüzden barışın ve kardeşliğin kentidir Çanakkale’miz. Kahraman askerlerimiz, savaşta dahi centilmenliğini korumuş;Kızılhaç çadırları ve hastane gemileri, yaralı taşıyan botlar, ya da sedyeleri hedef alan atışlar yapmamıştır. Bu nedenleÇanakkale Savaşı “Centilmenler Savaşı” olarak da anılmaktadır. Anafartalar Grup Komutanı Kurbay Albay Mustafa Kemal’in askeri ve stratejik dehasıyla başarıya ulaşan taarruz, akabinde Anafartalar Zaferi’ni getirmiştir. Harekât sonunda, Mustafa Kemal durumu şöyle değerlendirmiştir: ‘...Gerçekte, düşmanın bir kolordusunu zayıf bir tümenimle Kireçtepe-Azmak arasında yenmiş, Tuzla Gölüne kadar takip ederek orada tespit etmiştim.’ İşte zaferi getiren azim ve inanç buydu. Hasta adam olarak anılan, emperyalist devletlerce paylaşılması planlanan bir devlet Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Çanakkale’de dirilmiş, Kurtuluş Savaşı ile ayağa kalkmıştı. Başta Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’de can veren şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Anafartalar Zaferi’nin 106. yılı kutlu olsun.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#çanakkale #chpgenelbaşkanyardımcısı #çanakkalemilletvekili #muharremerkek #anafartalarzaferi #mesaj #mustafakemalatatürk #kültür #sanat #gündem #haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ÇOMÜ’lü Akademisyenden Müsilajla Mücadeleye Katkı
ÇOMÜ’lü Akademisyenden Müsilajla Mücadeleye Katkı
ÖĞRENCİLERE YÖNELİK KARİYER PLANLAMA SEMİNERLERİ DEVAM EDİYOR
ÖĞRENCİLERE YÖNELİK KARİYER PLANLAMA SEMİNERLERİ DEVAM EDİYOR