Advert
Advert
Advert

CHP'Lİ ERKEK ÇELTİK SORUNUNU DİLE GETİRDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, çeltik üreticisi hemşehrilerinin sorunlarını dile getirdi.

CHP'Lİ ERKEK ÇELTİK SORUNUNU DİLE GETİRDİ
CHP'Lİ ERKEK ÇELTİK SORUNUNU DİLE GETİRDİ Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1598 kez okundu.
Advert

CHP’li Erkek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Çeltik, dünya nüfusunun yarıdan fazlasının besin kaynağı olarak faydalandığı en önemli tahıl ürünlerinden birisidir. Aynı zamanda dünyada en fazla üretimi yapılan ürünler içinde yer almaktadır. Bilindiği üzere, Çanakkale de ülkemizin en çok çeltik üreten illerindendir ve verimi de oldukça yüksektir. Ancak böylesine kıymetli ve verimi yüksek olan bir ürün için bile üreticilerimiz tedirginlik içindedir. Geçtiğimiz yıl 6,5 liradan satılan çeltik bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı fiyatlar uyarınca 5-5,5 lira arasında alıcı bulmaktadır. Bu durum ise ürünün satıcı açısından pazarlanmasında sorunlara yol açmaktadır. Yaşanan sorunlar üreticinin ve tüketicinin aleyhine sonuçlar doğmasına yol açacaktır. Bu bağlamda:

 

1.  Son 1 yılda amonyum sülfat gübresi yüzde 157, dap gübresi yüzde 146, tarım ilaçları yüzde 60, elektrik fiyatları yüzde 56, zirai ilaç fiyatları yüzde 80'le yüzde 120 arasında artmışken, yani girdi maliyetleri inanılmaz oranda yükselmişken, yine aynı ürünün marketlerdeki fiyatı ciddi oranda zamnlanmışken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çeltik fiyatlarına geçtiğimiz yıla göre daha düşük bir fiyat belirlemesinin nedenleri nelerdir?

 

2.  İktidarınızın, gerileyen satış fiyatlarını üreticiyi mağdur etmeyecek bir duruma getirmesi yönünde çalışmaları bulunmakta mıdır? TMO, üreticiyi korumak adına Çanakkale bölgesinde çeltik alımı yapacak mıdır?

 

3.  Dünya nüfusunun yarıdan fazlasının tükettiği ve ülkemizde yüksek verim alınan bu tahıl ürünü için Çanakkale ve diğer illerde üretim alanlarını arttırmaya, üretimi teşvik etmeye yönelik bir planınız bulunmakta mıdır?"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#çanakkale #chp #chpgenelbaşkanyardımcısı #muharremerkek #tarımveormanbakanı #bekirpakdemirli #çeltik #tbmm #soru #önerge #çeltiküreticisi #gündem #haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çocuk Kültür Evi'nde Akran Buluşması Etkinliği
Çocuk Kültür Evi'nde Akran Buluşması Etkinliği
Çocuk, Kukla ve Gençlik Tiyatrosu Çalışmaları Başladı
Çocuk, Kukla ve Gençlik Tiyatrosu Çalışmaları Başladı