Advert
Advert
Advert

MUHAREBELERİN HAFIZA MEKANLARI: ÇANAKKALE TARİHİ ALAN MÜZELERİ

MUHAREBELERİN HAFIZA MEKANLARI: ÇANAKKALE TARİHİ ALAN MÜZELERİ
MUHAREBELERİN HAFIZA MEKANLARI: ÇANAKKALE TARİHİ ALAN MÜZELERİ Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1674 kez okundu.

UNESCO’nun 2014 yılında Çanakkale ve Gelibolu 1. Dünya Savaşı Alanlarını Dünya Mirası Geçici Listesine alması ve hemen ardından alanın tarihi, kültürel ve doğal değerlerini geleceğe aktarmak misyonuyla Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanlığı’nın kurulması maneviyat yüklü bu topraklar için adeta bir milattı.

Cephede hayatlarını feda etmiş şühedanın son istirahatgâhlarının tespiti, imarı ve ihyasını üstlenen Başkanlığın görevleri arasında muharebe mahallerinde yeni tarihsel araştırmalar yapmak ve çağdaş müzecilik faaliyetleriyle toplanan bilginin nesiller arasında yolculuk etmesine vesile olmak da var.

Sorumluluk sahası olan 33.500 hektar arazinin neredeyse tamamında 1915’te yaşanan kanlı çarpışmaların izlerini takip etmek mümkün.

Yürüdüğünüz kumsallarda İtilaf askerlerinin karaya çıkarma yaptıkları filikaların kalıntılarına dokunabilirsiniz.

Hatta ormanda kulak kesilirseniz hala aralarında birkaç metre bulunan karşılıklı siperlerden gelen farklı dillerde fısıltıları duyar ya da arabanızın aynasından cepheye intikal eden askerlerin siluetlerini görür gibi olabilirsiniz.

Attığınız her adımda 106 yıl öncesine ait bir kalıntı gözünüze ilişebilir. Kimi zaman bir mavzer kovanı, top mermisine ait şarapnel parçaları, üniformadan arda kalan bir düğme… Tüm bunlar sürekli bahsedilen klişenin ötesinde Çanakkale Tarihi Alanı’nı muharebe mahalleri konsepti içinde çok iyi korunmuş bir Açık Hava Müzesi’ne dönüştürüyor.

Nasıl tanımlanırsa tanımlansın askeri kültür varlığı ya da tarihi eser; elinize aldığınız savaş objesi bir savaş sahnesinin tanığı ve ona dokunmanız tüylerinizi ürpertmeye yetiyor. Geçmişe tanıklık eden bu kalıntılar toprağa maneviyat ve tarihsel niteliğini kazandırıyor. Bulunan her parçanın Çanakkale Ruhu taşıdığı kesin ve bu nedenle koruma altına alınarak gençlere ulaştırılması şart.

İşte tam bu noktada Alan Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren müzeler devreye giriyor. Tarihi Alan Müzeleri, Uluslararası Müzeler Konseyi’nin (ICOM) yeni müze tanımında geçen “…toplum adına korumakla yükümlü oldukları eserleri ve kültür örneklerini gelecek nesiller için güvence altına alır …” ifadesine uygun olarak hareket ediyor. 

Koruma bilincinin yaygınlaşmasına yönelik kampanyalarla birlikte savaş alanlarından veya yerel toplayacılardan elde edilen objeler konservasyon laboratuvarında işleme tabi tutulduktan sonra modern depolarda teşhir için hazır tutuluyor. Duyarlı vatandaşlar tarafından bağışlanan, çeşitli müzelerden devir yoluyla gelen ya da müzayedelerden satın alınan eserlerin sayısı da azımsanamayacak ölçüde koleksiyondaki yerini alıyor.

 

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi: