Advert
Advert
Advert

Hastanede Son Teknoloji Uygulamaları Başladı

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde son teknoloji tomografi cihazı ile kalp tomografisi/Koroner BT anjiyografi, uygulaması yapılmaya başladı.

Hastanede Son Teknoloji Uygulamaları Başladı
Hastanede Son Teknoloji Uygulamaları Başladı Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 608 kez okundu.
Advert

Kalp-damar hastalıklarında herhangi bir cerrahi girişim olmadan 10 saniye gibi kısa bir sürede görüntü alınarak tedavi planlamasında yol gösterici olarak kullanılan, halk arasında 10 saniyelik Anjiyo veya kansız anjiyo olarak bilinen, Girişimsel Radyoloji Hizmeti Koroner BT Anjiyografi işlemi yeni nesil yüksek teknoloji tomografi cihazı Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde hizmete başladı.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, cihaz ile bilgi verilerek, “Sanal anjiyografi olarak da bilinen BT Koroner Anjiyografi, kalp damarları (Koroner arterler) hakkında bilgi veren yeni bir teknolojidir. İşlem hasta uyanıkken yapılır, kol toplardamarından opak madde verilerek, hastadan birkaç saniye nefesini tutması istenir ve çekim yapılır.

İşlemler 10-15 saniyede tamamlanır. Hastanede yatma zorunluluğu yoktur. Klasik anjiyografiye göre hızlı, kolay ve daha az risklidir. İşlem sonrası bilgisayar programları üzerinde koroner arterlerde damar sertleşmesine yol açan plaklar değerlendirilir. Plak görüldüğü takdirde yol açtıkları darlığın miktarı hesaplanır veya varsa tam tıkanıklık tespit edilebilmektedir. Koroner arter hastalığı, kalp zarı hastalıkları, doğumsal (konjenital) kalp hastalıkları, kalp kitleleri, kapak ve protez kapak hastalıkları gibi birçok kalp hastalığının tedavisi için yol gösterici olan, Kalp tomografisi/Koroner BT anjiyografi cihazının hastanemize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

#çanakkale #mehmetakifersodevlethastanesi #teknoloji #cihaz #uygulama #kalp #koronor #çanakkaleilsağlıkmüdürlüğü #anjiyo #yerel #haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
TROYA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ ÇANAKKALE'DE 16-25 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA
TROYA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ ÇANAKKALE'DE 16-25 EYLÜL TARİHLERİ ARASINDA
ÇOMÜ Hastanesi ISO Kalite Belgelerini Aldı
ÇOMÜ Hastanesi ISO Kalite Belgelerini Aldı