Advert
Advert
Advert

DSİ’den Şehitler Diyarı Çanakkale’ye Devasa Yatırımlar

DSİ’den Şehitler Diyarı Çanakkale’ye Devasa Yatırımlar
DSİ’den Şehitler Diyarı Çanakkale’ye Devasa Yatırımlar Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 781 kez okundu.
Advert

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Çanakkale ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “ Çanakkale’mize son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk. Çanakkale’nin münbit topraklarını su ile buluşturmak için yatırımlarımız hız kesmeden devam etmektedir. ‘dedi.

Çanakkale’nin Sulama Projeleri Dikkat Çekiyor

Çanakkale’de yapmış oldukları çalışmaların ayrıntılarına da değinen Genel Müdür Yıldız; “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 19 yılda Çanakkale’de inşa edilen 28 sulama tesisi ile 485.870 dekar zirai arazinin sulamaya açıldı. Böylece Çanakkale’de topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 390  Milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

58.250 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Çanakkale’miz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 4 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 4 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 58.250 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Çanakkale zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.