Advert
Advert
Advert

Güney Marmara Bölgesi Yenilenebilir Enerji Sektöründe Eğitim ve Kariyer Merkezine Dönüşüyor

Güney Marmara Bölgesi Yenilenebilir Enerji Sektöründe Eğitim ve Kariyer Merkezine Dönüşüyor
Güney Marmara Bölgesi Yenilenebilir Enerji Sektöründe Eğitim ve Kariyer Merkezine Dönüşüyor Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1807 kez okundu.
Advert

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında, program otoritesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı çerçevesinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın (GMKA) yürüttüğü “Yenilenebilir Gençlik Enerjisi” (RE-You) projesinin açılış programı yapıldı.

Balıkesir Avlu Kongre Merkezinde gerçekleştirilen program, Yenilenebilir Gençlik Enerjisi video gösterisiyle başladı. Programa Vali Hasan Şıldak’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Birinci Müsteşar Angel Gutıerrez Hıdalgo, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sabahattin Öz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turgut Kılıç, Çanakkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Pelin Kanten, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç ve ilgililer katıldı.

Açılış konuşmalarından sonra "Yenilenebilir Enerji Sektörünün Dünü, Bugünü ve Geleceği" isimli panel gerçekleştirildi. Panelde Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu – Türkiye Bölümü Genel Sekreteri Esen Erkan, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Genel Sekreteri Tune Güven, Biyogaz Yatırımlarını Geliştirme Derneği Başkanı Altan Denizsel, Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Alper Kalaycı ve Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği Başkanı Dr. Murat Durak konuşmacı olarak katılırken, Panelin moderatörlüğünü Burak Törün yaptı.

Güney Marmara'nın Dünyanın Önde Gelen Eğitim Merkezlerinden Biri Haline Gelmesi Hedefleniyor

Programla teknik bölümlerden mezun 18-29 yaş arasındaki 480 gence yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilebilmeleri için gerekli niteliklerin kazandırılması hedefleniyor. Eğitimler tamamlandıktan sonra kursiyerlere sektörel staj imkanları sağlanacak. Balıkesir Üniversitesi (BAUN) ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin iş birliğinde faydalanıcı kurumlar arasında yer aldığı proje ile, yenilenebilir enerji kaynakları konusunda büyük potansiyele sahip olan Güney Marmara Bölgesinin bu alanda dünyanın önde gelen eğitim merkezlerinden biri haline gelmesi amaçlanıyor.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji üretim potansiyeli en yüksek bölgesi ve rüzgar, biyogaz, fotovoltaik gibi yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça zengin olan Güney Marmara Bölgesinde yenilenebilir enerji sektöründe kullanılan makine ve teçhizat üretimi de yaygınlaşıyor. RE-You Projesi ile bu olumlu bir çok gelişmeye eğitim ve istihdam çerçevesinde yapılacak çalışmalara insan faktörünün donanımlı bir şekilde dahil edilmesi amaçlanıyor.