Advert
Advert
Advert

Toplumda Çalışan Kadının Sesi Paneli ÇTSO’da Yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında “Toplumda Çalışan Kadının Sesi” konulu panel düzenledi.

Toplumda Çalışan Kadının Sesi Paneli ÇTSO’da Yapıldı
Toplumda Çalışan Kadının Sesi Paneli ÇTSO’da Yapıldı Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 493 kez okundu.
Advert

ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirilen panelde; Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Pelin Kanten, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Mehmet Sezer, Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Birce Bilici Şimşek, Başkan Yardımcıları Didem Güner ve Emel Torun, Kurul Üyeleri Gülçin Semizoğlu, Filiz Bahar, Ebru Çam, Seçil Yavaşoğlu, Saniye Öfekler Elmas, Prof. Dr. Duygu Aktürk, Muradiye Özel Ödül, İnci Tuna Bayram, Arzu Bendeş, Dalga Başarır, Kurul üyeleri ve çok sayıda katılımcı ile çalışan ve girişimci kadınlardan oluşan konuşmacılar çalışma hayatında yaşadıkları tecrübeleri katılımcılarla paylaştılar.

 

Panelin açılış konuşmasını yapan Selçuk Semizoğlu; “Sayın Rektörüm, Çok değerli kadın girişimcilerimiz, Kıymetli misafirler, Sizleri, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz. İl Kadın Girişimciler Kurulumuzun organize ettiği bu etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Kurulumuzun İcra Komitesi gerçekten özveri ile çalışıyor. Kendilerinin kadının sosyal yaşamımızdaki rolünün güçlendirilmesi, işgücüne katkısının arttırılması yönünde gerçekleştirmekte olduğu çalışmaları takdirle izliyorum.

 

2021 yılı istatistiklerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 49,9'unu kadınlar, yüzde 50,1'ini erkekler oluşturuyor. Verilere göre 2020 yılında, Türkiye'de 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı yüzde 42,8 olup bu oran kadınlarda yüzde 26,3, erkeklerde ise yüzde 59,8.

Bu rakamlar, kadın nüfusun ancak dörtte birinin istihdam potansiyelini kullandığını gösteriyor. Ne yazık ki memnun edici bir tablo değil. Küresel ölçekte bu tablo yüzde elli oranında, AB ülkelerinde ise yüzde altmışlar civarında. Kadınlarımızın seçme seçilme gibi bir çok hakkını dünya ülkelerinden yıllar önce kazandığını dikkate aldığımızda da bize yakışmayan bir tablo.

Benim şahsen memnun olmadığım ve daha çarpıcı olan bir tablo da tüm işverenler içinde kadın işverenlerin oranı yüzde on seviyesinde. Bu rakamlar her alanda rekabet gücümüzü kırıyor . Böyle bir insan kaynağının, işgücünün iş ortamından uzakta kalması büyük bir israf ve büyük bir lükstür. Ulu önderimizin dediği gibi : “Bir toplum, cinslerinden yalnızca birinin çağdaş gerekleri kazanmasıyla yetinirse, o toplum yarı yarıya güçsüz kalmış demektir.”

Sayın misafirlerimiz, biz tüm kadınlarımızın elinin hamuru ile işlere karışmasını istiyoruz. Biliyoruz ki kadın eli değen her ekonomide bereket vardır. Kadınlar ne kadar iş dünyasında ve üretimde olursa , ne kadar sosyal hayatta olursa gelişmiş bir toplum olma yolu o kadar fazla açılır. Oda olarak kadın istihdamının, fırsat eşitliğinin, kız çocuklarımız için genel ve mesleki eğitimin daha fazla gündemde tutulması için çaba sarfediyoruz. TOBB bünyesinde kurulan ve Türkiye’nin en büyük kadın örgütlenmesinin Çanakkale temsilcisi olan İl Kadın Girişimciler Kurulumuz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemizde Kadın Girişimciler Topluluğu kuruyorlar. Kız öğrencilerimizin staj ve istihdam edilmelerine katkı sunmak için kafa yoruyorlar. Bu anlamlı düşünceleri için de bu vesile ile huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum.

Bir diğer teşekkürüm de bugün aramızda olan ve erkek işi denilen işlerde kadınların da çalışabildiğini gösteren örnek güçlü kadınlara. Gönülden kutluyor ve alkışlıyorum kendilerini. Belediye otobüs şöförü, motorsiklet tamircisi, benzinlikte pompacı, ekskavatör operatörü gibi meslekleri icra eden kadınlarımızı dinlemek için sabırsızlanıyorum. Kadın yeter ki çalışmak istesin çalışır ve başarır dedirten başarı hikayeleri yazmış her biri.Ayrıca; Genel Sekreterimiz Sema Hanım’a da huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Örnek gösterilen bir Oda olmamızda emeği çok. Özverili bir şekilde mesai kavramı gözetmeksizin görevlerini yerine getiriyor. Kendisine ve aynı şekilde gayretle çalışan tüm kadın personelimize Yönetim Kurulum adına bu anlamlı günde teşekkür etmek isterim.

 

Kadının toplumdaki önemini ve anne olarak yüceliğini, değerini rahmetli Neşet Ertaş “ Kadınlar insandır, biz insanoğlu” cümlesi ile o kadar güzel anlatmış ki fazla da söze gerek yok. İnsanoğlu kadının değerini ne kadar bilirse toplum da o kadar güçlü olur.

Sadece bir gün değil hayatlarının her anında hak ettikleri saygı ve değerin gösterilmesi temennisi ile herşeyin en iyisine layık kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, hepsini hürmetle selamlıyorum.

 

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat; “Kadın istihdamını çok önemsiyorum. Kadınlarımıza erken yaşlarda girişimciliğin ne olduğunu anlatmalıyız. Ben inanıyorum ki gelecek dönemlerde Kadınlarımız her branşta daha aktif olarak önemli görevler alacaklardır. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi olarak Kadınlarımız tarafından gerçekleştirilecek girişimcilik hareketlerine destek vermeye devam edeceğiz.”

 

Toplumda Çalışan Kadının Sesi paneline katılan; Belediye Otobüs Şoförü-Aylin Özer, Ekskavatör Operatörü-Nazife Cırık, S.S. Sanatçı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı-Zülal Güneri, S.S. Yağcılar Köyü Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı- Hatice Gezer, Motosiklet Tamircisi-Çağla Kurt, Özel Güvenlik Görevlisi-Gönül Güler, Benzinlik Pompacısı-Ayşe Çakır ve Üretim Personeli-Fatma Tombak çalışma hayatında yaşadıkları iş tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Panel, konuşmacılara günün anısına plaket ve çiçek takdimiyle tamamlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

#çanakkale #çtsobaşkanı #selçuksemizoğlu #çomürektörü #sedatmurat #8martdünyakadınlargünü #panel #tobb #çanakkalekadıngirişimcilerkurulu #haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kaynağında Atıkları Ayrı Toplama Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor
Kaynağında Atıkları Ayrı Toplama Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor
AK Parti’den Cumhuriyet Bayramı Kutlaması
AK Parti’den Cumhuriyet Bayramı Kutlaması