Advert
Advert
Advert

CHP’Lİ ERKEK: ‘İKTİDAR EN KIDEMLİ HÂKİMDEN NEDEN RAHATSIZ’

CHP’Lİ ERKEK: ‘İKTİDAR EN KIDEMLİ HÂKİMDEN NEDEN RAHATSIZ’
CHP’Lİ ERKEK: ‘İKTİDAR EN KIDEMLİ HÂKİMDEN NEDEN RAHATSIZ’ Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1145 kez okundu.
Advert

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülen hükümetin Seçim Kanunu Teklifi hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. CHP'li Erkek, “ilçenin en kıdemli hâkimi ilçe, ilin en kıdemli hâkimi de il seçim kurulu başkanıdır. İktidarın yeni seçim kanununda bu değiştirilmek isteniyor. İktidar en kıdemli hâkimden neden rahatsız olur?” dedi.

 

Hükümetin Seçim Kanunu Teklifi TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Komisyonda söz alan CHP'li Erkek, düzenlemenin Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçeceğini söyledi. Düzenlemede devletin siyasete alet edildiğini belirten Erkek “Siz şimdi bir ilin en kıdemli hâkimini alıp, o ilde ondan daha kıdemsiz bir hâkimi seçim kurulu başkanı seçtirirseniz, seçimin dürüstlüğüne büyük gölge düşürürsünüz. Bu demokrasiye ihanettir.” dedi. CHP'li Erkek‘in şöyle devam etti:

 

“Kıdemli Hâkimlere Soruşturma Açıldı”

“İstanbul seçimlerinde en kıdemli hakimlere soruşturmalar açıldı. Cumhuriyet tarihinde bir ilktir. O hakimler AK Parti'nin baskılarına boyun eğmediler ve takipsizlik aldılar. Bu sistem yürürlüğe girerse Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçer. Bunun izahı yoktur. Seçim kanunun en güzel cümlesini değiştirmek istiyorsunuz.”

 

“Bu Sistemde Hani Baraj Olmayacaktı”

“İktidar, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde baraj olmayacak demişti, lakin görüyoruz ki yeni sistem ile AK Parti hükümeti tekrar barajı tartışıyor. Hani baraj olmayacaktı bu sistemde? Siyasi partilerin önüne niye engeller koyuyorsunuz? Gerçekten üzüntü verici ve düşündürücü bir sistem. Bu sistemde baraj hiç olmamalı. Bu teklifi getirenleri, imzalayanları, savunanları tarih yazacak. Teklifin gerekçesinde ‘daha çok siyasi parti meclise girsin’ diyorlar ama yüzde 7 barajı koyuyorlar. Niye bu kadar yüksek bir baraj?”

 

“Bu Türk siyasi Tarihine Kara Bir Leke”

“Seçimlerde siyasi partiler birbirleri ile yarışır. Hükümetin yeni seçim kanunu partili Cumhurbaşkanına her türlü yetkiyi vermektedir. Bu yeni düzenleme ile devlet seçimlerde taraf olmaktadır. Devlet seçimde taraf olur mu? Bu devleti çürütmektir. Bu teklif ile demokrasiyi rafa kaldırıyorsunuz. Sonuç olarak, bu teklif yürürlüğe girerse maalesef Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir" dedi.

 

HABER VİDEOSU

https://www.youtube.com/watch?v=JDHsGRIIEvU&t=2s 

 

 

 

 

 

#çanakkale #chpgenelbaşkanyardımcısı #muharremerkek #tbmm #seçimkanunu #teklif #anayasakomisyonu #chp #haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bisiklet Turuna Yoğun İlgi
Bisiklet Turuna Yoğun İlgi
Ulusal Staj Programı Stajyerlerinin Stajı Sona Erdi
Ulusal Staj Programı Stajyerlerinin Stajı Sona Erdi