Advert
Advert
Advert

Zehirli Denizanaları Çanakkale’de Görüldü

İklim değişikliği nedeniyle Çanakkale Boğazı ile Marmara sahillerde görülen ve ‘zehirli’ olarak bilinen pusula denizanalarının (chrysaora hysoscella) artışı tedirginlik yarattı.

Zehirli Denizanaları Çanakkale’de Görüldü
Zehirli Denizanaları Çanakkale’de Görüldü Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1139 kez okundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Türkoğlu; yüzey suyu sıcaklığının 2 santigrat derece artması ve denizdeki kirlilik nedeniyle Marmara’da da görülmeye başlayan pusula denizanalarına temas edildiğinde hemen denizden çıkılması ve temas edilen cilt kısmının amonyak ya da sirke ile yıkanması gerektiğinin vurgusunu yaparak şunları söyledi:

“Çanakkale Boğazı ile sahillerde iklim değişikliği nedeniyle popülasyonu artan zehirli pusula denizanaları yüzey suyu sıcaklığının 2 santigrat derece artması ve denizdeki kirlilik nedeniyle Marmara’da da görülmeye başlandı. Kırmızı, kahverengi ve sarı renklerde olabilen, 1,5 metreyi bulan tentaküllere sahip denizanaları, cep telefonu kamerası ile de görüntülendi. Bu denizanaları 20 yıl öncesinde Marmara Denizi’nde görülmüyordu.  Zehirli pusula denizanalarına kesinlikle temas edilmemesi gerekiyor.

Bu denizanaları 1,5 metre tentakül uzunluğuna sahip zehirli bir tür. Bu tür, aslında Akdeniz’de bulunan, güneyde daha yaygın olan fakat Marmara ve Karadeniz’de görülmeyen bir türdü. Son zamanlarda iklim değişimi nedeniyle özellikle Marmara’da yüzey suyu sıcaklığı 2 santigrat derece fazlalaştı. Bu tür, burada üreme şansı buldu. Marmara Denizi’nin aşırı kirlenmesi de bu denizanaları için besin içeriğini artırdı.”

Yakında deniz sezonunun başlayacağını hatırlatan Prof. Dr. Türkoğlu, kritik uyarılarda bulundu:

“Ne canlı denizanalarına ne de kumsala taşınmış ölü denizanalarına dokunulmamalı. Çünkü bunların tentakülleri yapışkan kapsüllerle dolu. Temas edildiğinde bu kapsüller cilde yapışıyor ve bu kapsüllerin içindeki kimyasal madde ciltte kızarıklık, kaşıntı ve yanma benzeri etkenler oluşturuyor.

Denizanalarına temas edildiğinde hemen denizden çıkılmalı. Temas edilen cilt kısmı amonyak ya da sirke ile yıkanmalı. Kesinlikle tatlı su ile muamele edilmemeli. Çünkü tatlı su bu kapsülleri patlatır ve daha fazla zarar verir. Yumuşak bir havlu ile kapsüllerin üzerine bastırmadan tutulmalı. Daha sonra denizdeki kumla fazla bastırmadan temizlenebilir. Bazı hassas bireylerde etkisi devam edebilir. Problem devam ederse doktora gidilmeli.”

 

 

 

 

 

 

 

#çanakkale #çomü #denizanası #zehirli #muhammettürkoğlu #deniz #çanakkaleboğazı #haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ÇOMÜ’de Akıllı Burun Prototipi Geliştirildi
ÇOMÜ’de Akıllı Burun Prototipi Geliştirildi
Çanakkale Yeşil Sanayi Ekosistemi Projesi İmza Töreni Gerçekleştirildi
Çanakkale Yeşil Sanayi Ekosistemi Projesi İmza Töreni Gerçekleştirildi