Advert
Advert
Advert

Bigalı Kalesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi

Çanakkale Muharebeleri sırasında 3. Kolordu'nun silah tamirhanesi olarak kullanılan ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından restore edilen 200 yıllık Bigalı Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY’un katılımıyla açıldı.

Bigalı Kalesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Bigalı Kalesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 469 kez okundu.

Çanakkale Kara Savaşlarının 107. yıl dönümü anma törenleri kapsamında gerçekleştirilen açılış törenine; Vali İlhami AKTAŞ, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah DEMİRCAN, Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Sir Dominic CHİLCOTT, Yeni Zelanda Gaziler Bakanı Meka WHAİTİRİ, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan ECEVİT, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR, büyükelçiler ve yabancı ülkelerin temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri, gaziler, STK’lar ve davetliler katıldı.

Bigalı Kalesi açılış töreninde dua edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY, Vali İlhami AKTAŞ ve beraberindeki heyet tarafından kurdele kesimi gerçekleştirildi.

Kurdele kesiminin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY, Vali İlhami AKTAŞ ve beraberindeki heyet, Çanakkale Savaşları sırasında stratejik işlev gören ve restorasyon çalışmaları müze konseptiyle tamamlanan Bigalı Kalesi’ni gezerek incelemelerde bulundular ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Ardından Bigalı Kalesi’nde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programına geçildi.

Programda Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.

Yapılan konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualarla oruçlar açıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#çanakkale #çanakkalevalisi #ilhamiaktaş #bigalıkalesi #açılış #ramazan #iftar #mehmetnuriersoy #akparti #jülideiskenderoğlu #haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Öğrenciler için Trafik Kuralları Eğlenceli Hale Getiriliyor
Öğrenciler için Trafik Kuralları Eğlenceli Hale Getiriliyor
Dünya Dans Günü'nde Renkli Kutlama
Dünya Dans Günü'nde Renkli Kutlama