Advert
Advert
Advert

ÇOMÜ’lü Akademisyenden Müsilajla Mücadeleye Katkı

ÇOMÜ’lü Akademisyenden Müsilajla Mücadeleye Katkı
ÇOMÜ’lü Akademisyenden Müsilajla Mücadeleye Katkı Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1705 kez okundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Halit Kuşku, geçtiğimiz yıl Marmara Denizi’ni etkisi altına alan deniz salyası ile mücadelede ultrasonik ses dalgasının başarılı olduğunu yaptığı bilimsel çalışma ile ortaya koydu.

Dr. Öğr. Üyesi Halit Kuşku çalışmasıyla ilgili şunları söyledi:

Müsilaj; Marmara Denizi, İstanbul ve Çanakkale Boğazları ile Kuzey Ege’de görüldü. Çanakkale Boğazı’ndan almış olduğumuz örnekleri laboratuvarlarımızda inceleyerek, onlara ultrasonik ses frekansları ilettik. 60 dakika, 30 dakika, 15 dakikalık iletimler neticesinde müsilaj ayrıştı. 60 dakika neticesinde yaklaşık yüzde 50 oranında fiziksel ayrışmaya uğradı ve o yoğunluk özelliğini kaybettiği gözlemlendi. 40 kHz ultrasonik dalgalar neticesinde müsilaj fiziksel olarak kimyasal yapısı bozulmadan ayrışmaya uğradı. Ağır tutucu özelliğini ve o yüzeyde kaplayıcı özelliğini kısmen de olsa kaybetti.”

Bu uygulamanın acil eylem planı olarak değerlendirilmesini de öneren Dr. Öğr. Üyesi Halit Kuşku; “Önceki dönemlerde müsilaja kıyıdan müdahale edilmiş ve kıyıda yoğunluk oluşturan müsilaj tabakası toplanarak farklı bir noktaya transfer edilmişti. Biz bu transferi gerçekleştirmeden, çok yüksek maliyetlerin içine girmeden daha önce uygulanmamış bir yöntem öneriyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

#çanakkale #çomü #müsilaj #mücadele çanakkaleboğazı #marmaradenizi #kuzeyege #halitkuşçu #haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Öğrenci Kulüpleri Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti
Öğrenci Kulüpleri Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti
ÇOMÜ’de Akıllı Burun Prototipi Geliştirildi
ÇOMÜ’de Akıllı Burun Prototipi Geliştirildi