Advert
Advert
Advert

Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye Geçişinin ve Gelibolu'nun Fethinin 668. Yıl Dönümü Kutlandı

Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye Geçişinin ve Gelibolu'nun Fethinin 668. Yıl Dönümü Kutlandı
Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye Geçişinin ve Gelibolu'nun Fethinin 668. Yıl Dönümü Kutlandı Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 824 kez okundu.
Advert

Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye Geçişinin ve Gelibolu'nun Fethinin 668. Yıl Dönümünün Kutlanması ve Gazi Süleyman Paşa'yı Anma Programı Lapseki ilçesi Çardak beldesi Gazi Yakup Bey türbesinde düzenlenen anma programıyla devam etti.

 

1462 yıllarında Gelibolu Sancakbeyi olan, Çanakkale Boğazı’nı tahkim eden, Marmara Denizi’nin güvenli sular haline gelmesine hizmet eden ve Osmanlı Bahriyesinde görev yapmış bir denizci olan Gazi Yakup Bey’in türbesindeki anma programına; Vali İlhami AKTAŞ, AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent TURAN, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR, Vali Yardımcısı – İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah KÖKLÜ, İl Genel Meclis Başkanı Nejat ÖNDER, Lapseki Kaymakamı Fatih ÇELİKKAYA, Gelibolu Kaymakamı Bekir ABACI, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp YILMAZ, Çardak Belediye Başkanı Metin SEMERCİ, AK Parti İl Başkanı Naim MAKAS, MHP İl Başkanı Ali Tuğrul YILDIRIM, Gelibolu Merkez Komutanı Piyade Albay Ekrem Serdar ERDEN, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şubesi Başkanı Gülşen UZ, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Muharrem ŞAHİN, il müdürleri, il genel meclis üyeleri, STK’lar, askeri ve mülki erkan, şehit aileleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Lapseki ilçesi Çardak beldesi Gazi Yakup Bey türbesinde düzenlenen anma programı Gazi Yakup Bey’in mezarına buket sunumu ve duaların edilmesiyle başladı.

 

Ardından mehteran eşliğinde Lapseki ilçesi Çardak beldesi büyük çamlık mevkiine geçildi ve burada Saygı Duruşunda bulunularak İstiklal Marşı’mız okundu.

 

Programda AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent TURAN, Lapseki Kaymakamı Fatih ÇELİKKAYA ve Çardak Belediye Başkanı Metin SEMERCİ tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.

 

Lapseki ilçesi Çardak beldesindeki Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye Geçişinin ve Gelibolu'nun Fethinin 668. Yıl Dönümünün Kutlanması ve Gazi Süleyman Paşa'yı Anma Programı, Lapseki Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibi tarafından halk oyunu sergilenmesinin ve mehteran takımının gösterisinin sonrasında sona erdi.