Advert
Advert
Advert

Mavi Bayrak Plajlarımızda Bu Yıl da Dalgalanmaya Devam Ediyor

Mavi Bayrak Plajlarımızda Bu Yıl da Dalgalanmaya Devam Ediyor
Mavi Bayrak Plajlarımızda Bu Yıl da Dalgalanmaya Devam Ediyor Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1451 kez okundu.

Çanakkale Belediyesi tarafından 2015 yılından bu yana sahil kesimlerinde Mavi Bayrak sayısını arttırarak sürdürebilirliği sağlamak amacıyla yürütülen çalışmaların sonucunda bu yıl da yaz sezonu boyunca Barış Plajı, Mega Beach Belediye Halk Plajı ile Güzelyalı ve Dardanos Belediye Halk Plajı'nda, Mavi Bayrak dalgalanmaya devam edecek. 

Uluslararası standartlardaki plajlara verilen Mavi Bayrak için 15 Haziran 2022 Çarşamba günü Güzelyalı Belediye Halk Plajı'nda düzenlenen törene, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, TÜRÇEV Kuzey İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, İl Sağlık Müdürlüğü ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü temsilcileri, belediye birim müdürleri, belediye personelleri, öğrenciler ve kentliler katıldı. 

“Dünyada Üçüncü Sıradayız”

Açılış konuşmaları ile başlayan programda ilk olarak söz alan TÜRÇEV Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş; “Bugün gerçekten büyük bir gurur yaşıyoruz. Çünkü Mavi bayrak, dünyada en çok bilinen etiketlerden biri. Türkiye'ye Mavi Bayrak'ın getirilmesi için ilk olarak 1993 yılında kurulmuş bir kuruluşuz. O günden bugüne kadar hem turizm hem de çevre bilinci alanında TÜRÇEV olarak bir çok çalışma yürüttük ve 1993 yılından bu güne kadar hiçbir yıl Mavi Bayraklı plajımız bir yıl önceki sayının altına düşmedi. Şimdi de büyük bir gururla söylüyorum ki, sahip olduğumuz 531 Mavi Bayraklı plajla dünyada İspanya ve Yunanistan'ın ardından üçüncü sırada bulunuyoruz” dedi.

“8 Yıldır Mavi Bayrak'ı Hak Ediyoruz”

Karataş'ın ardında törende konuşan Başkan Gökhan, yeni sezonda da Çanakkale'nin plajlarında Mavi Bayrakların dalgalanması nedeni ile duyduğu mutluluğu dile getirerek; “Bugün Mavi Bayrağımızı asmak için bir araya geldik. Biraz önce de denildiği gibi Mavi Bayrak, uluslararası bir ödül. Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde kurulan TÜRÇEV tarafından veriliyor. Verilmeden önce de çok detaylı incelemeler yapılıyor. Denizlerin ve kumsalların temizliği ve sağlıklı olup olmadığı konusundaki etütleri tamamlanıyor ve daha sonra da bu Mavi Bayrak'ı hak edip etmediğimiz ortaya çıkıyor. Biz 8 yıldır Mavi Bayrak'ı hak ediyoruz ve plajlarımıza asıyoruz” şeklinde konuştu.

“Mavi Bayraklı Plajlarımızın Hepsi Kent İçerisinde”

Çanakkale'deki Mavi Bayraklı plajların kent içerisinde yer aldığına dikkat çeken Başkan Gökhan; “Mavi Bayraklarımız, 15 Haziran ile 31 Ağustos arasında bu plaj ve diğer plajlarımızda dalgalanacak. Burada benim önem verdiğimi bir husus var. Mavi Bayraklı plajlarımızın hepsi kentin merkezinde. Mega Beach kentin merkezinde. Barış Kordonunun hemen arkası kent. Dardanos Plajının hemen arkasında evler var. Güzelyalı Plajı da oturma alanlarının önünde. Yani bunlar kentin hemen içerisinde yer alan alanlar. Tabi şu anda içerisinde bulunduğumuz Güzelyalı'da ve Dardanos bölgesinde geçmiş yıllarda sıkıntılar vardı. Yapılaşmanın çoğalması ile birlikte kirlilik artmaya başlamıştı. Biz de cesaretle, yeni bir arıtma teknolojisi olan IFAS sistemini buraya kurduk. Türkiye de bunu ilk olarak Çanakkale Belediyesi yaptı ve diğer illere de örnek oldu. Dolayısı ile de hem Güzelyalı hem de Dardanos bölgemizin denizlerini de kurtarmış olduk” dedi.