Advert
Advert
Advert

Yeni Hayata Merhaba Projesi Kapanış Töreni Gerçekleştirildi

Yeni Hayata Merhaba Projesi Kapanış Töreni Gerçekleştirildi
Yeni Hayata Merhaba Projesi Kapanış Töreni Gerçekleştirildi Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1601 kez okundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi, Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER), Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülen “Yeni Hayata Merhaba” projesinin kapanış töreni Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Konferansa; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç, TÖMER Müdürü Doç. Dr. Ümit Eker, Çanakkale Göç İdaresi Müdür Vekili Velican Doğru, akademisyenler ve projede eğitim alanlar katıldı.

Konferansın açılış konuşmalarını sırasıyla; proje yürütücüsü Doç. Dr. Sevim İnal, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Velican Doğru, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç ve Rektör Prof. Dr. Sedat Murat yaptı.

Açılış konuşmasında proje hakkında bilgiler veren proje yürütücüsü Doç. Dr. Sevim İnal şunları aktardı:

“Günümüzde küreselleşmenin, bölgemizde meydana gelen siyasi ve ekonomik değişimlerin sonucunda son yıllarda ülkemize farklı coğrafyalardan göç almaktayız. Bunun sonucunda ortaya çıkan gereksinimlerden en önemlisi dildir. Bu süreçte Türkçe konuşamayan bireyler topluma aidiyet duygusu hissedemeyerek toplumsal hayata uyum ve katılım aşamalarında sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Türk dilini ve kültürünü tanıtma misyonunu bu projede üstlendik. Bu projede ben ve ekip arkadaşlarım, Çanakkale’de yaşayan Afgan mültecilerin toplumsal uyum süreçlerine katkı sağlamayı amaçlayarak yola çıktık. Projemiz kapsamında “Stresle Baş Etme Yolları” adlı bir seminer düzenlendi. ÇOMÜ Butik ve Çanakkale Müftülüğü destekleriyle battaniye ve giysi yardımı yapıldı. ÇOMÜ Butik tarafından hazırlanan Ramazan kolileri projemize katılan ailelere ulaştırıldı.”

Öğrenciler adına konuşma yapan Şekibe Tajıki ve Sahebjan Barlas konuşmalarında projenin çok faydalı olduğunu, proje sorumlularının her anlamda yanlarında olduklarını ve projenin devamını talep ettiklerini dile getirerek yardımlardan dolayı yetkililere teşekkürlerini ilettiler.

Çocuklara İngilizce eğitimi veren Kadriye Erdemir konuşmasında:

“Dokuz gönüllü öğretmen arkadaşım ile beraber yürüttüğümüz proje kapsamında bulunan Afgan çocuklara İngilizce öğretme sürecini tamamlamaktan mutluluk duyuyoruz. Okul öncesi ve ilkokul düzeyindekilere özellikle de farklı milletlerden gelen çocuklara müzikler, oyunlar ve çeşitli faaliyetler eşliğinde İngilizce öğrettik. Böyle faydalı ve önemli bir eğitime katılmamız için bizlere fırsat veren hocalarıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İl Göç İdaresi Müdür Vekili Velican Doğru ise yaptığı konuşmada:

“İlimizde yaşamını sürdüren Afganistanlı annelerimize ve çocuklarına yönelik destek projesi başarıyla gerçekleştirilmiştir. İçişleri Bakanlığımızın hassasiyetle üzerinde durduğu ve illerimizde bulunan paydaşlarımızla birlikte yürüttüğümüz bu proje, sosyal uyum sürecine katkı sağlayarak örnek olmuştur” dedi.

Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Sena Erden Ayhün şunları ifade etti:

“Sosyal Bilimler Sağlık Meslek Yüksekokulu olarak Çocuk Gelişim Programımız atölye çalışmalarıyla bu projeye katkı sundu. El becerilerini ülke ekonomisine kazandırmak amacıyla bir takım faaliyetler yürüttüler. Bu etkinliğe katkı sunan tüm hocalarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Üniversitelerin aslında üç amacı olduğuna vurgu yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç:

“Bilimsel araştırmalar yapmak, bireyleri meslek sahibi etmek için onlara nitelikli ve kaliteli eğitim vermek, sosyal sorumluluk projelerine dahil olarak farkındalık sahibi öğrenciler yetiştirmek üniversitelerin asıl görevlerindendir. Eğitim Fakültesi olarak bu kriterleri benimsiyor ve görevlerimizi yerine getirmek için gerekeni yapıyoruz” dedi.