Advert
Advert
Advert

Assos ve Troya Tünellerin Ağustos Ayında Açılması Bekleniyor

AK Parti İl Başkanı Naim Makas, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, AK Parti Ayvacık İlçe Başkanı Fatih Kocabıyık, parti yöneticileri ve gazetecilerle beraber %90'ı yapılan Assos ile Troya Tünellerini inceledi.

Assos ve Troya Tünellerin Ağustos Ayında Açılması Bekleniyor
Assos ve Troya Tünellerin Ağustos Ayında Açılması Bekleniyor Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 2308 kez okundu.

İl Başkanı Naim Makas, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Bayramiç İlçe Başkanı Sadettin Arslan, Ezine İlçe Başkanı Mehmet Ünsal, Ayvacık İlçe Başkanı Fatih Kocabıyık, Geyikli Belde Başkanı Mustafa Kirveli, İl Genel Meclis Üyeleri, İl Yöneticileri ve şehrin basın temsilcileri ile birlikte dünyanın en büyük asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege ve Akdeniz’e açılan kapısı Assos ve Troya Tünellerinde brifing alarak, incelemelerde bulunup, tünellerden geçildi. İl Başkanı Naim Makas, 50 dakika süren yolu 5 dakikaya indirecek Assos ve Troya Tünellerinin Ağustos ayında açılması planlandığını söyledi.

Yapımına 2016 yılında başlanan Ayvacık ile Küçükkuyu ilçelerini birbirine bağlayacak olan Assos ve Troya Tünellerinin bin 700 metre çift tüp Assos Tüneli ve 4 bin 17 metre çift tüp Troya Tünelinin kazı+destekleme, nihai kaplama betonu ve üst yapı (asfalt) imalatları tamamlandı.

Aydınlatma, havalandırma, yangın söndürme imalatları ise tüm hızıyla süren tünellerde, 600 personel ve 160 iş makinası ile vardiya yöntemiyle aralıksız olarak 24 saat çalışılıyor.

Tüünellerin, Ağustos ayı içerisinde yolun trafiğe açılması planlanıyor.

Güzergaha ait ilk proje için kesilmesi gereken ağaç sayısı 40 bin adet civarındayken, ilgili kesimin tüneller ile geçilmesiyle birlikte kesilen ağaç sayısı 2 bin adette kalarak ve bu süreç çevre açısından en az tahribatla atlatıldı.

Küçükkuyu rampalarındaki mevcut yolun konforsuz ve virajlı olması sebebiyle çok tercih edilmeyen bu güzergâh, yeni bölünmüş yolun ve tünellerin trafiğe açılması ile birlikte çok daha fazla tercih edilir hale gelecek ve bölge turizmine ciddi katkıda bulunulacak.

Assos Tüneli - Küçükkuyu arası 12,15 kilometre olan mesafe 2,52 kilometre kısalarak ve 9,63 km'ye düşecek. Yolun bölünmüş olarak trafiğe açılması ile yol sürüş konforu artacak ve 50 dakika olan süre de 5 dakikaya inece. Bu durum gidiş-geliş olarak çalışan yolda kazaları en düşük seviyeye indirerek can ve mal kaybını önleyecek. İş gücünde 72 milyon TL ve 36 milyon TL akaryakıt olmak üzere toplamda 108 milyon TL tasarruf sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunulacak.

 Güncel proje tutarı 2.955.000.000 TL olup, yola ve tünellere bugün itibariyle harcanan para 2.406.000.000 TL.

İl Başkanı Naim Makas, teşkilat üyeleri ve basın mensuplarıyla birlikte, yapımı süren tünellerin şantiyesinde brifing alıp, Proje Müdürü Hasan Serdar Hasgül tarafından devam eden çalışmalar hakkında bilgi verildi.