Advert
Advert
Advert

Atalık Buğdaylar Hasat Edildi

Atalık Buğdaylar Hasat Edildi
Atalık Buğdaylar Hasat Edildi Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1296 kez okundu.

Atalık ve yerel tohumların gelecek kuşaklara aktarılmasının yanında bölgedeki tarımsal üretimin atalık tohumlar ile yapılabilmesi amacı ile bir çalışmalarını sürdüren Çanakkale Belediyesi, kendi üretimi olan atalık tohumlardan elde ettiği atalık buğdayların hasadını gerçekleştirdi.

Esenler Mahallesi'nde 7 Temmuz 2022 Perşembe günü gerçekleştirilen “Atalık Tohum Hasadı” etkinliğine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Çardak Belediye Başkanı Metin Semerci, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, muhtarlar, Ziraat Fakültesi öğrencileri ve kentliler katıldı.

 

“Sağlıklı Gıda İçin Atalık Tohumlarımızı Korumalıyız”

Açılış konuşmaları ile başlayan etkinlikte ilk olarak söz alan Çanakkale Belediyesi Tohum Sandığı Personeli Ziraat Mühendisi Esra Özdemir, yetiştirilen atalık buğdayların üretim ve hasat edilme süreçlerine ilişkin bilgi verdi. Ardından söz alan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya ise Çanakkale Belediyesi'nin atalık tohum ve yerel ürünlerin korunması amacı ile yaptığı çalışmaların yöre için büyük önem taşıdığını ifade ederek; “Çanakkale Belediyesi bu etkinliği bir farkındalık yaratmak amacı ile gerçekleştiriyor. Bugün burada karakılçık buğdaylarının hasadı gerçekleştiriyoruz. Tabi atalık tohumlardan yetiştirilen gıdalar daha sağlıklı oluyor. Daha sağlıklı gıdaya ulaşabilmemiz için de atalık tohumlarımızı korumamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.