Advert
Advert
Advert

59. Uluslararası Troia Festivali Resmi Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Kentin en önemli kültür ve sanat etkinliklerinden biri olan ve bu yıl 59.'su düzenlenen Uluslararası Troia Festivali'nin resmi açılış töreni 10 Ağustos 2022 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

59. Uluslararası Troia Festivali Resmi Açılış Töreni Gerçekleştirildi
59. Uluslararası Troia Festivali Resmi Açılış Töreni Gerçekleştirildi Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 3963 kez okundu.

Festivalin simgelerinden biri olan Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü'ü ise bu yıl, Çanakkale- Tübingen Troia Vakfı'na verildi.

Troia Antik Kenti'nde düzenlenen açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Avustralya Konsolosu Lucas Robson, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Gelibolu Belediye Başkanı M. Mustafa Özacar, Umurbey Belediye Başkanı Erdal Doğan, Çanakkale Baro Başkanı Avukat Soner Aydın, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, İyi Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Enver Sadık Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Turan Ünüvar ve M. İrfan Mutluay, Belediye Meclis Üyeleri, Kardeş Kentler heyetleri ve çok sayıda kentli katıldı. Açılış töreninde ilk olarak söz alan Troia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troia Antik Kenti'nin tarihi ve kazı çalışmaları hakkında katılımcılara bilgilendirmede bulundu.