Advert
Advert
Advert

Başkan Üzen’e Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısından Ziyaret

Başkan Üzen’e Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısından Ziyaret
Başkan Üzen’e Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısından Ziyaret Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 397 kez okundu.

16-25 Eylül 2022 tarihlerinde İlimizde gerçekleşecek olan Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında İlimize teşrif eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen’i ziyaret etti.

Ziyarette Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz beraberinde Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Kültür ve Turizm İl Müdürü Murat Yılmaz, Bakanlık temsilcileri ve festival sorumluları yer aldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, Sayın Bakan’a Ticaret Borsasına teşriflerinden dolayı selam ve saygılarını sunarak sözlerine başladı.

Başkan Üzen, “Çanakkale yüzyıllardan beri savaşlarla, kahramanlıklarla, destanlarla, medeniyetlerle, tarihsel değerleriyle anılır. Ancak, Çanakkale’miz aynı zamanda Tarımda bir Marka Kenttir. İlimiz, bitkisel üretimde, çeşitlilik ve üretim miktarları bakımından Türkiye’nin en önemli İllerinden biridir. İlimizde 111 çeşit ürün üretilmekte olup, 65 tanesi ekonomik değere haiz ürünlerdir. Bunlardan 48 ürün, üretim miktarı bakımından Türkiye’de ilk on sırada yer almaktadır. Çanakkale aynı zamanda yüzyıllardır zeytinciliğin, süt ürünlerinin, meyveciliğin ve deniz ürünlerinin de vatanı. Ülkemizin bir çok tarımsal ürününde üretim şampiyonu. Bir çok üründe Türkiye’yi doyuran il biziz. Yine Çanakkale bunların yanında kaliteli, markalı, dünya standartlarında bir çok tarımsal ihraç ürününün de üretim merkezi. Yine Çanakkale özellikle Adalarımız ülkemizin organik gıda üretiminde pilot bölge. Çok kaliteli, çok iyi izlenen ve çok iyi bilinen birçok organik ürünün merkezi Çanakkale” dedi.

Üzen, ayrıca Bakan Yardımcısı Yavuz’a yaptığı brinfingte Çanakkale’nin makro projelerine ilişkin de detaylı bilgilendirmede bulundu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz; Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere 5 şehirde çok daha kapsayıcı etkinliklerle yaygınlaştırılacak olan “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında “Troya Kültür Yolu Festivali’nin” 16 Eylül’de başladığını dile getirdi.

Yavuz; Türkiye’nin doğusundan ve batısından iki şehri de kültür yollarına eklenmesinin kararlaştırıldığını belirterek, “Doğu’dan Diyarbakır, batıdan da Çanakkale’yi kültür yolları rotasına dahil ettik. Çanakkale, Türkiye’nin her bölgesinde çok sevilen, herkesin millî duygularını kabartan bir yer. Ayrıca doğası ve iklimiyle de çok keyifli ve çok ciddi bir potansiyele sahip.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Çanakkale’de düzenlenecek festival, sergi, konser, söyleşi ve atölyelerden oluşan 100’den fazla etkinliği sanatseverlerle buluşturacak. 40’tan fazla mekânda yapılacak etkinliklerde 1000’den fazla sanatçı yer alacak. Troya, Lidya, Roma, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin izlerini taşıyan Çanakkale tüm Çanakkalelilere ve Boğaz’a yolu düşenlere 10 gün boyunca birbirinden farklı deneyimler yaşatacak”dedi.

Borsa Başkanı Üzen, Kültür Bakanlığımız öncülüğünde tüm Türkiye’ye hatta Dünya’ya örnek olacak bir festivalin İlimizde gerçekleşmesinden son derece memnuniyet duyduğunu dile getirerek, bizlerde Çanakkale Ticaret Borsası olarak tarımın ve turizmin sinerji içerisinde yürütülmesi için bugüne kadar değerli paydaşlarımız ile yoğun emek harcadık. Çanakkale’nin marka değerinin arttırılmasına uğraş verdik. Bu festivalin de İlimizi ulusal ve uluslar arası arenada tanıtımı açısından büyük ses getirecektir. Festival Çanakkale’nin sanatta, kültürde tanıtımına, turizmine ve ekonomisine büyük katkı sunacaktır. Tüm hemşerilerimizi, tüm üyelerimizi kültür ve sanatseverleri, festival coşkusuna ortak olmaya davet ediyoruz.

Üzen son olarak, Troya Kültür Yolu Festivali için Kültür ve Turizm Bakanımız Sn. Mehmet Nuri Ersoy’a siz değerli Bakan Yardımcımıza, Sayın Valimize, Değerli Milletvekillerimize, Tarihi Alan Başkanımıza, Kültür ve Turizm İl Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.”dedi.

                          

Ziyaretin sonunda Borsa Başkanı Kaya Üzen, günüm anısına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a minyatür Truva atı takdiminde bulundu.  

 

 

 

 

 

 

 

 

#çanakkale #çanakkaleticaretborsası #kayaüzen #kültürveturizmbakaanyardımcısı #özgülözkanyavuz #ismailkaşdemir #ziyaret #haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kışlak Mücadelesi Çalışmaları Yürütülüyor
Kışlak Mücadelesi Çalışmaları Yürütülüyor
Öğrenci Kulüpleri Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti
Öğrenci Kulüpleri Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleşti