Advert
Advert
Advert

KBRN Saha Tatbikatı Gerçekleştirildi

KBRN Saha Tatbikatı Gerçekleştirildi
KBRN Saha Tatbikatı Gerçekleştirildi Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 567 kez okundu.
Advert

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için 2022 Afet Tatbikat Yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle, afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ve bütünleşik afet yönetimi anlayışı kapsamında, Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri arasındaki koordinasyonun plan çerçevesinde sağlanabilirliğinin değerlendirilmesi ve ilimizin müdahale kapasitelerinin yerinde görülebilmesi amacıyla Kepez beldesi Altın Tarım Frozco Soğuk Hava tesisinde Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) saha tatbikatı gerçekleştirildi.

 

Vali İlhami AKTAŞ başkanlığında Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan MUTLUAY, İl Emniyet Müdürü Faruk KARADUMAN, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Sadi AKMAN, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan ORAN,  AFAD Müdürü İbrahim TARI, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan BAŞTÜRK, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Bekir ÇELEN, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muhammet MERMER, kurum müdürleri, AFAD Ekipleri, UMKE, Kızılay personeli, Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Ekipleri, Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, Frozco Soğuk Hava Tesisi Firma Sahibi Nail HUSEYNGULİYEV, ÇOMÜ Acil Yardım ve Afet yönetiminde okuyan gönüllü öğrenciler, Frozco Soğuk Hava Tesis çalışanları ile TAMP Çanakkale Ana ve Destek çözüm ortaklarının katılımı ile Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) saha tatbikat icra edildi.

Tatbikatta; Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) senaryosuna göre“ Frozco Soğuk Hava Tesisi” nde Amonyak Gazı kaçağı olduğu ihbarı tesisin iş güvenliği birimince 112 Acil Çağrı Merkezine yapılmıştır.

 

Gerekli koordinasyon sağlanarak ilgili kurumların olaya müdahale etmek üzere soğuk hava tesisine intikalleri sağlanmıştır. Müdahale ekiplerince gerekli yol, çevre ve saha  güvenlik önlemlerinin alınmasıyla birlikte A tipi ve B tipi koruyucu kıyafet giymiş kurtarma personeli tarafından, etkilenen iki (2) yaralıya müdahale edilip dekontaminasyon (arındırma)  işlemleri gerçekleştirilip, yaralıların sağlık ekiplerince sağlık kurumlarına sevki sağlanmıştır. Kimyasal kirlenmiş bölgede görev yapan kurtarma personeli ve arazinin dekontaminasyonundan (temizliği) sonra tatbikat sona ermiştir.

Tatbikatta Çanakkale Afet Müdahale Planından 8 Afet Çalışma Grubu görev yapacağı saha tatbikatında; AFAD ekiplerinin yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ve ambulans ekipleri, Çanakkale Belediyesi İtfaiye ekipleri, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Meteoroloji Müdürlüğü ekipleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ekipleri, Havalimanı Müdürlüğü ekipleri, Kepez Belediyesi ekipleri, Tarım ve Orman 2.Bölge Müdürlüğü Çanakkale Şube Müdürlüğü ekipleri, Kızılay Çanakkale Şubesi görevlileri, AFAD Gönüllüleri ve Onsekiz Mart Üniversitesi temsilcileri olmak üzere 13 kurumdan toplam 101 personel  görev aldı.