Advert
Advert
Advert

Assos ve Troya Tünellerinin Açılışı Yapıldı

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan canlı bağlantı ile katılarak Çanakkale Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünellerini milletimizin hizmetine açtı.

Assos ve Troya Tünellerinin Açılışı Yapıldı
Assos ve Troya Tünellerinin Açılışı Yapıldı Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 752 kez okundu.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip ERDOĞAN canlı bağlantı ile katıldığı Ayvacık ilçesi Assos tüneli önünde gerçekleştirilen açılış törenine; Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil KARAİSMAİLOĞLU, Vali İlhami AKTAŞ, Balıkesir Valisi Hasan ŞILDAK, AK PARTİ Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent TURAN, AK PARTİ Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İSKURT, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat MURAT, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat ŞAHİN, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR, Ayvacık Kaymakamı İlker EKER, İl Genel Meclis Başkanı Nejat ÖNDER, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Karayolları Bölge Müdürleri, İl Müdürleri, İl Genel Meclis Üyeleri, AK Parti İl Başkanı Naim MAKAS, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ali Tuğrul YILDIRIM, protokol üyeleri, şehit aileleri ve gaziler, siyasi parti temsilcileri, iş insanları, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çanakkale Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünellerinin açılış programında, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip ERDOĞAN ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil KARAİSMAİLOĞLU tarafından birer konuşma gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip ERDOĞAN, Ülkenin manevi muhafızlarından, Cumhuriyetin muştucularından Çanakkale'ye yeni bir eser daha kazandırmanın sevinciyle bir arada olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış heyecanını yerinden yaşama arzusunda olduğunu, ancak programlarının yoğunluğunun buna el vermediğini söyledi.


Açılışı daha fazla geciktirmemek için canlı bağlantıyla programı gerçekleştirmek istediklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünellerinin Çanakkale ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

“HEM ZAMANDAN HEM YAKITTAN HEM EMİSYONDAN ELDE ETTİĞİMİZ KAZANÇ, YILDA 133 MİLYON LİRAYA TEKABÜL EDİYOR”

Uzunluğu 5,7 kilometreyi bulan tünellerle, toplamda 9,6 kilometrelik bu yolun Balıkesir ve İzmir'e ulaşımı sağlayan kuzey-güney aksının en önemli kısımlarından biri olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçtiğimiz Mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü ile bölgede hızlanan trafiğe cevap verecek, yatırım bedeli 4,6 milyar lira olan bir projeyi daha şehrimize kazandırmış oluyoruz. Açtığımız tüneller sayesinde Kaz Dağları'nın o muhteşem tabiatına en küçük bir zarar vermeden Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafeyi yaklaşık 2,5 kilometre kısalttık. Daha önce 50 dakika süren yolculuğun beş dakikaya inmesiyle hem zamandan hem yakıttan hem emisyondan elde ettiğimiz kazanç, yılda 133 milyon liraya tekabül ediyor. Vatandaşlarımıza, konforu artan, güvenliği yükselen, süresi kısalan bir seyahatle sevdiklerine ulaşabilecekleri eserleri kazandırmayı sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptıkları yolla, bölgede artık bölünmüş yol standardına sahip olmayan ana güzergâh bırakmadıklarını dile getirdi.

Tünellerin giriş ve çıkışlarında yapılan kaplamalar ve rölyeflerin, projeye ayrı bir güzellik kattığına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Çanakkale Savaşı'nın önemli sembollerini içeren bu çalışmalar, tünelleri kullanan vatandaşlarımıza zaferlerimizin coşkusunu da yaşatacaktır. Tarihimizin şanlı şehri, Cumhuriyetimizin üretim ve turizm kenti, iki kıtanın birleşim yeri Çanakkale'ye de böylesi yakışırdı. Yazın tatilcilerin, kışın bölge halkının ulaşımını rahatlatacak bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmayı, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum. Tıpkı Anadolu'nun diğer yerleri gibi Çanakkale'nin de her bir köşesi hem insanlık tarihinin hem kendi tarihimizin hazineleriyle bezelidir. Aristo'nun şehri Assos ile Homeros'un şehri Troya da bunlar arasındadır. Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal'in ve bize bir asır önceki o büyük zaferi yaşatan tüm kahramanlarımızın hatıraları hâlâ bu şehrin her avuç toprağında buram buram kokmaktadır."

"2053 VİZYONUMUZUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortasından deniz geçen Çanakkale'nin tıpkı İstanbul gibi iki yakasındaki iki hisarla misafirlerini selamladığını aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Fatih'in mirası, Kale-i Sultaniye ve Kilitbahir Kalesi'nin bize verdiği mesajları, bu vatanın her köşesini eser ve hizmetlerimizle donatarak, en güzel şekliyle aldığımızı düşünüyorum. Şehitliklerimizi abat ederek, köprümüzü inşa ederek, yollarımızı yaparak, sanayisiyle, tarımıyla, ticaretiyle turizmiyle her alanda Çanakkale'yi geliştirerek, ecdadın emanetine sahip çıkıyoruz. Marmara'yı çepeçevre saran, 1915 Çanakkale Köprüsü ile boğazı geçen otoban projesi bile başlı başına tarihe kazınmış bir mühürdür. Şimdi Çanakkale ile 81 vilayetimizin tamamını saran yeni bir heyecanın, yeni bir hamlenin da çalışmalarını yürütüyoruz. Muhalefet toplanıp dağılmaktan başka hiçbir iş yapmazken biz usta bir satranç oyuncusu titizliği ile ülkemizin gelecek asrını planlıyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yaşını, sıradan yıl dönümü kutlamasının çok ötesine geçen 'Türkiye Yüzyılı' atılımıyla karşılamaya hazırlanıyoruz. Daha önce milletimizi nasıl 2023 hedeflerimize ufkuyla buluşturmuşsak, inşallah şimdi de Türkiye Yüzyılı programımızla 2053 vizyonumuzun inşasına başlıyoruz."