Advert
Advert
Advert

Teoman Alpay Büstü Açıldı

Teoman Alpay Büstü Açıldı
Teoman Alpay Büstü Açıldı Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1771 kez okundu.
Advert

 

Çanakkale’nin önemli değerlerinden Teoman Alpay’ın büstünün açılışı İÇDAŞ Kara Yusuf Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Sanatçı Mustafa Kemal Altınsoy tarafından yapılan büstün açılış törenine Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Pelin Kanten, Prof. Dr. Okhan Akdur, Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen, dekanlar, ÇOMÜ’lü akademisyenler ve idari personel katıldı.

Büstün açılış töreni öncesinde Devlet Konservatuarından Doç. Dr. Bahadır Çokomay, Öğr. Gör. Mehmet Ali Emir, Yüksek Lisans Öğrencisi Derya Şentürk ve Müzik Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Merve Eken Küçükaksoy tarafından bir müzik dinletisi gerçekleştirildi.

                             

Törende Teoman Alpay’ın Eşi Ruhsar Alpay, sanatçının yaşamını konu edindiği bir konuşma yaparak şunları aktardı:

 

“Çanakkale, pek çok güzelliğinin yanı sıra kültür ve sanat kenti. Bu kentin değerlerine sahip çıktığınız için sonsuz teşekkürler. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da Rektörümüz Prof. Dr. Sedat Murat da bu anlamda çok değerli çalışmalar gerçekleştiriyor.

 

Teoman Alpay Çanakkale’yi çok severdi, Çanakkale de onu çok sevdi ki bugün hala adını yaşatmak için çok güzel işlere imza atılıyor. Bu etkinlikte emeği gelen başta Rektörümüz Prof. Dr. Sedat Murat’a ve ÇOMÜ Devlet Konservatuarı hocalarına teşekkür ediyorum."

 

Prof. Dr. Sedat Murat ise törende yaptığı konuşmada; “ÇOMÜ olarak Çanakkale’nin tüm değerlerine sahip çıkmak ve onları yaşatmak adına elimizden geleni yapacağız. Bu bağlamda Devlet Konservatuarımızın çalışmaları çok önemli. Değerli sanatçımız Teoman Alpay’ın ismi kütüphanemizde ve şimdi de açılışı yapılacak olan büst ile İÇDAŞ Kara Yusuf Kongre Merkezimizde yaşayacak” diyerek sanatçının yakınlarına ve etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti.