Advert
Advert
Advert

Gelibolu’da doğalgaz ateşi yandı

Gelibolu’da doğalgaz ateşi yandı
Gelibolu’da doğalgaz ateşi yandı Çanakkale İnternet Medya
Bu içerik 1078 kez okundu.

Tarihi Gelibolu Yarımadasında yeni bir tarihi an yaşandı. Tüm ilçenin, vatandaşların uzun süreden beri beklediği ve hayalini kurduğu doğalgazın ateşi Gelibolu’da da yakıldı.

Gelibolu’da Eylül ayı sonunda ilk kazısı yapılan doğalgazda ilk ateş yandı. İlçede düzenlenen törende konuşan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, verdikleri her sözü tek tek zamanında veya zamanından daha erken bir şekilde yerine getirdiklerinin altını çizdi. İskenderoğlu, “Tüm ilçelerimize beldelerimize kadar doğalgaz götürüyoruz. Gelibolu’da maalesef bizim dışımızdaki sebeplerden dolayı çalışmalar geç başladı.  3 ay önce burada yine hep birlikte ilk kazı törenimizi gerçekleştirmiştik. O gün, Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan, Aralık ayında en azından ilçemizin bir kısmında doğalgaz kullanılabileceğinin sözünü vermişti. Çok şükür, verdiğimiz bir sözü daha yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Kıymetli Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’la birlikte, Eylül ayı sonunda ilk kazı töreninde, Aralık ayında doğalgazı kullanmaya başlayacağımızı söyledik. Aradan geçen sürede, ekiplerimizin yoğun gayretleriyle 32 km doğal gaz dağıtım hattı imalatı tamamlandı. 5 bin 525 adet binadan bin 190 adedine 20 bin konutun 7 bin 895 adedine ulaşıldı. Böylece konutlarımızın yaklaşık olarak yüzde 40’ına doğalgaz ulaşmış oldu. İnşallah bu çalışmaların sonucunda ilçemizin tamamına doğalgazı ulaştırmış olacağız. 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde çalışmaları aralıksız sürdürerek doğalgazı Gelibolu’muzla buluşturan AKSA ekibine de özellikle teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile emeği geçenleri tekrar kutluyorum, doğalgazın Gelibolu’muza hayırlı olmasını diliyorum. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’la birlikte Gelibolu’muz, Çanakkale’miz için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Çanakkale’de doğalgaz konusunda ısrarlı bir çalışma olduğunu da hatırlatan İskenderoğlu, “Çünkü doğalgaz sadece maliyet değil aynı zamanda çevrenin, doğanın korunması açısından, evlerimizde iş yerlerimizde hayatın kolaylaştırılması, refah düzeyinin artması açısından da çok kıymetli. İl Merkezimizden sonra bütün ilçelerimize doğalgazın uğraşması için yoğun çaba sarf ettik. Hatta özel çalışmalarla beldelerimizi bile doğalgazla buluşturmaya başladık. Yatırımlarımızı, hizmetlerimizi bölgemize kazandırırken hangi ilçe hangi partiden diye bakmadan, ayrım gözetmeden bunu gerçekleştiriyoruz. Avrupa şu anda doğal gazda felaketler yaşıyor biliyorsunuz. Belki bu kışı kurtardılar ama geleceğe dair endişeler devam ediyor. Biz ise, Doğal gazı 81 il dâhil 685 yerleşim yerimize yaygınlaştırdık. Önümüzdeki dönemde Karadeniz doğal gazını, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ilk ünitesini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, bu alanda yaptığımız atılımlar, yeni keşifler ve yatırımlarla enerjide dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırana kadar çalışacağız. Dünyada enerjiye ulaşım zorlaşırken, fiyatlar da katlanarak artıyor. Bugün kullandığımız doğalgazın yaklaşık yüzde 80’ini devletimiz sübvanse ediyor. Yani 100 liralık bir faturanın 80 lirasını devlet karşılıyor. Bu çok ciddi bir rakam. 2023’ün ilk çeyreğinde, Karadeniz doğalgazının sisteme girişiyle birlikte inşallah bu noktada da bir rahatlama yaşayacağız. Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımız, Pazartesi günü Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, bu alanda yeni müjdeleri paylaştı. Son 20 yılda yaptığımız yeni keşifler ve mevcut sahalarımızdaki üretim artışlarıyla ham petrol rezervimize 635 milyon varillik ilave sağladık. Adana ve Gabar Dağındaki iki yeni keşfimizle birlikte günlük ilave 6500 varil petrol üretimine başladık” diye konuştu.