Advert
Advert
Advert

ÇANAKKALE’DE SEÇİM ÖNCESİ SON TESPİTLER

ÇANAKKALE’DE SEÇİM ÖNCESİ SON TESPİTLER
ÇANAKKALE’DE SEÇİM ÖNCESİ SON TESPİTLER
Bu içerik 8286 kez okundu.
Advert

Ülkemiz yarın erken genel seçimlere gidiyor..

Heyecan dorukta.

56 Milyon 342 Bin 263 Seçmen yarın Türkiye genelinde toplam 180.896 sandıkta oy kullanacak.

Yurt dışında ise 51 ülke 90 temsilcilikte 1.5 milyona yakın seçmen Türkiye’nin geleceği için oyunu kullandı.

Yarın tüm vatandaşlarımızdan ricam oylarını kullanmaya gitmeleri. Çanakkale halkı demokrasi ve demokratlığa önem veren bir yapıda olduğu için Çanakkale’de sandığa gitme oranı her zaman yüksek olmuştur.

Peki yarın Türkiye’de ve Çanakkale’de seçmenler tercihlerini ne yönde kullanacaklar.

Öncelikle Cumhurbaşkanlığı seçimleri için seçimlerin 1.Turda neticeleneceğini ve mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın %51 e yakın bir oy ile yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olacağını düşünülüyor.(Genel kanı bu yönde)

CHP’nin adayı Muharrem İnce ise pekte azımsanamayacak bir oy alıp(%30-31 Bandı) önümüzdeki dönemlerde ülkeyi yönetme adına siyasi bir yatırım yapacaktır. Muharrem İnce Türkiye genelinde değişik bir sinerji yaratmış ve seçmenlerin gönlünü kazanmıştır. CHP’nin oylarından fazla bir oy alması da onun gelecek dönemlerde önünün  açık olmasına sebep olacaktır.

İYİ Parti adayı Meral Akşener’in ise % 12-14 Bandında bir oy alarak beklentiler ışığında kalacağını düşünüyorum. İYİ Partinin mitinglerini izlediğinizde Batı bölgelerde ve özellikle Ege’de bir sinerjiye sahip olunduğunu ama Doğu bölgelerinde ise pekte karşılığı olmadığını görmeniz mümkündü. Meral hanım bu ülkenin içişleri bakanlığı gibi kutsi bir görevini icra etmiş değerli bir isimdir.

HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş’ın oy oranının kaç olacağı ise tamamen bir kapalı kutu. Demirtaş %9-10 bandında bir oy aldığı takdirde Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda seçilmesi de riske giriyor ve Cumhurbaşkanlığı seçime 8 Temmuz’a sarkıyor. Yani her seçim olduğu gibi yine bu seçimde Demirtaş ve HDP seçimlerin kaderi için sürpriz rol oynuyor.

Kalan adayların kayda değer bir oy alacağını pek düşünmüyorum.

Milletvekili seçimlerinde ise Türkiye genelinde AK Parti’nin %43-45 bandında,CHP’nin %23-25 bandında, HDP’nin %8-10 bandında,MHP’nin %6-8 bandında,İyi Parti’nin ise %5-7 bandında bir oy alacağını düşünüyorum.

Çanakkale’de ise yeni sisteme göre nasıl bir sonuçla karşılaşacağımız tam bir merak konusu. Ben daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi CHP’nin 24 Haziran seçimlerinde Çanakkale’de 1.Parti olacağını tahmin ediyorum. CHP 1.Parti olursa 1000-3000 arası bir farkla AK Parti ise 1.Parti olursa 500-1000 oy farkla 1.Parti olur.

MHP ve İyi Parti arasında ne kadar oy geçirgenliği olduğunu tahmin edemediğimiz için oy sayılarını da kestirmek zor. Fakat iki partide seçim süresi boyunca ellerinden gelenin fazlasını yaptılar ve takdiri hak ettiler. 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise ilçe bazlı düşündüğünüzde Muharrem İnce 12 ilçenin en az  8’inde ipi göğüsleyecektir.

(Merkez,Gelibolu,Ezine,Lapseki,Bayramiç,Ayvacık,Bozcaada,Eceabat)

Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Yenice ve Çan’da üstünlüğü zaten sağır sultanın bile bildiği bir konu.

Gökçeada’da ise Meral Akşener’e bir teveccüh gösterilme durumu var.

Biga’da ise yarış Muharrem İnce ile Tayyip Erdoğan arasında geçecek.

Milletvekili dağılımlarında ise CHP 2- AK Parti 2 seçeneği mevcut aritmektikte en olası sonuç olmakla beraber, 1.Parti olan partinin kesin 2 vekili garanti alacağı düşünülürse 2 CHP-1 AK Parti -1 İYİ Parti şeklinde bir neticenin de çıkması olağandır.

Çanakkale halkının sandığa giderken kimin sadece oy için onları ziyaret ettiğini, normalde yanında 50 adamla basın ve koruma ordusu ile dolaşan , adayların seçime 1 kala sokaklara inmesini ,oy ikbali için kimin yatırımları yaptık bize oy verirler vefasızlık yapmazlar dediğini unutmamalarını öneriyorum.

Partilerini bir kenara koyup adaylara samimiyetleri için üslup ve ak oldukları için oy verin.

Seçim süreci boyunca onurumuzla, şerefimizle doğrulardan ve gerçeklerden şaşmadan yazılar yazdık, gün geldi tehdit edildik, gün geldi ofisimize kurşunlar bırakıldı,gün geldi reklam anlaşmalarımız baskıyla iptal edildi.Hatta Kendini bilmez kadınlar bile bize fedailerini yollayarak yakınlarımıza msj lar göndererek tehdit ettiler. Adaylardan olmadık hakaretler yedik. 

Ama En sert şekilde de cevabımızı verdik bu hadsizlere , 

(Seçim sonu bu yazılarıda paylaşacağız)

Asla kimsenin adamı olmadık,kalemimizi kimse satın alamadı.Allahın verdiği canı Allah alır. Biz hep buna inandık. Allah ömür verdikçe seçimlerden sonrada yazılarımıza devam edeceğiz, doğrunun yanında olmaya devam edeceğiz.

Çanakkale için hayırlısı neyse o olsun.

Kalın sağlıcakla..

Göksel ACARAY

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇOMÜ'de, 'Çanakkale Cephesi' konulu panel düzenlendi
ÇOMÜ'de, 'Çanakkale Cephesi' konulu panel düzenlendi
Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Minik Öğrencileri Ağırladı
Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Minik Öğrencileri Ağırladı