Advert
Advert
Advert

CHP GERÇEKTEN YERELDE İKTİDAR MI?

CHP GERÇEKTEN YERELDE İKTİDAR MI?
CHP GERÇEKTEN YERELDE İKTİDAR MI?
Bu içerik 4418 kez okundu.
Advert

    Bu yazımda Ana muhalefet partisi olan Çanakkale’de ise iktidar partisi olan CHP’yi ele alacağım. 24 Haziran seçimlerinin ardından 3 ayı aşkın bir süre geçti. Çanakkale yerelinde iktidar partisi olan CHP’de tartışmalar hala bitmiş değil. Genelde İnce - Kılıçdaroğlu hesaplaşması rafa kaldırılsa da yerelde bu mücadeleler devam ediyor.

     CHP Çanakkale il örgütü seçimden sonra il başkanı ilçe başkanları toplanıp seçim sonuçlarını irdelediler mi?  Hayır! Çanakkale’de gerek Muharrem İnce gerekse Millet İttifakı başarılı sonuçlar aldı. Ama ittifak seçimin hemen ardından dağıldı. Bu partilerin kendi aralarında ziyaretlere devam edip seçim sonuçlarını irdelemesi ve yerel seçimler noktasında ne yapabiliriz tartışması gerekiyordu. Burada partilerin il başkanlarına büyük görev düşüyordu. Ama bu anlamda herhangi bir adım atılmadı.

     Yerel seçimlere çok kısa bir süre kaldı. CHP’de aday olacakların Ekim Ayı sonuna kadar eğer görevleri varsa partide o görevlerden istifa etmeleri gerekiyor. Fakat ön seçim mi yoksa genel merkezden aday belirleme şeklinde mi bir sistem olacak o konuda herhangi bir açıklama henüz yok.  İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın CHP’de 30 yıllık bir hizmeti var, gerçekten bu makama tırnakları ile kazıyarak gelmiş bir isim. Belediye başkan adaylığı hakkı mı evet hakkı ama CHP’de parti içerisinde bir çok denge var. Mevcut belediye başkanı Ülgür Gökhan’ın yeniden adaylığı bu noktada çok önem taşıyor ve tüm dengeler buna bağlı. Bülent Turan, Ülgür Gökhan aday diyerek iddialı bir açıklamada bulundu.

     Yerel seçimlere giderken CHP’de Çanakkale yerelinde ayağı yere basan adımlar atılması gerekiyor. Hangimiz CHP İl Kadın ve Gençlik Kolları başkanlarının isimlerini biliyoruz, tanıyoruz? Hangi etkinliğe katılıp bizler de buradayız diyorlar? CHP İl örgütünün bir an önce silkelenip önüne bakması gerekiyor. İl Başkanı İsmet Güneşhan dışında belediye başkanlığı için en az 10 ismin adı geçiyor. Tabi burada Ömer Faruk Mutan gerçeğini de unutmamak lazım. Mutan’ın Çanakkale’yi istediği malum.

     CHP’de bu gelişmeler yaşanırken AK Parti ve MHP’nin  yerel seçim ittifakı için bir görüşme yaptığı ve ECEABAT, GÖKÇEADA, KEPEZ, GEYİKLİ Belediyeleri'nin MHP tarafından istendiği kulisi ortalıkta dolaşıyor. Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder’in ise bu pazarlığa Eceabat’ı feda etmeyeceğim ve gerekirse bağımsız aday olacağım dediği konuşuluyor. Kepez’de de aynı durum söz konusu gaz verilen şaibeli Belde Başkanı ben ne olacağım demeye başladı. Geyikli’de önemli bir iş adamına 4 saat ikna mücadelesinden sonra Bülent Turan tarafından teklif gittiği ve MHP veya AK Partiden ittifakın durumuna göre adaylığının kesinleştiği konuşuluyor. Bu isim Mevlüt Oruçoğlu. Kendisi de Aday Adayıyım diyor. Başarılı, düzgün, ticareti ile tanınan ve yakın dostumuz, iş adamı bence ticaretine devam etmeli. Bu yolda, bu yarışta yıpranacak gibi görünüyor. Geyikli halkı tarafından sevilmesi belediye başkanlığı için yetmiyor. 

     Çanakkale bütün ilçeleri ile birlikte Laikliğin ve Atatürkçülüğün kalesidir. Bu belediyelere talip olanların bu konularda seçmene garanti vermeleri şarttır. Nedense turizm, rant, imar gelecek vadeden ilçe ve beldelere aday olma yarışı başladı; amaç hizmet olması gerekirken.

     Tabi ki bazı adaylar partiler Küçükkuyu, Bozcada, Geyikli, Kepez, Gökçeada gibi yerlerde biz gelirsek "böyle konser olmaz böyle içki içilmez" sözleri de vatandaş ve esnafı tedirgin etmektedir. Özellikle sezonluk iş yapan yöre esnafına bu konuda verilecek olan taahhüt yerel seçimleri talip olanların lehine çevirecektir..

Göksel ACARAY

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇOMÜ'de, 'Çanakkale Cephesi' konulu panel düzenlendi
ÇOMÜ'de, 'Çanakkale Cephesi' konulu panel düzenlendi
Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Minik Öğrencileri Ağırladı
Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Minik Öğrencileri Ağırladı