Advert
Advert
Advert

Çanakkale Seramiğe Adanan Bir Ömür

Çanakkale Seramiğe Adanan Bir Ömür
Çanakkale Seramiğe Adanan Bir Ömür Serieskni
Bu içerik 905 kez okundu.
Advert

Seramiğe adanan bir ömürÇANAKKALE'de 78 yaşındaki İsmail Bütün, yaklaşık 300 yıllık geçmişe sahip Çanakkale seramiğinin yaşatılmasına ömrünü adadı.

78 yaşındaki İsmail Bütün, yaklaşık 300 yıllık geçmişe sahip Çanakkale seramiğinin yaşatılmasına ömrünü adadı. Çanakkale Belediyesi bünyesindeki, Çanakkale Seramiği Anı Eşya Üretim Merkezi'nin seramik ustası İsmail Bütün, 70 yıldan beri birbirinden ilginç figürlerle seramik üretiyor. Bütün gençlerin bu sanata ilgi göstermediğinden yakınarak, kentteki son seramik ustasının kendisi olduğunu söylüyor.

Çanakkale Belediyesi bünyesindeki Çanakkale Seramiği Anı Eşya Üretim Merkezi'nin seramik ustası İsmail Bütün, babadan kalma mesleği 70 yıldır, ilk günkü aşkla devam ettiriyor. 8 yaşında başladığı meslekte 14 yaşında seramik tornacısı olarak çalışan, 16 yaşında ise kalfa olan İsmail Bütün, İstanbul ve Manisa'da babasıyla birlikte yıllarca sürdürdüğü seramik ustalığına son yıllarda Çanakkale'de devam ediyor.

SERAMİĞE ELLERİYLE HAYAT VERİYOR

Çanakkale'de, babasının seramik atölyesinin yanı sıra, seramik fabrikasında da seramik ustalığı yapan İsmail Bütün, 2010 yılında faaliyete giren Çanakkale Seramiği Anı Eşya Üretim Merkezi'nde usta olarak çalışmaya başladı. 70 yıldır seramik mesleğinin yok olmaması için mücadele veren Bütün, geçmişi yaklaşık 300 yıla dayanan Çanakkale seramiklerini yapıyor. Kentteki son seramik ustası olan Bütün, seramiğe elleriyle adeta hayat veriyor. Tornada şekillendirilen çamurdan seramik duvar tabakları, simit testileri, at başlı testiler, kase ve çömlek gibi çeşitli hediyelik eşyalar üreten Bütün'ün, büyük bir titizlik içinde elleriyle yaptığı ürünler göz kamaştırıyor.

'YOK OLMAMASI İÇİN UĞRAŞ VERİYORUZ'

Seramik ustalığının günümüzde yok olmaması için büyük uğraş verdiğini belirten Bütün, şunları söyledi

En son yetişen seramik ustalardan bir tanesi de benim. 17 ustayla bir tezgahta birlikte çalıştık. O ustaların hepsi bizlere ömür. Çanakkale Belediyesi'nin vermiş olduğu imkanlar dahilinde bir müddet bu işi burada yürüteceğiz. Bu meslek için kurslar veriyoruz. Ama genç arkadaşlarımızın teşebbüsü yok. Çünkü imkansızlıktan yapamıyorlar. Ben şimdi onlara da hak veriyorum. Bu mesleği yapmak isteyen genç arkadaşlar için bir yerde fon toplansa, o fondan desteklenseler, sigortaları yatsa meslege ilgi artabilir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Bozcaada Yerel Tatlar Festivali İçin Geri Sayım Başladı.
Bozcaada Yerel Tatlar Festivali İçin Geri Sayım Başladı.
Yüzlerce Karıncanın Yiyecek Telaşı Tatilcilerde Deprem Tedirginliği Yarattı
Yüzlerce Karıncanın Yiyecek Telaşı Tatilcilerde Deprem Tedirginliği Yarattı